segunda-feira, 15 de setembro de 2008

Invert Flying

Carl Johnson sobrevoando Downtown, Los Santos e passando exatamente por cima do Centro de Convenções.

16 comentários:

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Од Википедија, слободна енциклопедија
Скокни на: навигација, барај
Grand Theft Auto: San Andreas

Уметничкиот дизајн за амбалажата за северноамериканското компјутерско издание
Развиена од Rockstar North
Издавач Rockstar Games
Дистрибутер Rockstar Games
Valve корпорација
Серија Grand Theft Auto
Погон RenderWare
Дата на издавање PS2[1]

Северна Америка
26 октомври 2004
Европа,
Австралија,
Нов Зеланд
29 октомври 2004
Xbox[2]
Северна Америка
7 јуни 2005
Европа,
Австралија,
Нов Зеланд
10 јуни 2005
Виндоус[3]
Северна Америка
7 јуни 2005
Европа,
Австралија,
Нов Зеланд
10 јуни 2005
Жанр Акција
Мод(ови) Еден играч
Платформи PlayStation 2, Виндоус, Xbox
Медиум ДВД, симнување од интернет
Конфигурација PS2

* Мемориска картичка

Xbox

* Слободен хард диск простор

PC[4]

* 1 GHz Интел Пентиум III или AMD Athlon CPU
* 256 MB RAM
* 8x ДВД уред
* 3.6 GB хард диск просто
* 64 MB DirectX 9.0-компактибилна графичка картичка
* DirectX 9.0-compatible звучна картичка
* Виндоус 2000/Windows XP.

Начин на контролирање PS2 и Xbox: џојстик
Виндоус: Тастатура, глувче, џојстик (опционално)

Grand Theft Auto: San Andreas (се чита: гренд тефт ауто: сан андреас)[5] е акциско-авантуристичка компјутерска и видео игра развиена од Rockstar North. Таа е третата игра од Grand Theft Auto серијалот со тродимензионлна компјутерска графика и општо петтата игра по ред од серијалот. Најпрвин издадена за PlayStation 2 во октомври 2004,[1] играта од тогаш е прилагодена за Xbox конзолата и за Мајкрософт Виндоус и доби широко признание и голем број на продажби на сите три платформи. Претходникот на San Andreas беше Grand Theft Auto: Vice City, а е наследена од Grand Theft Auto IV.

Играта е поставена во фикционалната држава Сан Андреас, составена од три града - метрополи. Со дејство временски сместено во доцната 1992,[6] San Andreas се центрира околу Карл „Си-Џеј“ Џонсон, член на банда, кој се враќа од Либерти Сити во Лос Сантос, Сан Андреас по веста дека неговата мајка е убиена. Си-Џеј ја наоѓа неговата фамилија и неговата стара банда, Фамилиите од улицата Гроув (анг: Grove Street Families), во неред. Со текот на играта, Си-Џеј го отплетува заплетот зад смртта на мајка си додека одново ја основа својата банда и ги проширува своите деловни авантури. Како и другите игри во серијалот, San Andreas го применува стилот на игра со „отворен свет“ кој им дава на играчите поголема контрола околу нивното играчко искуство. Играта има повеќе додатни можности за разлика од своите претходници, како што се можностите за војни меѓу бандите, автомобилско модификување и персонализација на главниот лик.

Како и претходните игри од Grand Theft Auto серијалот, критичкиот и комерцијалниот успех на San Andreas не поминал без контроверзија. Најзабележителната контроверзност била врз мини играта „Жешко-кафе“, чија функционалност била исклучена пред издавањето, но останала во кодот на играта. Нејзиното откритие го доведе San Andreas до повторна оценка за содржината за да биде евентуално проценета како игра за возрасни лица[7] и да биде повлечена од полиците на дистрибутерите.
Содржина
[сокриј]

* 1 Историја
* 2 Стил на играње
o 2.1 Промени на главниот лик
o 2.2 Возила
o 2.3 Други додатоци и промени
* 3 Синопсис
o 3.1 Поставување
* 4 Забелешки и референци
* 5 Надворешни врски

[уреди] Историја

Следејќи го успехот на Grand Theft Auto: Vice City, многу гејмери очекувале нова Grand Theft Auto игра на PlayStation 2 во доцната 2003. Првиот конкретен доказ за ново продолжение дошло на 29 октомври 2003, кога американскиот издавач и развивач на видео игри, Take-Two Interactive, објавил дека неименувана GTA игра ќе биде издадена во „втората половина од четвртиот фискален квартал на 2004“.[8] Иако не биле достапни дополнителни информации во тој момент, од типот на поставеноста на играта или на заплетот, имало гласини дека ќе биде базирана или во фикционалниот град Сан Андреас, Калифорнија или во Град на гревот базиран на Лас Вегас, Невада.[9]

На 1 март 2004, Take-Two изјавила на прес конференција дека Grand Theft Auto: San Andreas ќе биде издадена на 19 октомври 2004 во Северна Америка, 22 октомври во Европа, и на 29 октомври во Австралија.[10] Првите вести за содржината на играта биле откриени на 11 март, кога било изјавено дека Сан Андреас нема да биде град, туку цела држава составена од три цели града и околна територија.

На 9 септември 2004, на третите квартерни финансиски резултати на Take-Two за 2004, било известено дека датумот за издавање ќе биде повлечен една недела поназад. Во истото известување, Take-Two ги објавила и верзиите на играта за Мајкрософт Виндоус и за Xbox.

San Andreas била издадена за PlayStation 2 на 26 октомври 2004 во Северна Америка и на 29 октомври 2004 во Европа и Австралија. Во Јапонија е издадена на 25 јануари 2007.[11] Виндоус и Xbox верзиите биле издадени на 7 јуни 2005 во Северна Америка и на 10 јуни 2005 во Европа и Австралија.

[уреди] Стил на играње

San Andreas е структурно слична на претходните две игри во серијалот. Јадрото на стилот на играње се состои од елементи на игра со пукање во трето лице и на игра со возење, овозможувајќи му на играчот голема, отворена средина во која може тој да се движи слободно. На нога, ликот на играчот е способен за одење, трчање, пливање (првата GTA игра во која пливањето е можно), скокање и искачување, како и користење на оружја и на разни форми на борба лице-в-лице. Играчите можат да крадат и да возат широк спектар на возила, вклучувајќи автомобили, бродови, авиони, хеликоптери, возови, тенкови, моторцикли и велосипеди. Играчите исто така можат и да купуваат (порачуваат) возила наместо да ги крадат.

Отворената, нелинеарна средина им овозможува на играчите да истражуваат и да одберат како да ја играат играта. Иако минувањето на мисии поврзани со приказната се потребни за да отклучат определени градови и содржини, тие не се задолжителни, бидејќи играчите можат да ги играат по свое задоволство. Кога не играат определена мисија од приказната, играчите можат слободно да прават што сакаат. Сепак, создавањето на хаос може да привлече несакано и потенцијално фатално внимание од органите на власта. Колку поголем хаос е создаден, толку поголем ќе биде одговорот: полицијата се грижи за „помали“ прекршоци (напад на луѓе, вперување на оружја, кражба на коли, убивање на неколку цивили и сл.), додека СВАТ[12] тимови, ФБИ[13] и војската одговараат на повисоки нивоа на бараност.

Играчот може да учествува и во голем број на опционални странични мисии. Традиционалните странични мисии од претходните игри се вклучени, како што е превозот на патници како такси возач, гаснење на пожари, возење на повредени луѓе до болница и борба против криминал. Новите додатоци вклучуваат мисии со кражби, мисии со водење на проституција, транспортни мисии со товарни камиони и возови и школа за учење на автомобили/авион/брод/мотор, кои им помагаат на играчите да научат нови вештини и техники за употреба при употребата на нивните соодветни возила.
Играчот вози велосипед, една од новостите на играта, на планината Чилиад во Сан Фиеро, Сан Андреас.
Играчот вози велосипед, една од новостите на играта, на планината Чилиад во Сан Фиеро, Сан Андреас.

За разлика од Vice City и GTA III, кои имаа екрани за чекање при подигнувањето на материјалите за различни делови од градот, во San Andreas нема чекање кога играчот е во транзит (што е значајно, имајќи во предвид колку поголема е мапата за играње во споредба со претходните игри). Единствените места каде што има прекини се при премини во интериери или филмувани сцени, други разлики меѓу San Andreas и неговите претходници вклучуваат промена од играта од еден играч во мултиплеер мод (со повеќе играчи, но не и на компјутерската верзија) и замена на 'скриените пакети' со графити, скриени сцени за фотографирање, потковици и школки за откривање.

Камерата, тепањето и контролите за намерување при пукањето се преработени за да вклучат концепти од друга игра на Rockstar, Manhunt, вклучувајќи разни елементи на прикрадување[14] како и подобрени мети за оружјата и индикатор за здравјето кој ги менува боите од зелена кон црвена и црна, зависно од здравјето на метата.

Додатно, играчите можат да пливаат и да се качуваат по ѕидови за прв пат во серијалот.[7] Способноста за пливање има и добар ефект, бидејќи не претставува веќе бариера која инстантно убива (иако е можно давење). За поголема моќност, играчите можат да држат оружја и со двете раце или да користат повеќе членови на банда и да вршат напад од автомобил во движење. Исто така, заради големината на Сан Андреас, можно е да се става маркер за локација на мапата во радарот на играта, со што му се помага на играчот да стигне до саканата дестиниција.

Вештачката интелигенција на играта е исто така подобрена. Играчот вече не може да претепува цивил на прометна улица без да реакција од случајните минувачи. Додека повеќето минувачи ќе бегаат или ќе се кријат, некои вооружени цивили како што се дилерите на дрога или членовите на непријателските банди ќе го напаѓаат Си-Џеј, а пријателските членови на банди ќе пукаат и ќе ги гонат своите противници. Полицијата сега ќе ги гони и другите ривални гангстери кои вршат криминал, а не само играчот.

[уреди] Промени на главниот лик

Rockstar ја нагласи персонализацијата на главниот протагонист преку додавање на многу нови функции. Облекувањето, модните додатоци, фризурите и тетоважите се сега овозможени за Си-Џеј и имаат поголеми реакции врз ликовите кои не се контролирани од играчот во споредба со реакциите на облеката од Vice City. Нивото на почит на Си-Џеј меѓу неговите членови на бандата од улицата Гроув се менува според неговиот изглед и неговите постапки, а од тоа зависат и неговите врски со девојките. Играчот мора редовно да го храни Си-Џеј и редовно да го тера да вежба за да остане здрав. Рамнотежата меѓу храната и физичката активност има ефект врз неговиот изглед и физичките атрибути.[7]

San Andreas исто така ги следи стекнатите вештини во областите возење, снаодливост со огнени оружја (кога статистиките се доволно високи, играчот може да ги удвои оружјата, односно да пука со огнени оружја со двете раце), кондиција и белодробен капацитет, кои се подобруваат со текот на играта. Си-Џеј може да ги научи трите различни стила на борба без примена на оружја (боксинг, боречки вештини и кик-боксинг) во секој од трите града. Си-Џеј може да зборува со голем број на пешаците на улиците, давајќи позитивен или негативен одговор; Rockstar тврди дека тој има вкупно 4200 реченици на искажан дијалог.[15]

[уреди] Возила

Вкупно постојат близу 200 типови на возила во играта, споредени со приближно 85 во GTA III. Новите додатоци се велосипедите, возовите, комбајните, улучните чистачи, ховеркрафт и многу други. Физиката и можностите на возилата се слични со они на тркачкиот серијал на игри Midnight Club, дозволувајќи поголема контрола на возилото во воздух, како и примената на нитро и естетски модификации.

Има неколку различни класи на возила кои служат за различни намени. Возилата за теренско возење служат подобро во груби средини, додека тркачките автомобили се поефикасни на тркачки патеки или на асфалтните улици. Џет-авионите се брзи, но имаат потреба од авионска писта за слетување. Хеликоптерите можат да слетаат било каде, но се побавни. Додека претходните Grand Theft Auto игри имаа само неколку авиони кои беа ретко достапни и тешки за управување, San Andreas има 11 авиона и 9 хеликоптера што ги прави поинтегрирани во мисиите на играта. Повеќе различни бродови се додадени, додека некои се многу модифицирани во споредба со претходните изданија.

[уреди] Други додатоци и промени

Други нови функции и промени во споредба со претходните Grand Theft Auto игри вклучуваат:

* Војни на банди: Борби со непријателски банди се вклучени кога играчот (сам или придружен со други членови од Гроув Стрит фамилиите) одат во непријателска територија и убијат 3-4 члена на непријателската банда. Ако играчот преживее повеќекратни бранови на напад на непријателите, територијата е освоена, а пријателски гангстери ќе ги шетаат улиците на тие области. Колку повеќе територии поседува играчот, толку повеќе пари ќе бидат генерирани за собирање. Понекогаш поседуваните територии ќе бидат нападнати од непријателските банди и нивната одбрана ќе биде потребна за нивното зачувување. Откако сите одбележани територии ќе бидат поседувани од членовите на фамилиите од улицата Гроув, тие веќе нема да бидат под напад.
* Модификација на коли: Повеќето автомобили во играта можат да бидат модифицирани или надградени во различни гаражи. Сите модификации се стриктно визуелни, освен нитро ситемите кои ѝ даваат забрзување на колата; и хидрауликата која ја менува висината на колата и му овозможува на играчот да контролира различни аспекти на амортизацијата на колата. Другите најчести модификации се префарбување со шари, бандажи, промена на каросеријата, спојлерите и вградување на стерео музички систем.
* Грабеж: Продолжувајќи ја традицијата на контроверзија на серијалот, пробивањето во туѓи домови за кражба е вклучено како потенцијална активност за заработка на пари.[16] Преку крадењето на црно комбе за грабежи, Си-Џеј ноќе може да се прикрадува во живеалишта и да зема вредности или лично да ги ограби жителите.
* Мини-игри: Повеќе мали игри се вклучени во San Andreas, вклучувајќи кошарка, билијард, предизвици базирани на ритам (танцување и 'скокање' на ниски автомобили со хидраулика), а машините за видео игри се посвета на класичните аркадни игри. Во додаток, постојат касино игри и методи на коцкање, како што е обложувањето на виртуелни коњски трки.
* Пари: Системот на пари е проширен во споредба со претходните наслови. Играчите можат да ја трошат својата готовина на коцкање, тетоважи, јадење и сл. Прекумерното коцкање може да го вовлече играчот во долг, што е прикажано со негативни броеви со црвена боја. Кога играчот ќе добие телефонски повик од мистериозна личност која му кажува на Си-Џеј за неговите долгови. Ако Карл не ги избрише своите долгови по вториот телефонски повик од мистериозната личност, четворица гангстери ненадејно се појавуваат и го напаѓаат.
* Автоматски стоп: Кога ќе пристигне до маркерот за дестинација, колата автоматски ќе сопре со движењето штом ќе се допре маркерот, за разлика од претходните GTA игри каде беше потребно рачно да се сопре на маркерот. Оваа функција е стандардна за подоцнежните GTA игри.

[уреди] Синопсис

[уреди] Поставување
Лос Сантос е базиран на вистинскиот град Лос Анџелес. Овде е прикажан поглед врз сиромашната населба Ајдлвуд.
Лос Сантос е базиран на вистинскиот град Лос Анџелес. Овде е прикажан поглед врз сиромашната населба Ајдлвуд.

Grand Theft Auto: San Andreas е поставена во измислената држава Сан Андреас, која е основана на секции од сојузните американски држави Калифорнија и Невада. Составена е од три поголеми фиктивни града: Лос Сантос кореспонидира на вистинскиот град Лос Анџелес, Сан Фиеро кореспондира на Сан Франциско, а Лас Вентурас и околната пустина на вистинскиот град Лас Вегас и на пустините во Невада и Аризона. [7] Играчите можат да се искачат на 800 m високата планина Чилијад (базирана на планината Диабло, да скокаат со падобран од разни врвови и облакодери и да посетат 12 рурални градчиња и села лоцирани во три окружоци: Ред, Флинт и Боун Окружок (ориг.:Red County, Flint County и Bone County). Други познати дестинации се браната Шерман (базирана на браната Хувер), голема воена база наречена Област 69 (ориг.:Area 69, базирана на Област 51), микробранова чинија и многу други географски знаменитости. Сан Андреас има површина од 35 квадратни километри,[17] приближно четири пати поголема од Вајс Сити, а пет пати поголема од GTAIII изданието на Либерти Сити. Додека нејзините претходници беа ограничени само на урбани локации, Сан Андреас вклучува големи градови и населби, но исто така и селски области меѓу нив.

[уреди] Забелешки и референци

1. ↑ 1,0 1,1 „Grand Theft Auto: San Andreas за PlayStation 2 – опис на издавањето“. GameSpot. CNET Networks. [Страницата е посетена на 3 февруари 2008].
2. ↑ „Grand Theft Auto: San Andreas за Xbox – опис на издавањето“. GameSpot. CNET Networks. [Страницата е посетена на 3 февруари 2008].
3. ↑ „Grand Theft Auto: San Andreas за компјутер – опис на издавањето“. GameSpot. CNET Networks. [Страницата е посетена на 3 февруари 2008].
4. ↑ „Windows системски побарувања“. Take-Two Interactive.
5. ↑ Насловот е кованица од англискиот термин grand theft auto кој го означува законскиот престап на кражба на моторни возила и од Сан Андреас, името на фиктивната држава во кој се одвива дејствието на играта. Кражбата на автомобили е еден од поважните концепти во стилот на игра на целиот Grand Theft Auto серијал.
6. ↑ „Grand Theft Auto: San Andreas сценарио на играта“. [Страницата е посетена на 17 март 2007].
7. ↑ 7,0 7,1 7,2 7,3 Герстман, Џеф. „Grand Theft Auto: San Andreas преглед“. GameSpot. [Страницата е посетена на 22 март 2008].
8. ↑ Пери, Даглас Ц (2003). „Потврден датумот на GTA 4“. IGN.
9. ↑ „Нови докази за GTA: Град на гревот“. uk.ps2.ign.com. [Страницата е посетена на 25 мај 2008].
10. ↑ Колман, Стефан (2004). „Grand Theft Auto: San Andreas“. IGN.
11. ↑ „GTA: San Andreas издадена во Јапонија“. TheGTAPlace.com. [Страницата е посетена на 29 јануари 2007].
12. ↑ СВАТ - англиски: SWAT - Special Weapons And Tactics, претставува елитен специјален одред на американската полиција за борба против тероризам и за справување со високоопасни ситуации.
13. ↑ ФБИ - Федерално Биро за Истрага (Federal Bureau of Investigation) е главната истажна сила на Министерството за правда на САД, служејќи како федерално истражно тело и како домашна агенција за разознавање.
14. ↑ Грег Касавин. „Grand Theft Auto: San Andreas викенд новост: Кражба и домашни инвазии“. p. 2 стр. GameSpot. [Страницата е посетена на 22 март 2008].
15. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas викенд апдејт: Зборување на улицата, GameSpot, 23 октомври, 2004
16. ↑ Грег Касавин, Grand Theft Auto: San Andreas викенд апдејт: Грабеж и домашна провала, GameSpot, 13 август, 2004
17. ↑ „Grand Theft Auto: San Andreas прашања и одговори - Под хаубата, GameSpot, 1 јуни 2005“. [Страницата е посетена на 11 јануари 2008].

[уреди] Надворешни врски
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Grand Theft Auto: San Andreas

* (англиски) Официјалниот вебсајт Grand Theft Auto: San Andreas на Rockstar Games

[сокриј]
п • р • у
Grand Theft Auto серијал
Игри
Grand Theft Auto (Лондонски пакет со мисии) · Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Протагонисти
Клод · Томи Версети · Карл „Си-Џеј“ Џонсон · Мајк · Тони Kиприани · Виктор Венс · Нико Белик
Ликови
Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Локации
Либерти Сити · Вајс Сити · Сан Андреас
Саундтрак
Grand Theft Auto ·Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Останато
Гласовни актери · Маркетинг за Grand Theft Auto IV · Grand Theft Auto IV контроверзии · Листа на банди · Компилациски изданија · Multi Theft Auto · Контроверзијата „Жешко кафе“
Категорија
Преземено од "http://mk.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas"
Категорија: Grand Theft Auto: San Andreas

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Dari Wikipedia Bahasa Melayu, ensiklopedia bebas.
Lompat ke: navigasi, gelintar
Grand Theft Auto: San Andreas
Pembangun Rockstar North
Penerbit Rockstar Games
Pengedar Rockstar Games (runcit)
JP Capcom (runcit)
Valve Corporation (muat turun)
Siri Grand Theft Auto
Enjin RenderWare
Pelantar PlayStation 2, Windows, Xbox
Tarikh keluaran PS2[1]
NA 26 Oktober 2004
PAL 29 Oktober 2004

Windows[2]
NA 7 Jun 2005
EU 10 Jun 2005
Steam 4 Januari 2008[3]
Xbox[4]
NA 7 Jun 2005
PAL 10 Jun 2005
Genre Aksi
Mod Seorang pemain, pemain berganda
Penilaian BBFC: 18
ESRB:[5]

* Awal: M
* Pemeringkatan semula: AO
* Pengeluaran semula: M

OFLC:

* Awal: MA15+
* Pengemaskinian: RC
* Pengeluaran semula: MA15+

OFLC (NZ): R18[6]
PEGI: 18+
Bahantara DVD, muat turun
Keperluan sistem PS2

* Kad ingatan

Xbox

* Ruang cakera keras

PC[7]

* 1 GHz Intel Pentium III atau AMD Athlon CPU
* 256 MB RAM
* 8x DVD drive
* 3.6 GB ruang cakera keras
* 64 MB DirectX 9.0-serasi kad grafik
* DirectX 9.0-serasi kad bunyi
* Windows 2000/XP.

Kaedah input PS2 and Xbox: Pad permainan
Windows: Papan kekunci, tetikus, pad permainan (pilihan)

Grand Theft Auto: San Andreas ialah sebuah permainan video dan komputer aksi-pengembaraan yang diterbitkan oleh Rockstar Games dan dibangunkan oleh Rockstar North. Ia adalah permainan 3D ketiga dalam francais permainan video Grand Theft Auto dan juga siri permainan video kelima secara keseluruhannya. Permainan isi asalnya diterbitkan untuk pelantar PlayStation 2 pada Oktober 2004[1], namun kini terdapat juga versi Xbox dan Microsoft Windows, dan laris dijual di ketiga-tiga pelantar. San Andreas mengikuti Grand Theft Auto: Vice City dan diikuti oleh Grand Theft Auto IV.

[sunting] Rujukan

1. ↑ 1.0 1.1 Grand Theft Auto: San Andreas for PlayStation 2 – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. Dicapai pada 2008-02-03.
2. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas for PC – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. Dicapai pada 2008-02-03.
3. ↑ Twelker, Eric (2007-01-04). Rockstar Games Brings Full Line-up to Steam. Steam. Valve Corporation. Dicapai pada 2007-01-05.
4. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas for Xbox – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. Dicapai pada 2008-02-03.
5. ↑ GTA San Andreas's Ratings Information. MobyGames.
6. ↑ OFLC (New Zealand) Rating. New Zealand Customs Service.
7. ↑ Windows System Requirements. Take-Two Interactive.

Rencana yang berkaitan dengan judul permainan video ini merupakan rencana tunas. Anda boleh membantu Wikipedia dengan mengembangkannya.
Diambil daripada "http://ms.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas"
Kategori: Permainan perlumbaan | Permainan video 2004 | Tunas permainan video

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken
Grand Theft Auto: San Andreas
Ontwikkelaar(s): Rockstar North
Uitgever(s): Rockstar Games
Uitgebracht: 26 oktober 2004
Genre(s): Adventure en Action
Speelmode(s): Singleplayer Multiplayer
Engine: RenderWare
Leeftijdsklasse: PEGI 18+
Platform(en): PS2, Xbox en PC
Media: DVD
Voorloper: GTA: Vice City
Vervolg: Grand Theft Auto IV
Website

Grand Theft Auto: San Andreas (vooral bekend onder de naam GTA: San Andreas of GTA: SA) is het vijfde computerspel in de Grand Theft Auto-serie. Het spel is ontwikkeld door Rockstar North (voorheen DMA Design) en uitgegeven door Rockstar Games wat onderdeel is van Take Two Interactive. GTA: San Andreas kwam op 26 oktober 2004 uit voor op de Playstation 2 en op 10 juni 2005 voor op de PC en Xbox.
Inhoud
[verbergen]

* 1 Geschiedenis
* 2 Locaties
* 3 Verhaal
o 3.1 The Introduction
* 4 Nieuwe mogelijkheden
* 5 Hot Coffee
* 6 Multiplayer modificatie
* 7 Externe links

[bewerk] Geschiedenis

GTA: San Andreas is het zevende deel in de reeks van Grand Theft Auto-computerspellen en het derde deel van de Grand Theft Auto III-serie . Na Grand Theft Auto (1997), de uitbreidingspakketten Grand Theft Auto: London, 1961 (1999) en Grand Theft Auto: London, 1969 (1999) verscheen Grand Theft Auto 2 (1999). Daarna kwam DMA Design (nu Rockstar North) in 2001 met Grand Theft Auto III dat zich afspeelde in Liberty City (gebaseerd op New York) waarvan aan te nemen is dat het zich rond de tijd van uitgave afspeelt. In 2002 kwam Rockstar North met het volgende deel, Grand Theft Auto: Vice City dat zich afspeelde in Vice City (gebaseerd op Miami, Florida) in 1986.

[bewerk] Locaties
Zie San Andreas voor het hoofdartikel over dit onderwerp.

San Andreas is aanzienlijk groter dan zijn voorgangers, waar eerdere locaties nog een stad waren is San Andreas een complete staat. Er zijn drie steden, geïnspireerd door bestaande steden aan de westkust van de VS, namelijk:

* Los Santos (Los Angeles)
* San Fierro (San Francisco)
* Las Venturas (Las Vegas)

De steden zijn met elkaar verbonden door middel van snelwegen en een treinspoor die over het platteland langs dorpjes en door bos en woestijngebied lopen. Tussen Los Santos en San Fierro op het platteland ligt de berg Mount Chiliad. Er is een militaire basis die Area 51 moet voorstellen. En midden in de woestijn bevind zich een grote steengroeve. Je kunt ook vliegen tussen de steden omdat ze alle drie een eigen luchthaven hebben. Op de snelweg veroorzaken medeweggebruikers veel aanrijdingen. De kunstmatige intelligentie van je medemens in San Andreas is van laag niveau.

[bewerk] Verhaal
Leeswaarschuwing: Onderstaande tekst bevat details van de plot en/of de afloop van het verhaal.

GTA: San Andreas speelt zich in het begin van de jaren 90 als Carl Johnson (CJ) naar huis terugkeert omdat zijn moeder is vermoord. Zijn jeugdbende, de Grove Street Families verliest terrein en gaat langzaam ten onder aan de drugs.

Direct na zijn terugkeer naar De Hood, zijn er een paar corrupte agenten die hem beschuldigen van een moord. CJ is gedwongen op een avontuur te gaan dat hem brengt naar alle uithoeken van de staat San Andreas, om zijn familie te redden en om controle te krijgen over de straten.

CJ, zijn broer Sweet en zijn maten Ryder en Big Smoke zetten de Grove weer terug op de kaart door hun aardsvijanden, de Afro-Amerikaanse bende 'the Ballas' en de Latijns-Amerikaanse bende 'the Vagos' een aantal flinke klappen toe te brengen. CJs zus Kendl onderhoudt ondertussen een relatie met de Mexicaan Cesar Vialpando, van de bende Los Aztecas. Sweet is tegen deze relatie, maar CJ keurt de relatie goed, op voorwaarde dat Cesar Kendl met respect behandelt. Alles lijkt goed te gaan tot Cesar CJ iets laat zien.

Het blijkt namelijk dat Ryder en Big Smoke dealtjes sluiten met o.a. de Vagos, de Ballas, de San Fierro Rifa uit San Fierro (een andere stad in San Andreas) en de twee corrupte agenten, agent Frank Tenpenny en agent Eddie Pulaski, EN het blijkt dat zij verantwoordelijk zijn voor de moord op Beverly Johnson, CJ's moeder.

Big Smoke probeert Sweet en CJ te vermoorden maar dit mislukt maar de Ballas weten de Grove Street wel te verjagen uit Los Santos. De Los Aztecas worden verslagen door de Vagos en de overlevenden moeten zich verschuilen.

Sweet raakt hevig gewond en wordt gearresteerd. CJ wordt de stad uitgesmokkeld door Tenpenny en Pulaski. Cesar en Carls' zus Kendl weten ook te ontkomen. Cesar stelt Carl aan zijn nicht Catalina voor, die ook de Catalina van GTA III is. Samen beroven ze wat dingen, en Catalina wordt hevig verliefd op Carl, en Carl, die bang is dat dit gestoorde mens hem vermoordt, moet het spelletje maar meespelen.

Op een dag maakt ze het 'uit', terwijl er niet echt sprake was van een relatie. Ze vertrekt met Claude naar Liberty City, waar de gebeurtenissen van GTA III zich zullen afspelen in 2001. Carl gaat met een oude hippie genaamd The Truth en de blinde baas van de Chinese Triads gang in San Fierro, Wu Zi Mu genaamd, naar San Fierro om daar een garage op te richten. De garage blijkt meer weg te hebben van een vuilnisbelt, dus ze halen Zero, Dwaine en Jethro, een computergenie en twee automonteurs erbij om deze op te knappen. Al spoedig komen ze er achter dat Ryder dealtjes sluit met de drie mensen die 'de game' in San Fierro runnen, Jizzy B, een pooier, Mike Toreno, een zakenman/drugsdealer en T Bone Mendez, de spieren van de San Fierro Rifa.

Via Jizzy B komt CJ in dit spelletje binnen, en wint zo hun vertrouwen. Dan vermoordt hij Jizzy, en komt er achter dat er een grote deal wordt gesloten tussen Ryder en zijn Ballas, en T Bone en zijn SF Rifa, op pier 69. CJ, Cesar en de Triads gaan er ook heen, en een hevig vuurgevecht is het gevolg.

Cesar en Carl doden T Bone, maar Toreno ontsnapt met zijn helikopter en Ryder ook door een boot te stelen. CJ klimt snel ook in een boot en achtervolgt hem en vermoordt Ryder dan. Dan sporen ze Toreno op, en CJ schiet zijn helikopter neer, maar hij blijkt later nog niet dood te zijn. Daarna blaast CJ als klap op de vuurpijl ook nog eens de drugsfabriek van de San Fierro Rifa op, waardoor hij ze voorgoed verslaat. Hierna komt er een nieuwe bende naar de Verenigde Staten, de Vietnamese Da Nang Boys.

De Triads hebben geen zin in nog meer competitie dus. Met de hulp van CJ gaan ze de boot op die dan arriveert in San Fierro en CJ vermoordt de SnakeHead(de leider en kapitein van het schip) en bevrijdt de gevangenen op het schip. Ook redt Carl daarvoor nog het leven van meneer Ran Fa Li, de leider van de Triads, door de Vietnamezen weg te lokken van de auto die meneer Fa Li éigenlijk terug zou brengen naar China. Dan wordt CJ gebeld door iemand die later Mike Toreno blijkt te zijn en Carl riskeert een aantal keren zijn leven voor hem, omdat Toreno heeft beloofd dat als Carl wat opdrachtjes voor Toreno deed, hij er voor zou zorgen dat Sweet(CJ's broer) vrijkomt. Ondertussen heeft Wu Zi Mu(ook wel Woozie genoemd) een casino gekocht in Las Venturas, The Four Dragons Casino, en zodra CJ arriveert, beginnen er overvallen te worden gepleegd op hun casino.

Één man wordt gepakt, en vastgebonden aan een auto. Vervolgens rijdt CJ rondjes door de stad om informatie uit de doodsbange Italiaanse-Amerikaan los te krijgen. Hij blijkt voor de criminele 'Sindacco familie' te werken, één van de 3 maffia families die een deel hebben in het 'Caligula's Palace Casino' aan The Strip. De andere families die dat casino ook runnen, zijn de Forelli familie en de Leone familie en ze sturen achter elkaars rug om telkens huurmoordenaars op elkaar af.

Dan plannen Woozie, CJ en nog een paar mensen een overval op het Caligula's Casino. CJ raakt bevriend met 2 Britten, Kent Paul, een platenbaas, en Maccer, een bandlid met de merkwaardige gewoonte om zichzelf overal op elk moment te 'bevredigen'. Via hen leer je Ken Rosenberg kennen, dezelfde Rosenberg als die uit GTA:Vice City overigens. Dan komt Don Salvatore Leone, van de Leone familie hoogstpersoonlijke een kijkje nemen, en je doet wat aanslagen op de Forelli's om Salvatore's vertrouwen te winnen. De Sindacco's vertekken ook sinds de dood van Johnny Sindacco, de broer van Don Paulie Sindacco, die een hartaanval kreeg toen hij CJ weer zag (Johnny was vastgebonden aan die auto, dus had niet zo'n goede herinneringen aan Carl). Ken Rosenberg, Kent Paul en Maccer worden door Carl uit Las Venturas gesmokkeld, en dan halen CJ en Woozie alle benodigdheden om de overval te plegen. De overval op het casino loopt gesmeerd, en Salvatore bedreigt Carl achteraf nog met de dood. Dan komen de corrupte agenten Tenpenny en Pulaski nog langs, met een nieuweling die niets van hun criminele zaakjes af weet, agent Hernandez genaamd.

CJ moet voor hen een dossier stelen van een FBI-agent. Zo gezegd, zo gedaan, maar agent Hernandez heeft Tenpenny en Pulaski aangegeven voor moord en drugshandel. Tenpenny komt hier achter en slaat hem neer. Dan smeert hij 'em. Pulaski houdt CJ onder schot en CJ moet een graf graven voor Hernandez EN zichzelf. Maar Hernandez komt weer bij bewustzijn en bespringt Pulaski. Pulaski schiet Hernandez dood en vlucht vervolgens. Carl achtervolgt agent Pulaski en vermoordt hem. Terug in Las Venturas redt CJ het leven van een dronkenlap die zelfmoord wou plegen, en die dronkenlap bleek de rapper Madd Dogg te zijn, wiens rijmboek je in het begin van het spel moest stelen, en wiens manager CJ moest vermoorden. Dit allemaal moest in opdracht voor een andere rapper, OG Loc genaamd, die daardoor heel beroemd werd maar wel ook in het 'Big Smoke complot' zat, en dus ook CJ heeft verraden. CJ helpt Madd Dogg om zijn landhuis in Los Santos samen met de Triads terug te winnen van de Vagos, en dan komt Toreno nog een keer langs om Sweet vrij te laten. Samen gaan Sweet en CJ terug naar Grove Street om het terug te winnen.

Daarna veroveren ze ook nog buurten als Idlewood, Glen Park, Willowfield, Temple, Playa da Sevilla,Verona Beach en Santa Maria Beach. De Grove is weer terug. Dan worden de lichamen van Hernandez en Pulaski gevonden, en komen de criminele praktijken van Tenpenny aan het licht. Hij wordt gearresteerd, maar weer vrijgelaten! Iedereen is heel erg boos hierover en er breken rellen uit in Los Santos. Maar de bende van Cesar Vialpando, de Varrios Los Aztecas, zien dit als een goede kans om 'Little Mexico' terug te nemen van de Vagos. CJ en de Grove helpt mee, en na nog wat buurten van de Vagos en de Ballas te hebben veroverd, komt Sweet erachter waar Big Smoke zich verstopt heeft. CJ gaat er heen en vindt Big Smoke daar inderdaad.

Na een groot vuurgevecht begeeft Big Smoke het en sterft. Maar veel tijd om te rouwen is er niet voor CJ, want Tenpenny komt eraan en houdt hem onder schot. CJ vult Tenpenny's koffer met het geld uit Big Smoke's kluis en net als Tenpenny CJ wil neerschieten, leidt hij hem af en springt weg. Tenpenny schiet in het wilde rond waardoor hij een machine raakt waarin drugs worden gemaakt, en het hele gebouw vliegt in brand. CJ achtervolgt Tenpenny het gebouw uit, en daar staat een brandweerwagen klaar voor Tenpenny om naar het vliegveld te rijden. Sweet springt ook op de brandweerwagen en CJ pakt een auto met een open dak om hem op te vangen (Sweet hangt namelijk aan de ladder van de brandweerwagen). Op een gegeven moment stampt een agent op Sweets vingers waardoor hij loslaat en Carl vangt hem op. Sweet gaat vervolgens rijden, en Carl doet het schietwerk, want ze worden achtervolgd door relschoppers en politie. Op een gegeven moment, op een brug boven Grove Street raakt Tenpenny de controle kwijt over zijn auto en rijdt van de brug af, hij komt in Grove Street terecht met de wagen gekanteld. Tenpenny klimt eruit, zwaar gewond. Wanneer Carl, Sweet, Cesar ,Kendl en The Truth arriveren is hij al overleden aan zijn verwondingen. Dat is het einde, maar je kunt het spel alsnog gewoon doorspelen.

[bewerk] The Introduction

Op 22 november 2004 verscheen de DVD met de film The Introduction. Deze 21 minuten durende film speelt zich af voor dat de storyline van GTA: San Andreas begint. Het verhaal van de film vult onder andere de gaten in de storyline op, zo word bijvoorbeeld duidelijk waarom CJ's moeder werd vermoord. De film speelt zich op verschillende plekken in San Andreas af en tevens ook stukjes in Liberty City.

[bewerk] Nieuwe mogelijkheden

Het spel bevat een aantal nieuwe mogelijkheden zoals fietsen op een BMX, een Mountainbike en een gewone fiets. Ook zijn er daarnaast een heleboel nieuwe voertuigen toegevoegd. Ook is nieuw dat CJ moet eten om in leven te blijven in het spel. Bovendien, als Carl te veel voedsel eet en nooit beweegt, wordt hij dik. Missies worden moeilijker door een slechte fysieke toestand en mensen zullen CJ zelfs dikzak noemen. Als de speler naar een sportcentrum gaat, kan hij CJ trainen om kracht en de gezondheid verbeteren of wat pondjes van het lichaam te halen. Rockstar Games heeft nu ook toegevoegd dat de speler zodra hij in het water valt kan zwemmen. In de vorige versies verdronk de speler en ging je gezondheid direct naar nul. Wat er ook nieuw is, is dat je kan parachutespringen van bijvoorbeeld een wolkenkrabber. Ook bevat GTA: San Andreas een aantal minigames zoals: basketbal, pool en verschillende speelkasten waar klassieke arcadespellen op gespeeld kunnen worden. Daarnaast is het mogelijk om te daten met een aantal vriendinnen en kan CJ leren dansen in nachtclubs. Er is een Las Vegas-achtige Strip, er zijn plattelandsdorpjes waar een hele eigen cultuur is en er is een hippiewijk midden in San Fierro, genaamd Hashbury.

[bewerk] Hot Coffee

De Nederlandse gamefanaat Patrick Wildenborg maakte een aanpassing (ook wel mod of modificatie genoemd) voor de pc versie van het spel; genaamd: Hot Coffee (Hete Koffie), waarbij verborgen seksscènes gespeeld kunnen worden. Rockstar Games ontkende eerst dat deze seksscènes zich standaard in het spel bevonden, maar gaf dat later wel toe. Na onderzoek bleken de scènes ook op de PS2 en Xbox versie te staan. De scènes waren geblokeerd waardoor het niet mogelijk was om ze te spelen. Door deze speciale mod (aanpassing) te gebruiken werd deze blokkering opgeheven. De naam "Hot Coffee" refereert aan de manier waarop de seksscènes gespeeld kunnen worden. Nadat CJ zijn vriendin (tevreden) thuis bracht na het uigaan vroeg deze in de deuropening of hij zin had in 'een kopje koffie', wat met ja of nee beantwoord werd en waarmee vervolgens de minigame geopend kon worden.

Door deze actie werd in Amerika de ESRB beoordeling verhoogd van Mature naar Adults Only. Rockstar bracht een patch uit genaamd de "Cold Coffee Patch" waarmee de scènes uit het spel worden verwijderd en tevens een aantal kleine foutjes worden verholpen. Later verscheen er een Second Edition (tweede versie) van GTA: San Andreas waar de minigame uit is verwijderd en waarbij de Mature beoordeling weer van toepassing is. In februari 2006 spanden de aandeelhouders van de softwareontwikkelaar een rechtszaak aan, omdat het bedrijf door deze scènes miljoenen dollars omzet is misgelopen.

[bewerk] Multiplayer modificatie

De PC-versie van GTA: San Andreas bevat zelf geen multiplayer-functie, maar dankzij verschillende mods is het mogelijk om online tegen of met elkaar te spelen, voorbeelden hier van zijn:

* SA-MP (San Andreas Multiplayer) - Met deze multiplayer-mod kan vrij rond gelopen, geschoten of gereden worden.
* MTA:SA (Multi Theft Auto: San Andreas) - Deze mod is vooral gericht op race's met allerlei voertuigen.
o MTA:SA DM (Multi Theft Auto: San Andreas Deathmatch) - Uitgebreidere versie, vrij rondlopen en schieten is mogelijk (Developer Preview uitgebracht)

[bewerk] Externe links

* (en) Officiële website
* (en) Site met uitgebreide speluitleg
* (nl) GTA: San Andreas op WikiGTA


Grand Theft Auto
Spellen Grand Theft Auto · Grand Theft Auto: London, 1969 · Grand Theft Auto: London, 1961 · Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Grand Theft Auto: Vice City · Grand Theft Auto: San Andreas · Grand Theft Auto Advance · Grand Theft Auto: Liberty City Stories · Grand Theft Auto: Vice City Stories · Grand Theft Auto IV · Grand Theft Auto: Chinatown Wars
Hoofdpersonen Claude · Tommy Vercetti · Carl Johnson · Mike · Toni Cipriani · Victor Vance · Niko Bellic
Personages GTA III · GTA: Vice City · GTA: San Andreas - GTA Advance · GTA: Liberty City Stories · GTA: Vice City Stories · GTA IV
Locaties Liberty City · Vice City · San Andreas (Los Santos · San Fierro · Las Venturas)
Soundtracks GTA · GTA 2 · GTA III · GTA: Vice City · GTA: San Andreas · GTA: Liberty City Stories · GTA: Vice City Stories · GTA IV
Overige Media · Bendes · Categorie

Categorieën: Grand Theft Auto | PlayStation 2-spel | Windows-spel | Xbox-spel | Computerspel uit 2004

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Opprydning: Denne artikkelen trenger en opprydning for å oppnå en høyere standard. Du kan hjelpe Wikipedia med å forbedre den.

Grand Theft Auto: San Andreas (GTA:SA) er et amerikansk tredjepersons actionspill i Grand Theft Auto-serien utviklet av Rockstar North og gitt ut på PlayStation 2 i 2004 (2007 i Japan) i tillegg til PC og Xbox i 2005.

I den tredje utgivelsen av GTA i 3D spiller du Carl Johnson (CJ) i den fiktive staten San Andreas (basert på California) på 90-tallet. Hovedpersonen Carl Johnson reiser tilbake til San Andreas etter at moren hans blir drept. Dette spillet har alle elementer fra de andre utgivelsene i serien, men denne gangen foregår ikke spillets handling bare i en by, men i tre betydelig større byer (Los Santos, San Fierro og Las Venturas). Byene er forbundet med kilometervis med landskap av diverse typer (skog, ørken, fjell, hav o.l.) og mindre landsbyer. I San Andreas kan også spilleren påvirke figurens utseende ved å trene, spise, skifte frisyrer, klær o.l. Spillerens spillestil påvirker også figurens personlighet. Bilene i spillet kan også trimmes og pyntes på. CJ kan også kjøre fly, helikoptere, jetpack og båter.


Innhold
[skjul]

* 1 Historie
* 2 Gameplay
* 3 Gjenger
* 4 Personer
* 5 Mottakelse
* 6 Eksterne Lenker

[rediger] Historie

Vi følger Carl Johnson, CJ, som returnerer til hjembyen sin, Los Santos (Los Angeles), etter 5 år i Liberty City. Ikke før han har entret hjembyen blir han anklaget for et mord han ikke har begått av korrupte politimenn. De stjeler pengene hans og etterlater han midt i territoriet til en fiendtlig kriminell gjeng, Ballas. Når Carl kommer hjem til Grove Street, finner han venner og familie i oppløsning. Gjengen hans, Grove Street Families, har blitt delt opp i flere svakere gjenger og erkefienden Ballas tar stadig større deler av territoriumet. CJ bestemmer seg for å ta opp kampen med de to faktorene som ødelegger det han har kjært; Ballas og narkotika.

Spillet fikk aldersgrense 18 grunnet at det inneholdt narkotika, sterke voldscener, sex og grovt språk.

[rediger] Gameplay

Som allerede nevnt dekker den fiktive staten San Andreas et enormt område. Fra starten av er bare Los Santos åpnet opp, men senere i spillet kan man reise hvor man vil. Man kan kjøre helikopter over San Fierro ({San Francisco), spille bort millioner av dollar i Las Venturas (Las Vegas) eller bare cruise rundt i gatene i Los Santos (Los Angeles). Mulighetene er enorme.

Muligheten for å skyte og mishandle sivile mennesker er også til stede, noe som har vakt motstand mot spillet, og som blant mye annet sørger for 18-årsgrense med streng advarsel på coveret. Man kan kjøpe skytevåpen, skuddsikker vest, granater og annet i våpenbutikken AmmuNation.

Tilnærmet alle bilene i spillet kan tilpasses etter smak og behag ved å besøke forskjellige verksteder, her kan man kjøpe nye felger, omlakkere bilen, installere NOS-tanker og lignende. Det finnes og et eget verksted i Los Santos kun for Lowrider-biler.

[rediger] Gjenger

Mye av historien i GTA San Andreas er bygd opp av gjengkriminalitet.

Grove Street Families: Er Carl Johnson sin egen gjeng og er ledet av hans bror "Sweet". Afroamerikansk gjeng. De kler seg i grønt og holder til i området rundt Grove Street. Blant de øverste gangsterne finner vi CJ's venner Big Smoke og Ryder. Gjengen er sannsynligvis basert på The Crips. Erkefiende: Ballas.

Ballas: Afroamerikansk gjeng som holder til rundt Glen Park. Kler seg i lilla. Har dratt i land narkoavtaler med andre gjenger og kjemper for å drive Grove Street Families ut av Los Santos. Denne gjengen er antageligvis basert på The Bloods. Erkefiende: Grove Street Families

Los Santos Vagos: Latinamerikansk gjeng. Kler seg i gult og har sitt territorium i Los Santos østre og sørlige del. Erkefiende: Varrios los Aztekas.

Varrios los Aztekas: Latinamerikansk gjeng bosatt i Los Santos. Relativt liten og blander seg sjelden i større gjengopprør. Leder: Cesar Vialpando Kler seg i turkise klær og hovedgjøremålet er konkurranser i bilkjøring og "hopping" med biler som har installert spesielle hydrauliske fjærer. Erkefiende: Los Santos Vagos.

Da Nang Boys: Vietnamesisk gjeng. Svært brutale og holder til i havneområdene i San Fierro. Kler seg i diverse asiatiske klær, ingen utpreget farge. Erkefiende: Triaden/Mountain Cloud Boys

Triaden: Kinesisk mafia. Kledd i svart og kjører ofte motorsykler. Mountain Cloud Boys er en avdeling av Triaden. I denne avdelingen er den blinde Woozie gjengleder. Gjengmedlemmene i triaden er væpnet med Ak 47 og Katanaer, og går kledd i sorte dresser.

San Fierro Rifa: Mindre farlig gjeng bosatt i San Fierro. Kledd i turkis. Har vært involvert i narkotikahandel med Los Santos Vagos. Vanligvis utstyrt med 9. pistol. Flykter ofte fremfor å skyte mot CJ. Erkefiende: Ukjent

Mafiaen: Holder til i Las Venturas. Operer i det skjulte, ingen gategjeng. Driver blant annet Caligula's casino. Erkefiende: Triaden.

[rediger] Personer

Man møter mange forskjellige personer underveis i GTA SA. Her er noen av dem:

Carl "CJ" Johnson: Gjengkriminell, tilhører Grove Street Families. Spillets hovedperson. Når han kom hjem så hadde den korrupte politimannen Tenpenny «rammet» han for ett mord, noe som gjør at CJ må ligge lavt i terrenget. Det som skiller CJ fra andre GTA hovedpersoner er at CJ er en «anti-helt» og mye mer sympatisk.

Sean "Sweet" Johnson: CJ's bror. Leder for Grove Street Families. Kjemper en innbitt kamp mot narkotika i egne rekker. Lojal til det siste. Litt naiv og smådum.

Melvin "Big Smoke" Harris: Høytstående medlem i Grove Street Families. Egoist av øverste grad og tenker alltid langsiktig.

Lance "Ryder" Wilson: Høytstående medlem i Grove Street Families. Voldelig og uforutsigbar. Slo ned en lærer på videregående skole(High School) for å ha på seg lilla klær (Ballas farger). Krangler/kverulerer ofte med CJ og røyker marihuana til de andres ergrelse.

Kendl Johnson: CJ's søster. Forsøker å rydde opp i familien. Familien og gjengens kloke hode. Prøver å få CJ og Cesar ut av gjenglivet. Kjæreste med Cesar Vialpando fra rival gjengen til CJ.

Cesar Vialpando: Latinamerikansk gjengleder for Varrios los Aztekas. Kjæreste med Kendl. Trass i at CJ ikke likte at Cesar er sammen med søsteren til CJ, Kendl, så blir han en god venn av CJ.

Officer Frank Tenpenny: Korrupt politimann. Arrogant, maktutnyttende og farlig. Presser CJ og benytter han til å drepe vitner og å fjerne bevismateriale som kan gjøre at Tenpenny blir dømt.

Officer Eddie Pulaski: Tenpennys høyre hånd. Følger alt som Tenpenny sier.

Jeffery "OG Loc" Martin: Wannabe gangster som egentlig ikke gjør noe positivt for gjengen. Eier null lojalitet, men krever gjentatte tjenester fra CJ. Meget mislykket rapper.

Madd Dogg: Kjent rapartist. Får karrieren sin ødelagt når boka med rappetekstene havner i feil hender.

Wu Zi Mu "Woozie": Kult gjengmedlem (Mountain Cloud Boys) kledd i svart dress. Er fullstendig blind, men kjører bil. En god venn for CJ. Åpner Four Dragons Casino i Las Venturas.

The Thruth: Hippie. Er opptatt av og overbevist av mange konspirasjonsteorier og er en slags venn av CJ.

Mike Toreno: Statsansatt som styrer det meste som foregår på spillet. Han har kontroversielle arbeidsmetoder som innebærer drap på andre statlige agenter og utpressing.

Ken Rosenberg: Mislykket og feig mafialeder. På randen av sammenbrudd, ber CJ om hjelp.

Maccer: Britisk bandmedlem og kronidiot. Tidligere medlem av "The Gurning Chimps", et ned-dopet danseband fra Manchester.

Paul: Britisk bandleder.

[rediger] Mottakelse

GTA San Andreas fikk en strålende mottakelse av både anmeldere og folket. Spillet fikk blant annet 9,6/10 hos GameSpot og PlayStation 2-versjonen fikk 10/10 hos Gamereactor Det er ingen tvil om at spillet vil bli husket som en klassiker.

Men noen ga det kritikk for all volden og for ett nedlastbart minispill der det gikk ann å ha sex (Hot Coffee), noe som førte til at aldersgrensen ble øket. En av de som ga det dårlig kritikk pågrunn av det var Jack Thompson. Jack Thompson og mange av de som ga det dårlig kritikk hadde tilogmed ikke prøvd det.

[rediger] Eksterne Lenker

* Offisiell hjemmeside

[skjul]
Grand Theft Auto serie
Spillene Grand Theft Auto • Grand Theft Auto 2 • Grand Theft Auto III • Vice City • San Andreas • Advance • Liberty City Stories • Vice City Stories • Grand Theft Auto IV
Hovedperson Claude • Tommy Vercetti • Carl Johnson • Mike • Toni Cipriani • Victor Vance • Niko Bellic
Landskap Liberty City • Vice City • San Andreas
Kategori


Hentet fra «http://no.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas»
Kategorier: Videospill utviklet av Rockstar Games | Videospill fra 2004 | Grand Theft Auto | PlayStation 2-spill | Windows-spill | Xbox-spill

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
[edytuj]
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Grand Theft Auto: San Andreas
Producent Rockstar North
Wydawca Rockstar Games
Silnik RenderWare
Data wydania

PS2: 26 października 2004 (USA), 29 października 2004 (Europa, Australia)
PC, Xbox: 7 czerwca 2005 (USA), 10 czerwca 2005 (Europa),
Gatunek Gra akcji
Tryb gry Singleplayer, Multiplayer (2 graczy na jednym ekranie – tylko w wersji PS2 i Xbox)
Kategorie wiekowe

Stany Zjednoczone Kanada ESRB: wersja oryginalna: AO (Adults Only 18+), wersja poprawiona: M (Mature 17+)
Wielka Brytania ELSPA: 18+
Wielka Brytania BBFC: 18
Europa PEGI: 18+
Platforma PlayStation 2, Windows (PC), Xbox
Nośniki

DVD (1)
Wymagania

* Pentium III/AMD Athlon 1GHz
* 256 MB RAM
* 8x DVD-ROM
* 3,6GB wolnego miejsca HDD
* karta graficzna z pamięcią co najmniej 64MB z obsługą DirectX 9 (GeForce3 lub lepsze)
* karta dźwiękowa z obsługą DirectX 9
* system operacyjny Microsoft Windows 2000 SP1/XP SP1 lub nowszy
* DirectX 9

Kontrolery klawiatura, mysz, joypad

Grand Theft Auto: San Andreas (zwana potocznie jako GTA SA, GTA San Andreas) – gra komputerowa stworzona przez firmę Rockstar North oraz wydana przez Rockstar Games. Jest to trzecia trójwymiarowa gra z serii Grand Theft Auto, a licząc również poprzednie dwuwymiarowe części, siódma. 26 października 2004 w Stanach Zjednoczonych i 29 października 2004 w Europie i Australii wydano ją na konsole PlayStation 2. 7 czerwca 2005 roku w Stanach Zjednoczonych i 10 czerwca 2005 w Europie wydano ją na komputery i xBoxy, a dodatkowo 31 maja 2007 w Polsce firma Cenega Poland wydało grę w polskiej wersji językowej (tylko napisy).
Spis treści
[ukryj]

* 1 Fabuła
o 1.1 Bohaterowie
* 2 Historia i spekulacje na temat powstania gry
o 2.1 Przeciek i skandal z modyfikacją "Hot Coffee"
* 3 Szczegóły
o 3.1 Możliwości w grze
* 4 Świat San Andreas
o 4.1 Gangi
* 5 Krytyka
o 5.1 Wersja komputerowa
o 5.2 Krytyka postaci
* 6 Zagadki i niespodzianki
o 6.1 Odwołania do poprzednich części gry
* 7 Soundtrack
* 8 Przypisy
* 9 Linki zewnętrzne
o 9.1 Strony polskojęzyczne
o 9.2 Strony anglojęzyczne

Fabuła [edytuj]

Gracz wciela się w postać czarnoskórego afroamerykanina Carla "CJa" Johnsona, który po pięciu latach w Liberty City wraca do Los Santos. CJ opuścił Los Santos po śmierci młodszego brata - Briana. Wrócił teoretycznie tylko na pogrzeb zamordowanej matki, jednakże gdy zauważa, że i rodzina, i jego gang, Grove Street Families są w rozsypce, postanawia zostać.

W dodatku podczas powrotu do domu z lotniska Carl natyka się na trzech skorumpowanych policjantów, oficerów Tenpenny'ego, Pulaskiego i Hernandeza, nazywanych oddziałem "C.R.A.S.H." (ang. Community Resources Against Street Hoodlums – pol. Społeczny Zespół Przeciwko Alejowym Nędznikom[1]), którzy wrabiają Carla w zabójstwo policjanta, przez co ten nie może opuścić stanu.

Bohaterowie [edytuj]
Zobacz więcej w osobnym artykule: Postacie Grand Theft Auto: San Andreas.

Historia i spekulacje na temat powstania gry [edytuj]

Z powodu sukcesu, jaką odniosła poprzednia część gry, Grand Theft Auto: Vice City, wielu graczy z niecierpliwością czekało na konsolową wersję nowej gry z serii, która według przypuszczeń pojawić się miała pod koniec 2003 roku. Teorie dotyczące nowej gry zostały szybko wyrzucone do kosza, gdyż Rockstar nie oświadczył latem 2003 roku, że jakakolwiek gra z tej serii jest tworzona. Pierwsza wzmianka o nowej grze pojawiła się 30 października 2003 roku, gdy Take-Two Interactive zaanonsowało, że nienazwana jeszcze gra, GTA5, pojawi się w sklepach w "drugiej połowie 2004 roku"[2]. Zaraz po tym oświadczeniu gracze wysnuli dwie teorie dotyczące fabuły. Jedna mówiła, że będzie się ona dziać w mieście San Andreas w Kalifornii (bazowanym na San Francisco; San Andreas było jednym z trzech miast dostępnych w pierwszej części gry) w czasach obecnych, a druga mówiła o Sin City w Nevadzie (bazowanym na Las Vegas) w latach siedemdziesiątych.

17 i 21 grudnia 2003, Take-Two zarejestrowało dziesięć związanych z nazwą GTA znaków handlowych (GTA5, GTA6, GTA: San Andreas, Grand Theft Auto: San Andreas, GTA: Sin City, Grand Theft Auto: Sin City, GTA: Bogota, Grand Theft Auto: Bogota, GTA: Tokyo oraz Grand Theft Auto: Tokyo)[3].

1 marca 2004 roku przedstawiciel Take-Two wyjawił na konferencji prasowej, że Grand Theft Auto: San Andreas zostanie wydane 19 października 2004 w Stanach, trzy dni później, 22 października, w Europie[4] i 29 października w Australii. Jednakże 9 września 2004 Take-Two powiadomiło, że Grand Theft Auto: San Andreas będzie wydane 26 października 2004 w Stanach, 29 października w Europie i 15 listopada w Australii, aby pozwolić firmie Rockstar na usunięcie zawartości, przez którą gra mogłaby być zakazana w sprzedaży w Australii. Tak czy inaczej australijska wersja była dostępna 29 października i dowiedziono, że była to wielojęzyczna europejska wersja (system PAL). W tym samym oświadczeniu Take-Two powiadomiło, że wersja komputerowa i wersja na konsole Xbox zostanie wydana 7 czerwca 2005.

Przeciek i skandal z modyfikacją "Hot Coffee" [edytuj]

Sześć dni przed datą wydania gra razem z podręcznikiem i okładką została nielegalnie opublikowana. Do tej pory obrazy płyt DVD są dostępne przez duża liczbę sieci P2P. Również przed wydaniem wersji PAL w Wielkiej Brytanii pojawiły się nielegalne wersje zapisane w systemie PAL.
Zobacz więcej w osobnym artykule: Hot Coffee.
Wikinews
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat zmiany oceny ESRB

W czerwcu 2005 został wydany plik modyfikujący grę, nazwany "Hot Coffee mod" ("Gorąca Kawa[5]"). Po zainstalowaniu patcha/moda gracz mógł wejść do domu dziewczyn głównego bohatera i uczestniczyć podczas stosunku płciowego między bohaterem, a jego dziewczyną.

Nazwa "Hot Coffee" odnosi się do rzucanego przez dziewczyny głównego bohatera tekstu, po którym następują niewidoczne dla gracza sceny. W niezmodyfikowanej wersji gry gracz zabiera dziewczynę do jej domu, a ona pyta się, czy nie chciałby wejść do środka "na kawę" ("for some coffee"). Jeśli się zgodzi, kamera zostaje na zewnątrz, a z wnętrza budynku będą dochodzić odgłosy uprawiających seks.

W lipcu 2005, organizacja ESRB oraz różni politycy, włączając panią senator Hillary Clinton, uruchomili śledztwa dotyczące zawartości modyfikacji Hot Coffee. Początkowo Rockstar wydał oświadczenie, że zawartość moda Hot Coffee została stworzona przez "hakerów". Jednakże zostało ono podważone, gdy kody umożliwiające uruchomienie modyfikacji również w wersjach konsolowych gry pojawiły się w Internecie.

20 lipca 2005 Grand Theft Auto: San Andreas dostało ocenę "AO" (Adults Only – Tylko dla dorosłych) postawioną ponownie przez ESRB. Rockstar wstrzymał produkcję wszystkich wersji gry i zaczął planować wydanie ocenzurowanej wersji gry, która będzie mieścić się w poprzedniej ocenie "M". Z powodu nowej oceny, wiele sieci sklepowych, między innymi Sears, Best Buy, Wal-Mart, EB Games, Target czy GameStop zdjęły grę z półek. Zadziałała tu polityka nie sprzedawania produktów oznaczonych jako tylko dla dorosłych.
Wikinews
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat zakazu sprzedaży w Australii

29 lipca 2005, rezultatem nowo odkrytych scenek, organizacja Office of Film and Literature Classification (OFLC) odrzuciła uprzednią ocenę gry "MA15+" (najwyższą aktualnie dostępną ocenę dla gier w Australii) i zmieniła ją na "RC" (Refused Classification – Odmowa Klasyfikacji) co oznaczało, że gra nie może być sprzedawana na terenie Australii. Poprawiona wersja, która otrzymała oznaczenie "MA15+", została udostępniona 12 września 2005.

23 lipca 2005 ocena PEGI w Europie dalej pozostawała niezmieniona, prawdopodobnie dlatego, że wystarczyło jedynie dokleić naklejkę na pudełkach informującą o wstawkach seksualnych.

10 sierpnia 2005 Rockstar Games oficjalnie wydało patch[6] dla San Andreas. Nazywany przez niektórych "Cold Coffee Patch" ("Zimna Kawa"2) naprawia wiele błędów i bugów w grze oraz usuwa kontrowersyjne sceny "Hot Coffee" nawet, gdy mod zostanie ponownie zainstalowany.

W tym czasie gra została ponownie wydana wraz z poprawkami usuwającymi sceny "Hot Coffee" (Grand Theft Auto: San Andreas 2.0 – ta wersja została w maju 2007 roku wydana w polskiej wersji językowej przez firmę Cenega Poland), co pozwoliło z powrotem otrzymać ocenę "M". Tak czy inaczej "Hot Coffee" mod spowodował stratę około 28,8 milionów dolarów przez Take Two za trzeci kwartał fiskalny 2005 roku (okres od maja do lipca).

24 sierpnia 2005 roku Rockstar ogłosił ponowne wydanie gry. Klienci, którzy kupili wcześniej grę mogą ją zatrzymać, lecz muszą zainstalować poprawkę. Większość graczy jednak nie zainstalowała poprawki, gdyż pomimo swej małej wielkości blokowała kod gry nieużywany przez graczy, więc nie widziano powodu, dla którego poprawka miałaby być bezsprzecznie zainstalowana.

Szczegóły [edytuj]

11 maja 2004 zaczęły pojawiać się w magazynach i na stronach internetowych informacje o szczegółach. Wtedy też zostały ujawnione informacje m.in. o tym, że świat gry, czyli San Andreas, nie będzie jednym miastem, lecz całym stanem, w którym znajdować się będą trzy duże metropolie (Los Santos, San Fierro i Las Venturas bazowane kolejno na Los Angeles, San Francisco i Las Vegas). Podróżowanie między miastami ułatwiać ma nie tylko rozbudowany system autostrad, ale również lotniska i pociągi, z których również można ukraść odpowiedni pojazd. W wywiadzie projektanci gry powiadomili, że mapa stanu San Andreas jest około pięć razy większa od przestrzeni dostępnej w Grand Theft Auto: Vice City.

Wydarzenia w grze dzieją się w roku 1992. Wiele misji, w których gracz bierze udział, jest odzwierciedleniem różnych wydarzeń z początku lat dziewięćdziesiątych mających miejsce w Kalifornii (akcja filmu Terminator 2 czy zamieszki w Los Angeles).

Możliwości w grze [edytuj]

W grze pojawiło się wiele nowych możliwości niedostępnych wcześniej w serii. Nowymi pojazdami są rowery, motocykle traktory, żniwiarki, quady, samoloty czy pociągi. Główny bohater nauczył się pływać oraz przeskakiwać ogrodzenia. Poza tym niektóre bronie można trzymać jednocześnie w obydwóch rękach (pistolety oraz uzi) lub wykonywać tzw. "drive-by" (technika strzelania z pojazdu). Kamera, walka i namierzanie zostały ulepszone na wzór innej gry firmy Rockstar, Manhunt.

Rockstar umożliwił również większą personalizację głównego bohatera. Carl może teraz zmienić fryzurę lub ubranie czy też zrobić sobie tatuaż, co działa na reakcję przechodniów. Aby żyć, CJ musi też kupować jedzenie, które można otrzymać w różnych restauracjach fastfoodowych. W grze mamy 3 sieci fast-foodowe: Clucking Bell (odpowiednik KFC), Well Stacked Pizza (odpowiednik Pizza Hut) oraz Burger Shot (odpowiednik Burger King. Dodatkowo jedzenie i picie możemy kupować w ulicznych stoiskach, barach czy klubach nocnych. Ilość spożytego jedzenia oddziałuje na wygląd bohatera. Jeśli CJ zje za dużo w krótkim czasie, zwymiotuje. Jeśli będzie jadł dużo przytyje i spowolni się przez to jego ruch. Jeśli przestanie jeść, zacznie tracić wagę oraz muskulaturę. Rozwój bohatera odbywa się m.in. w umiejętnościach prowadzenia różnych typów pojazdów, wytrzymałości, celności strzelania, pojemności płuc, czy też i w atrakcyjności. Podczas gry CJ będzie mógł się nauczyć jednej z trzech różnych sztuk walki w jednej z trzech siłowni, z których każda jest ulokowana w innym dużym mieście.

Nowym zajęciem kontynuującym tradycję serii Grand Theft Auto dotyczącą kontrowersji są kradzieże. Pod osłoną nocy CJ może wkraść się do cudzego mieszkania i ukraść wartościowe przedmioty.

Dodatkowo Carl może prowadzić przez określony czas różne dialogi z przechodniami pojawiającymi się podczas gry. Szacunek dla głównego bohatera jest zależny od działań, jakich on się podejmuje. Rockstar powiedział, że tylko dla głównego bohatera nagrano około 4200 linii dialogów[7].

Dwuosobowy tryb co-operative został dodany do konsolowych wersji gry (PlayStation 2 i Xbox). Ikonki dwóch graczy można znaleźć w wielu miejscach w świecie San Andreas. Ustawienie gracza na takiej ikonie i naciśnięcie jakiegokolwiek przycisku na drugim kontrolerze rozpoczyna misje dla dwóch graczy podobne do "rozwałek" ("rampages") z poprzednich gier tej serii.

Nowymi minigrami są m.in. koszykówka, bilard, bazowane na grach dźwiękowych zawody w tańcu i zawodach aut hydraulicznych oraz automaty do gier czy gry wideo, które składają hołd klasycznym grom arcade, jak Gyruss, Defender czy Gradius.

Usprawnieniom uległa też sztuczna inteligencja. Teraz kiedy główny bohater zabije kogoś na ruchliwej ulicy spowoduje, że ludzie nie tylko będą uciekać, lecz też kucać, policja szybciej zareaguje, a kierowcy zaczną uciekać przed siebie czasami dobijając do budynków i innych pojazdów. Gdy na drodze bohatera znajdą się członkowie nieprzyjaznego gangu zaczną otwierać do niego ogień, a jeśli w pobliżu są członkowie gangu zaprzyjaźnionego z naszym, zaczną oni chronić Carla.

1. ↑ Tłumaczenie oficjalnie odrzucone przez firmę polonizującą grę jako tłumaczenie nazwy oddziału CRASH.
2. ↑ Perry, Douglass C., GTA 4 Date Confirmed, IGN, 30 października 2003
3. ↑ Lewis, Ed, Take-Two Registers GTA: Bogota, IGN, 12 stycznia 2004
4. ↑ Coleman, Stephen, Grand Theft Auto: San Andreas, IGN, 1 marca 2004
5. ↑ Nazwy modyfikacji nie powinny być tłumaczone. Przetłumaczone zostały jedynie, aby czytelnicy nieznający angielskiego zrozumieli sens nazewnictwa tych modyfikacji.
6. ↑ http://nomorehotcoffee.com
7. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas Weekend Update: Street Talking, GameSpot, 23 października 2004

Świat San Andreas [edytuj]
Zobacz więcej w osobnym artykule: San Andreas (stan).

Gangi [edytuj]
Zobacz więcej w osobnym artykule: Gangi Grand Theft Auto: San Andreas.

Krytyka [edytuj]

Wersja komputerowa [edytuj]

Tak jak na poprzednie gry z serii Grand Theft Auto, tak i na San Andreas posypała się krytyka użytkowników komputerów. Chodziło głównie o możliwości kontrolowania poczynaniami bohatera. Rockstar, jako firma z tzw. "konsolowym rodowodem" nie do końca dobrze przełożyła funkcje przycisków gamepada PS2 na klawiaturę i myszkę komputerową. Wielu użytkowników stwierdziło, że misje lotnicze należą do jednych z najtrudniejszych w grze, gdyż wymagają od gracza zwykle naciśnięcia co najmniej trzech-czterech klawiszy, co na klawiaturze jest niemożliwe ze względu na jej budowę. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest dokupienie gamepada wzorowanego na Playstation 2, który można podłączyć do komputera. W takim wypadku, ustawienie klawiszy może być łatwo ustawione dla przycisków gamepada, a rozgrywka jest wtedy identyczna jak na wersji PS2.

Najlepszymi przykładami tych problemów są misje podczas, których CJ uczy się prowadzić samoloty. W jednej z tych misji gracz musi okrążyć lotnisko. Ponieważ misja była tworzona z myślą o graczach konsolowych, niektórzy użytkownicy komputerów wierzą, że dopiero trzy ręce wystarczą, aby przejść tą misję z ustawieniami klawiatura/myszka: jedna ręka do kontrolowania kamery, jedna od kontroli samolotu i jedna od dodatkowych opcji, jak wyjęcie podwozia, kontrola broni czy precyzyjne latanie. Mimo wszystko większość graczy po praktyce powinna zacząć efektywnie latać nawet przy domyślnych ustawieniach. Pozostali będą potrzebowali dodatkowego kontrolera.

Innym przykładem jest misja "Vertical Bird" ("Latający ptaszek") pod koniec gry. Gracz musi pilotować niebywale szybki samolot, jednocześnie próbując celować i strzelać pociskami w 4 statki i 3 uzbrojone samoloty, po czym bezpiecznie wylądować. Niektórzy twierdzą, że bez drugiej osoby, która kontrolowałaby jeden lub więcej możliwości samolotu, misja jest właściwie niemożliwa do zrealizowania. Podczas gdy niektórzy ukończyli misję jedynie dzięki całkowitej zmianie układu sterowania, inni bez problemu, a jeszcze inni gracze zauważyli tzw. "key jam" – niemożność naciśnięcia na klawiaturze więcej niż trzech różnych klawiszy. Misja powinna być prosta, jeżeli gracz będzie zdejmował cele po kolei – trudności rozpoczynają się, gdy gracz będzie chciał zdjąć wszystkie za jednym razem lub w złej kolejności. Dodatkowo, uruchamianie działka przeciwrakietowego też właściwie jest niepotrzebne, gdyż rakiety przeciwnika jest bardzo łatwo zdjąć. Celowanie broniami też jest automatycznie zapewnione przez naciśnięcie wybranego klawisza, blokujący cel. Aby łatwo zniszczyć statki wystarczy przełączyć się w tryb VTOL i po prostu zatopić cele.

Jedna z misji, "Stowaway", jest niemożliwa do wykonania na wielu komputerach dopóki jakość obrazu nie zostanie zmieniona do najniższych ustawień (640x480, 16-bitowa paleta kolorów), gdyż samolot, który gracz musi dogonić zawsze odleci przed dotarciem do niego. Podobny problem istnieje w misjach dodatkowych polegających na tańcu lub skakaniu na podwoziu low-riderów. Dopóki rozdzielczość ekranu nie będzie zmniejszona do minimum, podpowiedzi, kiedy należy nacisnąć dany przycisk nie będą zsynchronizowane z melodią, więc zwycięstwo w konkurencji będzie właściwie kwestią szczęścia.

Innym problemem dla silnika gry jest wyświetlanie efektów dymnych. Rezultatem tego jest najczęściej dramatyczne obniżenie ilości klatek na sekundę, gdy na ekranie widoczna jest sytuacja z ogniem bądź dymem. Właśnie takimi misjami są "Burning Desire" ("Płonące pożądanie"), gdzie gracz musi uratować dziewczynę z płonącego domu, który sam podpala i misja finałowa, która ma miejsce w płonącej fabryce. Druga z wymienionych misji jest jeszcze bardziej frustrująca, gdyż podczas gry gracz jest atakowany przez wrogów. Zazwyczaj gracze wykonują misję straży pożarnej na 12 poziomie, dzięki czemu gracz zdobywa odporność na ogień.

Nową opcją w San Andreas jest ustawianie kamery. W poprzednich częściach serii była ona zależna od pozycji bohatera. W San Andreas można ją dowolnie ustawiać i oglądać bohatera z każdej strony. W związku z tym ta nowa możliwość jeszcze bardziej skomplikowała sterowanie bohaterem. Dodatkowo w grze dostępny jest kod, który umożliwi graczowi na strzelanie z samochodu i innego czterokołowca używając myszki, ale robiąc to gracz obniży swoje statystyki – przez grę na kodach nie można dobić do 100%. Mimo wszystko nowa kamera nie jest aż tak skomplikowana, a jej swoboda jest bardzo przydatna podczas gry. Niektórzy gracze mają później problemy z przestawieniem się na stary system powracając do starszych części gier, jednakże większym problemem pojawiającym się coraz częściej u graczy jest blokowanie kamery – czasami kamery nie można przestawić myszką, co utrudnia poruszanie się głównym bohaterem. W tym celu trzeba wejść i wyjść z trybu pauzy.

Pomimo, że niektóre strony internetowe, jak GameSpot chwaliły grafikę San Andreas, wciąż jest ona krytykowana za jakość graficzną wersji komputerowej. Silnik graficzny właściwie się nie zmienił od czasu ukazania się Grand Theft Auto III i wciąż jest to RenderWare z 2001 roku. Gdy wersja PC została wydana (czerwiec 2005), były już dostępne takie tytuły jak Half-Life 2 czy Far Cry. Porównując to z tym, co zostało osiągnięte do tej pory, gra wygląda na troszkę starszą niż w rzeczywistości jest. Mimo wszystko wersja komputerowa gry i tak wygląda lepiej niż jej konsolowe wersje.

Krytyka postaci [edytuj]

Innym krytykowanym aspektem gry jest sam Carl Johnson (główny bohater gry). W poprzednich częściach serii (poza Vice City), główny bohater nic nie mówił. Również z tego powodu gracz mógł zabijać dowolnych ludzi bez stawiania się własnym zasadom moralnym, głosząc, że takie zachowanie można przypisać jedynie głównemu bohaterowi. W Grand Theft Auto: Vice City główny bohater już wypowiadał zdania nt. morderstw dokonywanych przez siebie. Miał również własną osobowość: Tommy Vercetti został zamknięty w więzieniu na 15 lat za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, a z więzienia został zwolniony na krótko przed wydarzeniami w grze. Carl Johnson natomiast jest odbierany jako miły człowiek, który po prostu znalazł się po złej stronie barykady; on robi jedynie to, co konieczne. Zabijanie niewinnych przechodniów w grze nie jest już potrzebne. Idąc tym tropem dochodzi się do wniosku, że gdy ktoś gra w tą grę (i nie wykonuje misji), wszystko co robi nie może być przypisane CJ-owi, a właśnie graczowi. Mimo wszystko CJ jest bardziej porządnym bohaterem niż Tommy Vercetti czy jego poprzednicy.

Gdy Rockstar zaanonsował, że główny bohater będzie czarny, na różnych forach internetowych pojawiały się głosy sprzeciwu dla tego pomysłu. Niektórzy argumentowali to tym, że jest to po prostu kontynuowanie stereotypowych zachowań i wierzeń, że czarni ludzie są przestępcami, a rasiści po prostu dyskryminowali CJ-a za to, że nie będzie bohaterem rasy białej. Mimo wszystko nie można nie zgodzić się z twierdzeniem, że CJ jest jednym z najbardziej znanych afroamerykańskich bohaterów w całej historii gier komputerowych.

Zagadki i niespodzianki [edytuj]

San Andreas jest bardziej zagadkową grą od poprzednich serii gier Grand Theft Auto z powodu większej ilości niespodzianek (easter eggs) i tworzonych przez graczy domysłach. Krótko po wydaniu gry, na forach internetowych pojawiły się doniesienia o istnieniu w grze Wielkiej Stopy oraz opublikowano kilka zrzutów z gry. Okazały się jednak one potem albo sfałszowane albo były rezultatem złej identyfikacji obiektu. Wielu graczy jednak broniło swoich racji, twierdząc, że Wielka Stopa nie była jedynie ich wymysłem.

W grze na pustyni znajduje się "strefa zamknięta" nazwana Strefą 69, co jest oczywistą parodią rzeczywistej Strefy 51. Stanowiło to podwalinę dla spekulacji dotyczących niezidentyfikowanych obiektów latających i kosmitów. Duże mapy stanu San Andreas dostępne w domu Mike'a Toreno, w podziemnej Strefie 69 oraz w barze nazwanym "Lil Probe Inn" ("Pod Małą Sondą") mają pozaznaczane markerem różne miejsca w całym stanie. Gracze początkowo myśleli, że mapa jest kluczem do odgadnięcia zagadki UFO, jednakże Rockstar powiedział, że te mapy nie mają nic wspólnego z UFO, gdyż tych obiektów w grze po prostu nie ma.

Innym dowodem na występowanie istot pozaziemskich w grze miała być misja "Stowaway". Po wejściu na pokład samolotu, bohaterowie niezależni (bazowani na popularnych "teoriach" spiskowych nt. UFO) zaczynają atakować gracza, wykrzykując jednocześnie dużą liczbę różnych tekstów wyrażających ich pogardę dla "gorszej" rasy ludzkiej ("Carbon-based buffoon" ["Węglowy śmieć"], "You evolved from shrews!" ["Rozwinęliście się z odpadów!"] i tym podobne).

Inną pogłoską są tzw. samochody-widmo. Samochody-widmo to pojazdy, które pokazują się w tych samych miejscach, chwilowo przemieszczając się oraz mające uszkodzenia, których nie można naprawić w żadnych warsztatach. Jeden z nich pojawia się w strefie Back o Beyond gdzie toczy się na dół bez kierowcy za kółkiem. Ciekawostką jest fakt, że jedna lokacja pojawiania się samochodu-widmo zbiega się z zaznaczeniem na mapie Torena. Pewien gracz nazwany "NullZilla" wyszedł poprzedniemu twierdzeniu naprzeciw twierdząc, że ten niby samochód-widmo jest tak naprawdę normalnym samochodem, a stacza się tylko dlatego, że jego punkt spawnujący jest na pochyłej nawierzchni, więc nie jest to nic innego jak mały błąd programistów.

Różne samoloty okazjonalnie rozbijają się na terenie całego stanu San Andreas, po czym po chwili znikają. Jeden z takich samolotów rozbija się koło znaku VINEWOOD. Inny od południowej strony góry Mount Chillad, a jeszcze inny w dzielnicy Rodeo w Los Santos.

Parę tygodni po ogłoszeniu zagadek i stworzeniu paru zespołów sprawdzających te zagadki, na różnych forach internetowych zaczęły pojawiać się posty z adresu "Mouthoff@rockstargames.com". Wielu kwestionowało autentyczność tych wiadomości, ale po dodatkowym sprawdzeniu prawdopodobne było, że posty te rzeczywiście pochodzą od pracownika Rockstar Games.

Po pierwszym poście, na ten adres zaczęło spływać mnóstwo listów od fanów, więc uruchomiona została automatyczna odpowiedź. Początkowo zwroty do nadawców zawierały mało informacji więc fani zaczęli podejrzewać, że nie jest to pracownik firmy Rockstar. Niedługo po tych podejrzeniach właściciel adresu stworzył nowy list powrotny, w którym były umieszczone kolejne zagadki oraz zaprzeczenie niektórych istniejących. Niektórzy spekulowali, że są to po prostu plotki producenta mające na celu stworzenie większego zainteresowania grą.

Najważniejszą informacją tego listu było zaprzeczenie istnienia w grze Wielkiej Stopy. Autor listu poinformował także, że jednak coś w lasach się znajduje.

Listy zawierały również wzmianki o lądowaniu obcych na pustyni w grze. Mimo że było to często powtarzane przez fanów, nie znaleziono żadnych dowodów potwierdzających te doniesienia. Jednakże na niebie San Andreas często pojawiają się latające dyski. Wielu twierdzi, że to właśnie są niezidentyfikowane obiekty, dodane przez Rockstar do gry. Inni wytaczają przeciwko tej teorii argument, że Rockstar użył tego samego stylu do animacji lotnictwa w Grand Theft Auto: Vice City (jasne światła, smugi dymu, itp.) ale zapomniał o zmianie sprite'ów. Z tego wniosku można by wysunąć kolejny: jest to uproszczony model samolotu stworzony po to, aby nie zajmować dużo miejsca w pamięci operacyjnej konsoli/komputera. Rockstar natomiast nic nie powiedział na temat tych "znaków na niebie", więc jego intencje są wciąż niejasne. Należy również zauważyć że pewne smugi światła widoczne na niebie nawet w biały dzień to często choć nie zawsze po prostu znaki pomocnicze w odnalezieniu tzw. zdjęć które po prostu widać dopiero gdy spojrzymy na nie przez obiektyw aparatu, dzieje się tak np. w przypadku lokacji boiska sportowego w San Fierro, gdzie nad boiskiem wyraźnie widać smugę światła lecz, gdy spojrzymy na nią przez wspomniany już aparat okazuje się ona zdjęciem które należy wykonać aby odblokować nagrody tak jak w przypadku zamalowywania tagów lub zbierania podków czy ostryg. Po jego wykonaniu smuga znika.

Niektórzy fani znaleźli w teksturach gry różne zwierzęta, np. sarny czy dinozaury. Powinno to podtrzymać jedną z pierwszych pogłosek, tą na temat występowania w grze zwierząt. Dość dziwnym zachowaniem fanów było, mimo zaprzeczenia przez Rockstar istnienia Wielkiej Stopy, wznowienie twierdzeń na jej temat, mówiąc przy tym, że być może zostali oni po prostu wprowadzeni w błąd. Jest pewne, że w grze występują zwierzęta morskie – można znaleźć delfina, żółwia, meduzy i różnego rodzaju ryby. Jednakże nigdy nie udowodniono, że w grze istnieją zwierzęta żyjące na lądzie.

Rockstar Games również, jak zawsze, odwoływało się m.in. do konkurencyjnych gier w postaci różnych easter eggów. Jednym z takich przykładów są billboardy w Los Santos, na których jest prezentowana okładka stylizowana na okładkę gry True Crime: Streets of LA odnosząc się do niej jakoby nadawała się jedynie do śmieci. Większość easter eggów znajdujących się w San Fierro jest związana z inspirowanym na Golden Gate Bridge moście dostępnym w grze oraz serii gier i filmów Resident Evil.

Jak wszystkie trójwymiarowe części serii gier Grand Theft Auto, również San Andreas cechuje "podziemne miasto", tutaj nazywane "Oblivion" (z ang. "Zapomnienie") lub Matrix lub "Blue Hell" (z ang. "Niebieskie Piekło"). Część nazwy Hell (z ang. Piekło) najpewniej wzięła się z faktu, że gdy gracz nie weźmie ze sobą do tych lokacji spadochronu, może po prostu zginąć. Gdy bohater znajdzie się w niewłaściwym miejscu, może po prostu zacząć zapadać się pod ziemię, a gdy już kompletnie się zapadnie, pojawia się wtedy wysoko nad miastem, więc spadając baz spadochronu na pewno zginie. W "Niebieskim Piekle" znajduje się wiele ciekawych obiektów, m.in. niekompletny model Liberty City z Grand Theft Auto III. Właśnie ten częściowy model miasta Liberty City jest używany podczas misji "St. Mark's Bistro", podczas której CJ wraca do Liberty City, aby wykonać robotę dla Salvatore'a Leone.

Wielu przechodniów w grze ma skłonności do popełniania dziwnych samobójstw. Niektórzy twierdzą, że może być to błąd w oskryptowaniu szukania ścieżek ruchu dla nich i nie jest to żaden easter egg. Na przykład w Los Santos Inlet fotograf po zrobieniu zdjęcia miasta Los Santos idzie skoczyć do wody, aby się utopić. Właśnie z tego powodu inni gracze mówią, że jest to nawiązanie do stworzonej przez firmę DMA Design (tak nazywała się firma Rockstar North przed przejęciem jej przez Rockstar Games) gry Lemmings. Dziwnym przypadkiem jest też to, że w wielkim wieżowcu w Los Santos jest paru ludzi. Oni sobie skaczą z dachu (trzeba podejśc nie za blisko, aby Gracza nie "zauważyli" (wtedy oni przestają skakać) i nie za daleko, aby ich widzieć (można sobie przybliżyć obraz aparatem). Tak samo dzieje się w Las Venturas w pobliżu największego kasyna ulokowanego na północy miasta.

Budynek korporacji "ZomboTech" w San Fierro jest odwołaniem do firmy Umbrella Corporation z serii gier Resident Evil. Z tego powodu pojawiły się niepotwierdzone pogłoski o zombie, pojawiających się w nocy w San Fierro. Inna popularna, acz niepotwierdzona pogłoska dotyczy zdjęć z cmentarzy, na których miałyby się pojawiać różne duchy, w tym duch matki CJ-a. Pomimo, że nie znaleziono żadnych dowodów na istnienie w grze duchów, lecz widać "ich" działalność. Na przykład cmentarz w Los Santos w nocy zostaje obrysowany graffiti. Owe graffiti ("Grove Street 4 Life" – "Grove Street na zawsze") znika, gdy słońce pojawia się na horyzoncie.

W styczniu 2005 roku w magazynie Electronic Gaming Monthly był zawarty wywiad z CEO Rockstara, Terrym Donovanem, który zaprzeczył istnieniu Wielkiej Stopy: "W grze nie ma Wielkiej Stopy, tak, jak nie ma jej w rzeczywistości" ("There is no Bigfoot, just like in real life"). Donovan powiedział również, że w grze nie występuje duch matki CJ-a oraz wielu innym pogłoskom dotyczących gry. W następnym wydaniu EGM ukazał się list czytelnika, w którym był zrzut ekranu z mistyczną kreaturą występującą na terenach wiejskich. Magazyn nazwał tą kreaturę Yeti zamiast Wielką Stopą.

Podążając za stroną internetową Programu Epsilon[1] i podobnymi "przeciekami", gracze zaczęli szukać miejsca spotkań kultu Epsilon. Epsilon wydaje się być parodią Kościoła scjentologicznego. Gracze znaleźli przechodniów, którzy rozmawiają o Kifflom ("bóstwie" Programu Epsilon). Nie potwierdzono jeszcze, czy te dialogi mają jakiś dodatkowy cel poza stworzeniem spójnego świata gry. Jedna z dziewczyn głównego bohatera, Katie, pielęgniarka znająca sztuki walki, również odwołuje się do tej grupy społecznej, mówiąc: "Ten cały Epsilon mnie wkurza" ("Those Epsilon nut-jobs freak me out"). Wyznawcy Epsilon cechują różne, sprzeczne z nauką, opinie, jak na przykład "Świat ma 157 lat" ("The World is 157 years old"), popieranie znanych osobistości, a Jezz Torrent powiedział, że Grupa pomogła wyjść mu z uzależnienia narkotykami. O Grupie Epsilon można również usłyszeć w radiu WCTR podczas programu Entertaining America z Lazlowem, który przeprowadza wywiad w założycielem Programu, Chrisem Fromage, który również odwołuje się do Kiffloma.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych easter eggów w całej grze jest umieszczone na południowym szczycie mostu Gant Bridge w San Fierro (bazowanym na Golden Gate Bridge z San Francisco) graffiti, na którym jest napisane: "Tu nie ma żadnych niespodzianek. Odejdź" ("There are no Easter Eggs up here. Go away."). Jest ona nawiązaniem do trzeciej części serii Grand Theft Auto, gdzie na szczycie mostu między wyspami znajdował się inny Easter Egg.

W jednej z pierwszych misji, polegającej na zabiciu grupy Ballasów w ich domu, w cutscence widać prostytutkę uprawiającą seks oralny z jednym z gangsterów.

Odwołania do poprzednich części gry [edytuj]

Wiele postaci, lokacji i różnych elementów z gry Grand Theft Auto: Vice City zostało zatrzymanych, czasami z małymi modyfikacjami na rzecz zmian, które mogły zajść w ciągu sześciu lat w obydwu fikcyjnych światach. Ciekawostką jest fakt, że materiał promocyjny stworzony przez Rockstar Games dla Vice City również widoczny jest w tej części gry. Ponieważ niektórzy bohaterowie i wydarzenia z Vice City pojawiają się również w tej części oznaczają, że wydarzenia, których uczestnikiem był Tommy Vercetti w Vice City zyskały spory rozgłos w następnych latach.
Zobacz więcej w osobnym artykule: San Andreas (stan).

Soundtrack [edytuj]
Zobacz więcej w osobnym artykule: Soundtrack Grand Theft Auto: San Andreas.

Przypisy [edytuj]

1. ↑ http://www.epsilonprogram.com/

Linki zewnętrzne [edytuj]
Wikinews
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat przesunięcia daty polskiej premiery GTA: San Andreas

Strony polskojęzyczne [edytuj]

* Oficjalna polska strona serii Grand Theft Auto (upadła)
* [gta-zone.pl Grand Theft Auto ZONE]

Recenzje

* Recenzja na oficjalnej stronie serii
* Pierwsza recenzja w portalu Wirtualna Polska
* Druga recenzja w portalu Wirtualna Polska

Strony anglojęzyczne [edytuj]

* Oficjalna strona San Andreas

Inne strony oparte na mechanizmie Wiki

* Grand Theft Auto: San Andreas na Gameinfo Wiki
* Mapy miast w wysokiej rozdzielczości


[pokaż]
p • d • e
Seria gier Grand Theft Auto

Gry serii: Grand Theft Auto • GTA: London 1969 • GTA: London 1961 • Grand Theft Auto II • Grand Theft Auto III • GTA: Vice City • GTA: San Andreas • GTA Advance • GTA: Liberty City Stories • GTA: Vice City Stories • Grand Theft Auto IV • Grand Theft Auto: Chinatown Wars
Lokacje: Liberty City • Vice City • San Andreas • Wielka Brytania (Londyn, Manchester) • Carcer City
Główni bohaterowie: Claude Speed • Tommy Vercetti • Carl Johnson • Mike • Toni Cipriani • Victor Vance • Niko Bellic
Powiązania: Multi Theft Auto • Hot Coffee • Klon GTA • San Andreas Multiplayer

[pokaż]
p • d • e
Grand Theft Auto: San Andreas

Gra i modyfikacje: Grand Theft Auto: San Andreas • Hot Coffee • San Andreas Multiplayer • Multi Theft Auto
Lokacje: Liberty City • San Andreas
Główni bohaterowie: Carl Johnson • Postacie Grand Theft Auto: San Andreas • Gangi Grand Theft Auto: San Andreas • Claude Speed
Inne: Soundtrack Grand Theft Auto: San Andreas

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas"
Kategorie: 2004 w grach komputerowych • 2005 w grach komputerowych • Grand Theft Auto • Gry na platformę PlayStation 2 • Gry na platformę Windows • Gry na platformę Xbox • Third-person perspective

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Grand Theft Auto: San Andreas

Copertă carcasă
Dezvoltator(i) Rockstar North
Editor(i) Rockstar Games
Distributor(i) INT Rockstar Games
JP Capcom
Steam Valve Corporation
Serie Grand Theft Auto
Motor RenderWare
Platformă(e) PlayStation 2, Windows, Xbox
Dată lansare PS2

NA 26 octombrie, 2004
PAL 29 octombrie, 2004
Windows
NA 7 iunie, 2005
EU 10 iunie, 2005
Steam 4 ianuarie, 2008 XboX
NA 7 iunie, 2005
PAL 7 iunie, 2005
Gen(uri) Joc de aventură
Mod(uri) Single player, multiplayer
Rating(uri) BBFC: 18

ESRB: M
OFLC: MA15+
OFLC(NZ): R18
PEGI: 18+
USK: 16(cenzurat)
CERO: Z
Media DVD, download
Cerinţe sistem PS2

Card de memorie
XboX
spaţiu liber Windows

* 1 GHz Intel Pentium III sau AMD Athlon CPU
* 256 MB RAM
* 8x DVD drive
* 3.6 GB hard disk spaţiu
* 64 MB DirectX 9.0-compatibil placă video
* DirectX 9.0-compatibil placă de sunet
* Windows 2000/XP/Vista

Control PS2 şi Xbox: Gamepad
Windows: Tastatură, mouse, gamepad (opţional)

Grand Theft Auto: San Andreas[1] (cunoscut şi sub numele de GTA: SA) este un joc video de acţiune şi aventură dezvoltat de Rockstar North. Este al 3-lea joc 3D GTA şi al 5-lea din serie. Original jocul a fost creat pentru PlayStation 2(în octombrie 2004), iar mai târziu şi pentru Windows şi Xbox. În toate formele a avut un succes extraordinar la categoria vânzări. San Andreas a fost precedat de Grand Theft Auto: Vice City şi de Grand Theft Auto III şi va fi urmat de Grand Theft Auto IV.

Acţiunea se întâmplă în 1992 iar personajul principal este Carl "CJ" Johnson. Acesta se reîntoarce din Liberty City, în Los Santos, pentru a fi acasă la înmormântarea mamei lui. Acolo îşi găseşte familia şi vechea bandă căzute în disgraţie. Pe parcursul jocului CJ află mai multe despre moartea mamei şi intră în diverse afaceri.
Cuprins
[ascunde]

* 1 Istorie
* 2 Derularea jocului
* 3 Locaţii
o 3.1 Los Santos
o 3.2 San Fierro
o 3.3 Las Venturas
* 4 Personaje
* 5 Scurtă istorie
o 5.1 Apariţii ale personajelor din alte jocuri
* 6 Diferenţe faţă de jocurile anterioare
o 6.1 Caracteristici noi
+ 6.1.1 Vehicule
+ 6.1.2 Personaje
+ 6.1.3 Abilităţi noi
* 7 Muzica din joc
* 8 Vânzări, aprecieri, critici şi premii
* 9 Controversa "Hot Coffee" (aproape de pornografie)
* 10 Mituri
* 11 The Introduction
* 12 Note
* 13 Legături externe

[modifică] Istorie

După succesul lui GTA: Vice City, mulţi jucători au anticipat venirea acestui joc în 2003, dar primul anunţ despre joc a fost făcut abia în 29 octombrie, 2003, de către Take-Two Interactive, care spunea că jocul va fi lansat doar ”în al 4-lea sfert al anului 2004”. Până atunci, scepticii au lansat teorii, cum că acţiunea jocului se va petrece ori în oraşul ficţional San Andreas, California, ori în Sin City, Nevada.

În 1 martie, 2004, Take-Two a anunţat că jocul jocul Grand theft Auto:San Andreas va fi lansat pe data de 9 octombrie, 2004 în America de Nord, în 22 octombrie în Europa, iar în 29 octombrie în Australia. Prima informaţie despre joc era că San Andreas nu va fi un oraş, ci un stat în cadrul căruia se află trei oraşe şi zonele din jurul acestora.

Pe data de 9 septembrie, 2004, Take-Two anunţă că data lansării este amânată cu o săptămână. Tot atunci a anunţat că jocul va fi lansat şi pe Windows şi Xbox.

San Andreas a fost lansat pentru PlayStation 2 în 9 septembrie, 2004 în America de Nord iar în 29 octombrie, 2004 în Europa şi Australia. În Japonia doar pe data de 25 ianuarie, 2007. Versiunile Windows şi Xbox au fost lansate pe data de 7 iunie, 2005 în America de Nord şi în 10 iunie, 2005 pentru Europa şi Australia.

[modifică] Derularea jocului
Cu mountain bikeul pe Muntele Chiliad, versiune PC.
Cu mountain bikeul pe Muntele Chiliad, versiune PC.

San Andreas este structurat similar celor două jocuri precedente. În mare jocul este alcătuit din elemente RPG şi condus, care îi oferă jucătorului un spaţiu vast pentru a acţiona. Pe jos, jucătorului îi este cu putiinţă să meargă, să fugă, să înoate, să se caţere sau să sară, de asemenea, el poate avea arme şi obiecte de luptă corp la corp. Jucătorul poate fura dintr-o varietate mare de vehicule, care include automobile, bărci, elicoptere, avioane, trenuri, tancuri, motociclete şi biciclete.

Spaţiul vast poate fi explorat de jucător după poftă, deşi trebuie urmat un curs al misiunilor pentru a debloca alte oraşe şi abilităţi. Când jucătorul nu se află într-o misiune poate să facă ce doreşte, dar unele acţiuni atrag atenţia autorităţilor. Cu cât jucătorul este mai periculos, cu atât creşte atenţia autorităţilor, care intervin, după caz. Pentru infracţiuni minore(atacarea oamenilor, îndreptarea unei arme către un cetăţean, furtul de vehicule, omorâtul a câţiva oameni,...) intervine poliţia, dacă aceasta nu face faţă, intervine SWAT, după aceea FBI, iar dacă nici aceştia nu fac faţă, intervine armata(cu tancuri).

În plus, jucătorul poate să joace misiuni secundare. Misiunile secundare clasice erau practicarea taximetriei, stingerea focurilor(ca pompier), prinderea criminalilor(ca poliţist), salvarea oamenilor(ca medic pe ambulanţă). La aceste misiuni sau adăugat furatul din case, proxenetismul, condusul camioanelor şi al trenurilor(cu scopul de a livra marfa la timp) şi şcoli de pilotat avioane şi elicoptere/condus maşini/condus motociclete/condus bărci. În acest fel se pot învăţa abilităţi noi.

[modifică] Locaţii

Acţiunea se petrece în statul ficţional San Andreas, inspirat din California şi Nevada. Înfăţişează trei mari oraşe: Los Santos(corespondent lui Los Angeles, California, San Fierro(corespondent lui San Francisco, California şi Las Venturas(corespondent lui Las Vegas, Nevada. Jucătorii pot urca până la 800m, pe Muntele Chiliad(bazat pe Mount Diabolo); pot sării din diferite locuri cu paraşuta; pot vizita 12 orăşele rurale, situate în cele trei regiuni: Red County, Flint County, şi Bone County. Alte destinaţii notabile sunt Barajul Shermann(bazat pe Barajul Hoover), baza militară secretă 69(corespondentă lui Area 51) şi multe forme geografice(în deşert cât şi în munţi). Mărimea San Andreasului este de 36km2 adică 13,9mile2, aproape de 4 ori cât Vice City şi de 5 ori cât Liberty City.

[modifică] Los Santos
Los Santos, văzut din cartierul rău famat, Idlewood.
Los Santos, văzut din cartierul rău famat, Idlewood.

Los Santos este cel mai mare oraş din joc. Precum L.A., Los Santos este alcătuit din mai multe cartiere iar unele cartiere sunt stăpânite de bande de stradă. Unele din cele mai importante cartiere din joc sunt Ganton, Willow Field, Jefferson, Idlewood şi East Los Santos, bazate pe cartierele Compton, Willowbrook, Watts, Inglewood, şi East Los Angeles. Centrul este la fel de aglomerat ca şi Downtown Los Angeles; de asemenea se găsesc şi cartierele Rodeo şi Mulholland bazate pe Beverly Hills şi denumite după Rodeo Drive; plajele fac parte din cartierele Santa Monica şi Verona Beach, bazate pe Santa Monica şi Venice Beach; Vinewood şi masivul semn Vinewood sunt bazate pe Hollywood şi semnul Hollywood. În Los Santos se găsesc repere specifice L.A.-ului precum: Turnurile Watts, Centrul de Convenţii L.A., Turnul Capitol, Primăria, Turnul Băncii U.S., Observatorul Griffith, Forumul, digul Santa Monica, Podul Thomas Vincent, Strada Rodeo Drive, Walk of Fame, Hotelul Bonaventure, teatrul Chinezesc Graumann's şi intersecţiile.

[modifică] San Fierro
Podul Gant, modelat după Golden Gate Bridge, San Francisco.
Podul Gant, modelat după Golden Gate Bridge, San Francisco.

San Fierro este cel mai mic oraş. El este, precum S.F. caracterizat de terenul deluros şi tramvaiele trase de cabluri. În San Fierro se găsesc unele repere specifice oraşului real: Hashbury(Haight-Ashbury district), Queens(Castro district), Chinatown, Gant Bridge(Golden Gate Bridge), Big Pointy Building(Piramida Transamerica),Windy Street(Strada Lombard), părţi din vechea autostradă Cypress Street Viaduct, care căzut în 1989 în timpul unui cutremur şi primăria care se aseamană foarte mult cu cea reală. Lângă docuri se află un portavion şi un submarin.

[modifică] Las Venturas
Las Venturas, un cazino de pe Strip.
Las Venturas, un cazino de pe Strip.

Las Venturas este al diolea oraş ca mărime din joc. El intruchipează L.V., în concluzie are multe cazinouri. În cazinouri, jucătorii pot participa la jocuri precum blackjack, poker, ruletă sau renumitele "slot machines". În plus există şi cluburi de strip-tease(jocătorul plăteşte iar stripteusa schimbă dansul). Strada principală din Las Vegas se numeşte Las Vegas Strip iar cea din joc Las Venturas Strip. Aici se găsesc principalele cazinouri: Come-a-Lot(Excalibur Hotel and Casino), The Camel's Toe(Luxor Hotel), Pirates In Men's Pants(Treasure Island), The Visage(The Mirage), The Clown's Pocket(Circus Circus), V-Rock Hotel and Casino( Hard Rock Hotel and Casino), Four Dragons Casino(Imperial Palace) şi Caligula's Palace(Caesar's Palace). Alte cazinouri sunt Pink Swan, Starfish Casiono, High Roller,şi Royal Casino. Alte repere importante sunt semnul "Welcome to Fabulos Venturas"(denumit după "Welcome to Fabulos Venturas") şi Venturas Avery Carrington and Candy Suxxx(după Vegas Vegas Vic and Vicki). Multe camere de hotel se pot cumpăra. În jurul Venturasului este deşert iar în oraş se poate găsi şi Old Venturas Strip(după Old Vegas Strip),unde se găsesc câteva cazinouri vechi şi nişte cluburi de strip.

Link YouTube:

Comparaţie între joc şi realitate(oraşe, construcţii)

[modifică] Personaje

Personajele care apar în San Andreas sunt foarte diverse şi corelate cu locurile în care apar. Acest lucru permite apariţia mai multor misiuni decât în GTA: III şi GTA: Vice City. Personajul principal este Carl "CJ" Johnson, un tânăr afro-american care face parte dintr-o bandă de stradă.

Los Santos este "câmpul de luptă" pentru teritoriu şi respect al bandelor de stradă Grove Street Families, Ballas şi Vagos. Alte bande notabile sunt The Triads(asiaticii) şi Vietnamezii. Acestea îşi fac veacul în San Fierro. Mafia, dar şi The Triads au cazinouri în Las Venturas.

Precum în jocurile anterioare, vocile personajelor sunt ale unor celebrităţi, precum David Cross, Andy Dick, Samuel L. Jackson, James Woods, Peter Fonda, Charlie Murphy, Frank Vincent, Chris Penn, Danny Dyer, Sara Tanaka; rapperii Ice T, Chuck D, Frost, MC Eiht and The Game şi muzicienii George Clinton, Axl Rose şi Shaun Ryder.

Young Maylay îşi face debutul cu vocea lui Cj.

[modifică] Scurtă istorie
Avertisment sinopsis! Urmează detalii despre naraţiune şi/sau deznodământ.
În cazul în care credeţi că acestea v-ar strica plăcerea savurării poveştii, pe care nu o cunoaşteţi încă, ar trebui să evitaţi citirea subcapitolului.

După ce a trăit 5 ani în Liberty City, Carl "CJ" Johnson se reîntoarce în Los Santos pentru funeraliile mamei sale. Acolo îşi găseşte familia şi banda, Grove Street Families,în disgraţie. Împăcându-se cu vechea bandă, CJ se luptă cu bandele rivale şi aduce prestigiul bandei lui înapoi. În timp ce câştigă tot mai mult teritoriu, CJ află că cei mai buni prieteni ai lui, Big Smoke şi Ryder lucrează pentru ofiţerul corupt Tenpenny şi banda rivală, The Ballas. Smoke şi Ryder îl prind pe Sweet, fratele lui CJ, intr-o ambuscadă. Tenpenny îi arestează pe Sweet şi pe CJ, pe care îl duce într-un orăşel la ţară. Sweet rămâne în puşcărie. CJ îşi dă seama că singurul mod de a-l scoate pe Sweet din închisoare este să-l ajute pe Tennpenny la treburile lui murdare (droguri, omoruri, etc.).

CJ reuşeşte să-şi facă noi prieteni, şeful orb al The Triads, Wu Zi Mu(Woozie); un hippie pe nume The Truth şi Cesar Vialpando, un prieten din Los Santos, care de asemenea a fost trădat de prieteni. Carl şi noii lui prieteni deschid un garaj de maşini în San Fierro şi aşteaptă o oportunitate de a se întoarce în Los Santos. După ce îl omoară pe Ryder, CJ este contactat de un agent guvernamental, Mike Toreno, care îi spune că îl poate scoate pe Sweet din închisoare, dacă este ajutat la nişte "treburi". După aceea, CJ împreună cu Wu Zi Mu deschid un cazino în Las Venturas. În sfârşit, Carl găseşte un mod de a se întoarce în Los Santos iar fratele său este eliberat, dar acestuia nu-i place noul stil de viaţă a lui Carl. El decide să se întoarcă acasă şi să aducă încă o dată Grove Street Families la statutul de lider.

Tenpenny ajunge la tribunal dar nu este acuzat de nimic deoarece toţi martorii au fost omorâţi sau sunt daţi dispăruţi. Cetăţenilor nu le convine decizia şi vandalizează oraşul(acest lucru este asemănător cu 1992 Los Angeles Riots). Cu scopul de al găsi pe Big Smoke, care a devenit cel mai mare dealer de droguri, CJ preia controlul asupra aproape întregului oraş şi îl găseşte, după care îl omoară. După aceea, Tenpenny încearcă să fugă cu o maşină de pompieri, dar după o urmărire prin tot oraşul, el pierde controlul camionului şi cade de pe un pod. Când CJ doreşte să îl împuşte, Sweet îl opreşte şi spune: "It's just a cop that died in a car accident." (Este doar un poliţist care a murit într-un accident de maşină.). Tenpenny moare datorită rănilor iar familia Johnson se reuneşte şi este fericită. Ultima replică a lui CJ este: "Fittin' to the hit the block. See what's happenin'."(Mă duc prin oraş. Vreau să văd ce se mai întâmplă.).

[modifică] Apariţii ale personajelor din alte jocuri

Multe personaje şi locuri din jocurile anterioare GTA apar în San Andreas. Catalina, antagonistul principal din GTA: III este ajutată de CJ la jafuri. Claude Speed, personajul principal din GTA: III îşi face o scurtă apariţie drept iubitul Catalinei, după ce aceasta îl părăseşte pe Carl. Alte personaje din GTA: III sunt Salvator Leone şi Maria, viitoarea soţie a lui Leone.

Ken Rosenberg şi Kent Paul, personaje din GTA: Vice City, apar în Las Venturas ca angajaţi ai mafiei precum erau şi în Vice City.

[modifică] Diferenţe faţă de jocurile anterioare

Diferit faţă de GTA-urile anterioare, în San Andreas nu există aşa-numitele "loading screens"(ecranele care apăreau în timpul jocului pentru a se încărca o nouă insulă), deşi harta este notabil mult mai mare. Aceste ecrane de încărcare mai apar doar când jucătorul intră într-un magazin sau începe o misiune. O altă diferenţă considerabilă este că jucătorul poate schimba de la modul "single-player" la modul "multi-player" când face un rampage(nu şi pe platforma Windows). Cele 100 de "Hidden Packages"-uri(Pachete ascunse) au fost înlocuite cu 100 "spray paint tags"(grafittiuri de respreiat), 50 de potcoave, 50 de poze(în locaţii speciale) şi 50 de scoici.

Noua concepţie a camerei de filmat, a felului de a te bate şi a modului de a ţinti cu arma au fost adaptate după alt joc Rockstar, Manhunt. Culorile de la verde la roşu indică gradul de sănătate al oponenţilor. Maşinile au fost adaptate după jocul Rockstar Midnight Club. Acum există mai multe maşini de cursă iar aproape oate maşinile din joc pot avea propulsie pe azot lichid("nitrous oxide").

[modifică] Caracteristici noi

[modifică] Vehicule

În total sunt aproape 200 vehicule în joc, faţă de jocurile anterioare în care erau cam 80. S-au adăugat biciclete, maşini de deşert(precum cele din cursa Paris-Dakkar), trenuri, combine, un curăţător de străzi, amfibii, tractoare, maşini de tuns iarba, avioane, maşini cu care se pot tracta alte maşini, şi multe altele.

În jocurile anterioare existau doar câteva aparate de zbor, pe când în San Andreas există 11 avioane şi 9 elicoptere, acestea sunt folosite foarte des dea lungul jocului. "Hydra", un Harrier Jump Jet, este folosit în misiuni, dar poate fi obţinut şi cu ajutorul codurilor. "Shamal" este creat după un Learjet şi se poate găsi pe orice aeroport. Unele elicoptere se pot găsi oprite în diferite locuri iar altele pot fi obţinute doar după ce primeşti o licenţă de pilot respectiv de zbor. Unele avioane, precum AT400(Airbus A319), Beagle(Brittan-Norman Bilander), Leviathan, Nevada (Douglas DC-3), Raindance, Rustler(P-51 Mustang) şi Shamal se deblocehază în timp şi se găsesc pe aeroporturi. Sea Skimmerul are la bază o mitralieră folosibilă.

Bărci noi au fost adăugate iar altele modificate. Launch este o şalupă militară care are o mitralieră de calibrul 50 pe acoperiş, dar este obiect static(nu se opoate folosi), dar mitraliera de pe barca poliţiei se poate folosi.

[modifică] Personaje

Jucătorii pot să înoate şi să se caţere pe pereţi. În apă nu mori, decât dacă te scufunzi prea mult şi rămâi fără aer. De asemenea, jucătorul poate ţine două arme în mână. Harta fiind aşa de mare, se poate pune un punct pe ea, pentru a se putea ajunge la destinaţia dorită. Aceste lucruri pot avea efect asupra celorlalte personaje din joc. Respectul lui CJ creşte/scade o dată cu acţiunile lui şi numărul de prietene. Pentru ca CJ să aibe forţă, trebuie să fie antrenat, adică să meargă la fitness. Mâncatul şi exerciţiile pot avea efect asupra aspectului lui CJ.

Dea lungul jocului se pot perfecţiona: forţa, condusul, ciclatul, zburatul, capacitatea plămânilor şi folosirea armelor(când aceata este destul de mare, CJ poate ţine în ambele mâini arme de acelaşi fel). CJ poate discuta cu un unele personaje din joc, răspunzând afirmativ sau negativ(Rockstar susţine că ar fi 4200 de dialoguri în joc).

Inteligenţa artificială a personajelor din joc a fost schimbată. Dacă ataci un pieton, celialţi fug sau sunt speriaţi iar dacă în preajmă se află un membru al unei bande rivale, acestal începe să tragă în CJ. Poliţia nu mai trage numai în personajul principal, ci şi în cei care se împuşcă pe stradă sau se bat. În cazul în care maşina de poliţie este lovită de orice altă maşină, aceasta urmăreşte aceea maşină, până când şoferul este omorât.

[modifică] Abilităţi noi

* Modificarea maşinilor

Majoritatea maşinilor din joc pot fi modificate la multiplele garaje. Toate modificările sunt vizuale, mai puţin azotul lichid("nitrous oxide", cunoscut şi drept "boost", care accelerează maşina foarte repede) şi suspensiile hidraulice, care pot ridica sau coborî maşina la nivelui dorit(maşinile modificate în acest fel sunt renumite şi cunoscute sub numele de "lowrides"). Alte modificări sunt sisteme stereo, faruri, spoilere, etc.

* Războaie între bande

Scopul acestor aşa zise războaie este obţinerea treitoriului, a baniilor şi a respectului. Un război începe, când CJ omoară 3-4 membrii ai unei bande rivale în cartierul acesteia. Dacă jucătorul câştigă războiul, teritoriul îi revine lui şi membrii bandei lui încep să umble pe străzi. Ocazional, teritoriile sunt atacate de rivale, acestea pot fi apărate, dar pot fi şi pierdute. O dată ce toate teritoriile sunt obţinute, ele nu mai sunt atacate.

* Jafuri

Dacă CJ are un Boxville negru, noaptea el poate să meargă, să jefuiască unele case. Cu cât mai multe bunuri ia, cu atât mai mulţi bani primeşte.

* Mini-jocuri

Multe mini-jocuri se găsesc în San Andreas. Acestea sunt basketball, biliard(pool), dansuri, dansuri "lowride", pariuri sportive(curse de cai), jocuri de noroc(în cazinouri) şi jocuri clasice(gen "arcade games").

* Multiplayer

Jocul în doi a fost lansat pe Xbox şi PlayStation 2. Au fost create nişte "rampage"-uri speciale pentru acest tip de joc. Ambii jucători trebuie să se afle pe acelaşi ecran(şi să aibe puţin respect unul de celălalt).

* Banii

Utilizarea banilor a fost lărgită. Jucătorii pot paria banii pot cumpăra haine, modifica maşini, cumpăra mâncare ş.a.m.d. Dacă cheltuie prea mulţi bani, CJ poate avea datorii. În acest caz, o persoană necunoscută îl sună şi îi spune să plătească datoriile. În caz contrar, CJ este omorât de patru membrii ai bandei.

[modifică] Muzica din joc

Precum jocurile anterioare, San Andreas are o mulţime de melodii din perioada în care se întâmplă jocul. Artişit notabili sunt The Who, Toto, Faith No More, Depeche Mode, James Brown, Soundgarden, KISS, Rage Against the Machine, Danzig, Cream, Alice in Chains, Guns N' Roses, Snoop Dogg, N.W.A., 2Pac, Ice Cube, Dr.Dre, Eazy-E, Stone Temple Pilots, Lynyrd Skynyrd, şi Ozzy Osbourne.

În San Andreas se găsesc 11 staţii radio: WCTR(West Coast Talk Radio), radio cu talkshow-uri şi ştiri; Master Sounds 98.3, funk şi soul; K-Jah West(radio emis din Liberty City), raggae; CSR(Contemporary Soul Radio), new jack swing; Radio X - The Alternative, rock; Radio Los Santos, rap; SF-UR(San Fierro-Underground Radio), house; Bounce FM, funk; K-DST - The Dust, rock clasic; K-Rose, country; şi Playback FM, hip hop clasic. Vocea moderatorului K-DST este a lui Axl Rose.

Sistemul radio este diferit de jocurile anterioare, în care la radio se tot repeta acelaşi sunet MP3. Jocul alege singur ce melodie urmează, acest lucru permite ca melodia să fie întotdeauna alta. La WCTR, ştirile sunt corelate cu acţiunile lui CJ şi ale altor personaje. Pe măsură ce jucătorul face tot mai multe misiuni, ştirile şi talkshow-urile se schimbă.

La instalarea jocului, acesta crează în My Documents folderul San Andreas User Files. Aici se găseşte folderul User Tracks, în care jucătorul poate adăuga MP3-uri pe care le poate asculta ca pe un radio în joc(valabil doar pe PC şi Xbox).

[modifică] Vânzări, aprecieri, critici şi premii
Premii
Cel mai bun din 2004 premii IGN PlayStation 2, jocul anului 2004,[2] Cel mai bun joc de acţiune pentru PS2 ,[3] Cea mai bună poveste pentru PS2 [4]
Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot Cel mai bun joc Playstation 2,[5] Cel mai bun joc de acţiune-aventură ,[6] Alegerea jucătorului - Cel mai bun joc de acţiune-aventură pt. PS2 ,[7] Alegerea jucătorului - Jocul PS2 al anului,[8] Cele mai bune voci,[9] Cel mai amuzant joc[10]
Premiile SpikeTV 2004 pentru jocuri video Jocul anului, Cea mai bună performanţă pentru un om (bărbat), Cel mai bun joc de acţiune, Cea mai bună muzică

Datorită lansării jocului pe PS2, San Andreas a fost foarte apreciat. San Andreas a depăşit toate speranţele şi a devenit unul din cele mai bune jocuri pentru Play Station 2, ajungând la 95% jocul video favorit(potrivit lui Metacritic). Este al cincelea joc extrem de apreciat din istoria Play Station 2. GameSpot i-a dat nota 9.6(din 10 posibil), şi premiul Editor's Choice. GTA: SA a primit 9.6 şi de la 1UP.com şi nota 10 de la "Official U.S. PlayStation Magazine". Sau dat foarte multe premii datorită finalului rămas "deschis" şi a vocilor. Jocul a fost criticat pentru că are greşeli grafice, modelele caractrelor sunt "slăbuţe", prea multe controale, auto-ţintitul(cu armele) spre alte personaje şi unlele noi idei minore.

Vânzări

În 3 martie 2003, jocul a fost vândut în peste 12 milioane de exemplare doar pentru Play Station 2. În 25 septembrie 2007, San Andreas devine cel mai bine vândut joc din Statele Unite ale Americii, la fel cum a fost şi cu GTA: III şi GTA: Vice City. Septembrie 26, 2007 GTA: SA este vândut în 20 de milioane de exemplare, din care 8,6 milioane în SUA. În 26 martie 2007, San Andreas ajunge pragul de 21,5 milioane de exemplare vândute în toată lumea.

[modifică] Controversa "Hot Coffee" (aproape de pornografie)

În iunie 2005, o modificare a jocului San Andreas a apărut pe internet. Ea a fost creată de Patrick Wildenborg (alias "PatrickW"), un tânăr olandez. "Hot Coffee" face aluzie la scenele pornografice nevăzute în joc. În jocul original, CJ ajunge cu prietena în faţa casei acesteia iar ea îl întreabă dacă vrea "cafea fierbinte". CJ acceptă şi cei doi se duc în casă. Imaginea din casă nu este arătată, iar din casă se aud sunete şi imaginea se mişcă.

După instalarea modificării, scena nu mai este privită din afara casei ci din casă (acest lucru exista deja în joc, doar că nu putea fi accesat de oricine). Acolo se pot vedea cei doi în timp ce întreţin relaţii sexuale. Mai târziu, tot în iunie, Jay "FNG" a transformat într-un mini-joc ceea ce înainte era doar un film. Jucătorul putea face parte din "acţiune". Datorită acestui joc, GTA:SA a fost revizuit şi a primit alte ratinguri. În America, până şi politicienii sau implicat în acest scandal.

Pe data de 20 iulie 2005, producţia jocului a încetat, pentru a se exclude din viitoarele exemplare partea cu Hot Coffee. ESRB şi-a schimbat părerea despre joc şi i-a dat ratingul AO(Adults Only). Multe magazine au renunţat să mai vândă jocul. Acesată modificare a fost făcută doar pentru Xbox şi PlayStation 2.

Rockstar a relansat jocul pentru PC, "Hot Coffee" fiind transformat în "Cold Coffee". De asemenea, pentru Xbox a fost lansată o versiune fără "Hot Coffee", numită "Trilogia" (aceasta conţinea toate cele 3 GTA-uri), iar pentru PS2 a fost lansată o ediţie specială. ESRB a redat San Andreas-ului vechiul rating M(Mature).

Articole din Wikinews:

* Scenele secrete pornografice stârnesc dispreţ
* Magazinele renunţă să mai vândă jocul datorită scandalurilor

[modifică] Mituri

San Andreas este un joc foarte mare iar Rockstar s-a gândit să-l facă mai interesant. Se spune că în joc sunt multe apariţii misterioase precum Bigfoot, OZN-uri, Monstrul din Loch Ness, fantoma mamei lui CJ, maşini fantomă care merg singure, ucigaşi în serie, zombii şi Leatherface. Niciun mit nu s-a putut confirma până acum, iar Rockstar nu s-a exprimat despre ele. Singurul mit despre care Rockstar a spus ceva este cel al lui Bigfoot, Rockstar a spus: "În joc nu este niciun Bigfoot, precum în viaţa reală".

Link YouTube:

* Teorie complexă despre mitul extratereştrilor
* Teorie despre mitul zombiilor

[modifică] The Introduction

Tne Introduction este un film de 26 de minute adăugat în pachetul "Special Edition" pentru PS2. În acest pachet s-a aflat si filmul Sunday Driver. În The Introduction sunt relatate evenimentele dinaintea venirii lui CJ înapoi în Los Santos.

[modifică] Note

1. ^ GTA San Andreas(engleză). Wikipedia. Accesat la data de 23 martie, 2008.
2. ^ "Cel mai bun din 2004", premii IGN: PS2, jocul anului. Accesat la data de 27 martie, 2008.
3. ^ "Cel mai bun din 2004", premii IGN: Cel mai bun joc de acţiune pentru PS2. Accesat la data de 27 martie, 2008.
4. ^ ="Cel mai bun din 2004", premii IGN: Cea mai bună poveste pentru PS2. Accesat la data de 27 martie, 2008.
5. ^ Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot: Cel mai bun joc Playstation 2. Accesat la data de 27 martie, 2008.
6. ^ Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot: Cel mai bun joc de acţiune-aventură. Accesat la data de 27 martie, 2008.
7. ^ Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot - Alegerea jucătorului - Cel mai bun joc de acţiune-aventură pt. PS2. Accesat la data de 27 martie, 2008.
8. ^ Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot - Alegerea jucătorului - Jocul PS2 al anului. Accesat la data de 27 martie, 2008.
9. ^ Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot: Cele mai bune voci. Accesat la data de 27 martie, 2008.
10. ^ Cel mai bun şi cel mai rău din 2004, premii Gamespot: Cel mai amuzant joc. Accesat la data de 27 martie, 2008.

[modifică] Legături externe

* Siteul oficial San Andreas
* Ghidul de strategie al Strategtwiki
* Gtasanandreas.net - totul despre joc

[ascunde]
v • d • m
Grand Theft Auto
Jocuri Grand Theft Auto (Misiunile londoneze) · Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Protagonişti Claude · Tommy Vercetti · Carl "CJ" Johnson · Mike · Toni Cipriani · Victor Vance · Niko Bellic
Alte personaje GTA III · Vice City · San Andreas · Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · GTA IV
Locaţii Liberty City · Vice City · San Andreas
Coloane Sonore GTA ·GTA2 · GTA III · Vice City · San Andreas · Liberty City Stories · Vice City Stories · GTA IV
Alte Dublaje · Bande apărute în serie · Grand Theft Auto: Double Pack · Multi Theft Auto · Modificarea Hot Coffee
Categorie
Adus de la http://ro.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas
Categorie: Grand Theft Auto

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
[править]
Материал из Википедии — свободной энциклопедии
Текущая версия (не проверялась)
Перейти к: навигация, поиск
Grand Theft Auto: San Andreas
Обложка коробки Grand Theft Auto: San Andreas
Разработчик Флаг Шотландии Rockstar North
Издатели В остальном мире Rockstar Games
Флаг Японии Capcom
Флаг России Софт Клаб
Даты выпуска PS2

* Флаг США 26 октября 2004
* Флаг ЕС 29 октября 2004
* Флаг Австралии 29 октября 2004

ПК, Xbox

* Флаг США 7 июня 2005
* Флаг ЕС 10 июня 2005
* Флаг Австралии 10 июня 2005
* Флаг Японии 23 января 2007

Платформы PS2, ПК, Xbox
Движок RenderWare
Жанр 3D-шутер, автосимулятор
Режимы игры

* Синглплеер
* Мультиплеер (PS2,PC,Xbox)

Возрастные
рейтинги

* ESRB: M — Mature
* ESRB: AO — Adults Only (обновлённый)
* ESRB: M — Mature (переиздания)
* PEGI: 18+

Носитель DVD
Системные
требования ПК (минимальные)

* CPU 1 Ггц
* 256 Мб RAM
* Видео 64 Мб
* 8x DVD-ROM
* 3,6 Гб HDD

PS2, Xbox

* Карта памяти

Управление ПК:

* Клавиатура и мышь

PS2, Xbox:

* Контроллер

Grand Theft Auto: San Andreas (GTA: San Andreas) — компьютерная игра из серии Grand Theft Auto в жанре 3D-шутера с элементами аркадного автосимулятора, разработанная Rockstar North. Это третья 3D-игра в серии и пятая в линейке основных проектов. Для игровой приставки PlayStation 2 GTA: San Andreas была выпущена 26 октября 2004 года в Северной Америке и 29 октября 2004 года в Европе и Австралии. На PC и Xbox игра появилась 7 июня 2005 года в Северной Америке и 10 июня 2005 года в Европе.
Содержание
[убрать]

* 1 История
o 1.1 Предположения
o 1.2 Даты выхода
o 1.3 San Andreas на лентах новостей
* 2 Описание
o 2.1 Персонажи
o 2.2 Сан-Андреас
+ 2.2.1 Лос-Сантос
+ 2.2.2 Сан-Фиерро
+ 2.2.3 Лас-Вентурас
o 2.3 Сюжет
* 3 Геймплей
o 3.1 Нововведения
+ 3.1.1 Персонализация
+ 3.1.2 Улучшенный искусственный интеллект
+ 3.1.3 Модификация автомобилей
+ 3.1.4 Войны за территорию
+ 3.1.5 Ограбления
+ 3.1.6 Мини-игры
+ 3.1.7 Мультиплеер
o 3.2 Оружие
* 4 Саундтрек
* 5 Пересечения с играми серии
* 6 Разногласия
o 6.1 Мод «Горячий кофе»
* 7 Мифы и пасхальные яйца
* 8 Дополнительные материалы
* 9 Примечания
* 10 Ссылки

[править] История

[править] Предположения

После успеха предыдущей игры, Grand Theft Auto: Vice City, фанаты серии ожидали не менее замечательного продолжения. Большинство игроков терялось в догадках относительно геймплея и сюжета следующей части Grand Theft Auto, которая была официально объявлена 29 октября 2003 года, выпустить игру Rockstar Games планировала в четвёртом квартале 2004 года.[1] В основном слухи относительно содержания игры сводились к двум теориям: действие игры будет происходить в современном городе San Andreas (основанном на Сан-Франциско, Калифорния) или в 1970-е годы в Sin City (основан на Лас-Вегасе, Невада).

[править] Даты выхода

17 и 21 декабря 2003 года Take-Two Interactive зарегистрировала десять торговых марок, имеющих отношение к серии (GTA 5, GTA 6, GTA: San Andreas, Grand Theft Auto: San Andreas, GTA: Sin City, Grand Theft Auto: Sin City, GTA: Bogota, Grand Theft Auto: Bogota, GTA: Tokyo и Grand Theft Auto: Tokyo).[2] В прессе это сообщение появилось 12 января 2004 года; стало очевидным, что эти названия предназначены для грядущих игр серии.

1 марта 2004 года в ходе своей пресс-конференции Take-Two объявила, что Grand Theft Auto: San Andreas выйдет во вторник, 19 октября 2004 года в США, 22 октября — в Европе[3] и 29 октября — в Австралии. Первые подробности относительно содержания игры относятся к 11 марта, когда было заявлено, что San Andreas не один город, а целый штат с тремя мегаполисами: Los Santos (Лос-Анджелес), San Fierro (Сан-Франциско) и Las Venturas (Лас-Вегас).

Дата выхода игры изменилась 9 сентября 2004 года после публикации финансового отчёта Take-Two за третий квартал 2004 года. Версия для PlayStation 2 не появится раньше 26 октября 2004 года в Северной Америке, 29 октября в Европе и 15 ноября в Австралии из-за того, что Rockstar необходимо время для удаления сомнительного содержимого, которое может повлечь ограничения на продажу игры. Несмотря на это, австралийская версия вышла 29 октября как мультиязычная европейская PAL-версия. В то же время Take-Two анонсировала версии для PC и Xbox, запланировав начало продаж на 7 июня 2005 года.

Порт для Xbox и PC вышел в срок, 7 июня 2005 года в США и 10 июня в Европе. Аналогично предыдущим играм серии, обе версии имели текстуры более высокого разрешения, возможность прослушивать пользовательскую музыку в mp3-файлах как дополнительное радио в игре, а также функцию видеоповтора последних 30-ти секунд игры. Версии для консолей также имели режим мультиплеера для двух игроков; на PC такая возможность отсутствовала.

[править] San Andreas на лентах новостей
Обложка специального издания игры.
Обложка специального издания игры.

Газета «Calaveras Enterprise» 3 ноября 2004 года сообщила, что Торговая Ассоциация сигнализирует о популярности игры в реальном Сан-Андреасе, городке в Калифорнии. Более того, издание утверждало, что в этом городе живёт реальный Карл Джонсон, бывший пастор (однофамилец Карла «CJ» Джонсона, главного героя GTA: San Andreas).

20 июля 2005 года продажи игры были приостановлены, и игре присвоили новый рейтинг ESRB — «Только для взрослых» (англ. Adults Only [AO]). Это делало GTA: San Andreas единственной игрой с рейтингом «AO», изданной массово на консолях в США. Такое решение ESRB приняла из-за появления в Интернет игровой модификации «Hot Coffee» (англ. «Горячий кофе»), которая открывала скрытые возможности в игре, удалённые из геймплея и случайно оставленные разработчиками в виде файлов. Rockstar Games стояла перед выбором: наклеить на коробки с игрой новый рейтинг, или отозвать все копии из магазинов, заменив на версию без скрытого содержимого.

Во многих торговых сетях поставщики были вынуждены изъять из продажи игру вследствие того, что по внутренним правилам они не распространяли игры с рейтингом «AO». Для PC-версии Rockstar North выпустила специальный патч «Cold Coffee» (англ. «Холодный кофе»)[4] и переиздала San Andreas с первоначальным рейтингом «Mature» («От 17-ти лет»). Версии для игровых приставок также были исправлены в GTA: Trilogy Pack[5] для Xbox и в «Special Edition» для PlayStation 2 (последнее издание также содержало документальный фильм «Sunday Driver»).

[править] Описание

Действие игры происходит в 1992 году, во времена расцвета преступности в мегаполисах Калифорнии. Игрок управляет главным героем по имени Карл «CJ» Джонсон (англ. Carl Johnson), афроамериканцем в возрасте около 25 лет. CJ вернулся в Лос-Сантос (англ. Los Santos) после пяти лет жизни в Либерти-Сити (англ. Liberty City). Карл уехал из Лос-Сантоса из-за смерти младшего брата Брайана, в которой его винил старший брат Шон (кличка «Sweet» или «Свит»). В город он приехал на похороны убитой матери. Дома CJ обнаружил, что и в семье, и в его старой банде, «Grove Street Families» (названной так по исконной территории, улице Grove Street) царит полный разлад, и был вынужден остаться.

[править] Персонажи
Главный герой рисует граффити.
Главный герой рисует граффити.

Огромный открытый игровой мир и разнообразие окружения позволили разработчикам включить в игру заметно больше стилей и интересных историй, чем в GTA III или Vice City, что коснулось и персонажей.

Главной темой этапа игры, проходящего в Лос-Сантосе, к примеру, является тема столкновений уличных банд, которые сражаются за территорию и влияние в городе. Одной из таких группировок является и банда CJ-я, куда кроме него входят: Шон «Sweet» Джонсон, сестра главного героя Кендл Джонсон, Мелвин «Big Smoke» (Биг Смоук), Харрис, Лэнс «Ryder» Уилсон и Джеффри «OG Loc» Кросс. В Лос-Сантосе Карл также знакомится с лидером вражеской группировки «Varrios Los Aztecas» Сизаром Виальпандо, бойфрендом его сестры Кендл, впоследствии ставшим лучшим другом Карла, и не раз сражается с другими бандами: «Ballas» и «Vagos».

Персонажи-хиппи, а также восточно-азиатские банды (местные триады) и латиноамериканские наркокартели встречаются в Сан-Фиерро, в то время как три мафиозных семьи контролируют игорный бизнес в Лас-Вентурасе. Также в игре присутствуют такие персонажи как Майк Торено, правительственный агент, на которого работает Карл, и Каталина, будущая девушка Клода из GTA III.

Героев GTA: San Andreas озвучивали известные актёры, в том числе и Сэмюель Л. Джексон, Фрэнк Винсент, Джеймс Вудс, Крис Пенн, Вильям Фихтнер, Энди Дик рэпперы Айс Т, Кид Фрост, The Game и музыканты Аксель Роуз и Шон Райдер.

San Andreas также стала первой игрой в серии, где персонажи широко использовали грубую ненормативную лексику. Grand Theft Auto: Liberty City Stories последовала примеру GTA: San Andreas в озвучке персонажей.

[править] Сан-Андреас

Вымышленный штат Сан-Андреас в основном располагается в южной части Калифорнии и Неваде (США) и включает три главных города. Лас-Вентурас (и окружающая пустыня) основаны на Лас-Вегасе и пустыне в Неваде; Лос-Сантос и окружающая местность напоминают Лос-Анджелес и калифорнийские пустоши; Сан-Фиерро — эквивалент Сан-Франциско. Игроки могут взойти на 800-метровую гору Чилиад (реальная гора Дьябло(англ.)), спрыгнуть на парашюте с различных возвышенностей и небоскрёбов и посетить 12 городков и деревень в трёх округах: Ред Каунти (англ. Red County), Флинт Каунти (англ. Flint County) и Боун Каунти (англ. Bone County), крупную дамбу с гидроэлектростанцией (основана на плотине Гувера, расположенной на границе штатов Аризона и Невада), огромную секретную военную базу под названием «Area 69» (явный намёк на известную «Area 51»), радарную установку и множество других географических достопримечательностей. Сан-Андреас занимает приблизительно 44 км² (17 кв. миль), что почти в четыре раза больше Вайс-Сити, и в пять раз — Либерти-Сити.

[править] Лос-Сантос

В Лос-Сантосе можно найти известные места города-прототипа: Watts Towers, выставочный центр Лос-Анджелеса, небоскрёбы Capitol Tower(англ.) и U.S. Bank Tower(англ.), голливудскую Аллею звёзд и кинотеатр Грумана. Город делится на несколько основных районов, включая криминальный Гантон, Идлвуд и Восточный Лос-Сантос (основаны соответственно на пригородах Комптон, Инглвуд и восточном районе Лос-Анджелеса). Также присутствует оживлённый деловой центр города, элитные районы Родео и Малхолланд и сияющий Вайнвуд (где на склоне одного из холмов расположилась огромная надпись «VINEWOOD»), основанный на известном Голливуде.

[править] Сан-Фиерро
Полёт на аэроплане над пустыней рядом с Лас-Вентурасом.
Полёт на аэроплане над пустыней рядом с Лас-Вентурасом.

Сан-Фиерро представляет собой интерпретацию таких известных мест как район Хейт-Эшбури («Hashbury»), Кастро («Queens»), Чайнатаун и мост Золотые Ворота («Gant Bridge»), также в городе воссоздан холмистый рельеф и знаменитые городские трамваи Сан-Франциско (cable car). У города есть и другие достопримечательности, в том числе башенные часы Embarcadero, небоскрёб Трансамерика-Пирамид («Big Point Building») и изогнутая улица Ломбард Стрит («Windy Windy Windy Windy Windy Street»), а также шотландские достопримечательности, среди которых железнодорожный мост «Forth Bridge» и автомобильный «Forth Road Bridge». В городе существует район под названием «Гарсиа», названный в честь лидера музыкальной группы Grateful Dead, родившегося в Сан-Франциско — Джерри Гарсиа, а также здание мэрии, аналогичное таковому в Сан-Франциско.
[править] Лас-Вентурас

В Лас-Вентурасе игрок может посетить многочисленные казино и даже сыграть в них. Доступны такие игры как покер, рулетка, а также игровые автоматы. В игре присутствует возможность поставить на результаты скачек (эта мини-игра доступна и в других регионах Сан-Андреаса). В дополнение к казино в Лас-Вентурасе существуют стриптиз-клубы. Самые известные казино Лас-Вегаса детально перенесены в Лас-Вентурас; среди них казино «Эскалибур» («Come-a-Lot»), «Сфинкс» и соседний отель в виде египетской пирамиды — «Люксор» («The Camel’s Toe»), а также «Pioneer Club», где расположены известные неоновые рекламные вывески в виде ковбоя и девушки,[6] заменённые разработчиками на персонажей GTA: Vice City — Эйвери Кэррингтона и Кенди Сакссс соответсвенно.

[править] Сюжет

Узнав о смерти своей матери, Карл «CJ» Джонсон возвращается из Либерти-Сити в родной Лос-Сантос. Он узнаёт, что его лучшие друзья, Биг Смоук и Райдер, работают на коррумпированного офицера Тенпенни и вражескую группировку «Баллас». Смоук и Райдер помогают «Баллас» устроить засаду на брата Карла, Свита, которого арестовывает и отправляет в тюрьму Тенпенни. Тенпенни также хватает Карла и увозит его из города. Си-Джей, понимая, что продажный офицер — единственная надежда Свита выйти из тюрьмы, продолжает выполнять задания Тенпенни.
Перестрелка с полицией, Лас-Вентурас.
Перестрелка с полицией, Лас-Вентурас.

Постепенно Карл приобретает новых союзников и друзей, среди которых слепой лидер китайской группировки и бизнесмен Ву Зи Му; на первый взгляд равнодушный ко всему, однако отлично осведомлённый о секретах правительства хиппи по прозвищу «The Truth» (англ. Правда), и Цезарь, бывший член латиноамериканской банды, который, как и Карл, был предан старыми друзьями. Карл вместе с Цезарем, Кендл (сестрой Карла и девушкой Цезаря), а также техниками — приятелями Truth’а, открывают магазин по тюнингу автомобилей в Сан-Фиерро, быстро набирающий популярность. После убийства Райдера Карл попадает под влияние правительственного агента Майка Торено, работающего под прикрытием, который утверждает, что может освободить Свита. По указанию Торено Карл избегает посещения Лос-Сантоса, вместо этого продолжая работать с Ву Зи Му над повышением известности и влияния нового казино в поделённом между мафиозными семьями Лас-Вентурасе. Карл также возвращает Мэдд Дога, обезумевшего рэппера, чью карьеру Карл неумышленно разрушил, на вершину звёздного пьедестала, помогая рэперу в роли менеджера. Карл наслаждается своей новой жизнью, но неожиданно узнаёт, что Свита освобождают, из-за чего немедленно возвращается в Лос-Сантос. К его удивлению, Свит осуждает Карла за полное забвение родного города и старых друзей.

Тенпенни, которого судили за взяточничество, был оправдан, что вызвало у жителей Лос-Сантоса массовое негодование и повлекло за собой настоящий бунт в городе. Воодушевлённый Свитом Карл хочет отомстить Тенпенни и разрушить его бизнес, для чего он отвоёвывает потерянную территорию у других банд и уничтожает наркодилеров, которые распространяли отраву на Grove Street. Затем Карл пробирается в логово предателя Смоука, теперь крупнейшего наркобарона в городе, и убивает его. Эти события вынуждают Тенпенни покинуть Лос-Сантос, однако он не успевает этого сделать. Свит и Карл преследуют Тенпенни по улицам Лос-Сантоса, и в ходе погони офицер теряет управление и, сбивая ограждение моста, падает вместе с автомобилем. Вскоре после аварии Тенпенни умирает от полученных травм. В последней сцене семья Джонсонов воссоединяется и Карл выходит из дверей со словами: «Пройдусь по району, посмотрю, что происходит» (англ. «Fittin' to hit the block, see what’s happening»).

[править] Геймплей

Структура геймплея GTA: San Andreas аналогична двум предыдущим играм серии. Основное действие состоит из элементов экшена от третьего лица и автомобильного симулятора в большом и открытом для исследования игровом мире. Вне транспортного средства главный герой, управляемый игроком, может ходить, бегать, прыгать и плавать (в предыдущих сериях этого не было), а также использовать оружие и драться врукопашную. Игроки могут угнать и использовать множество разнообразных средств передвижения, включая автомобили, мотоциклы, мопеды, квадроциклы, велосипеды, катера, самолёты и вертолёты.

Открытое нелинейное окружение позволяет игрокам свободно путешествовать и выбирать, чем они будут заниматься в Сан-Андреасе. Однако для того, чтобы пройти игру и открыть новые города, необходимо выполнять сюжетные миссии, в остальном же они не обязательны и могут быть завершены в любое время. Вне миссий игрок свободен в действиях и передвижении, и может совершать многие противозаконные в реальном мире действия: убивать прохожих и полицейских, грабить их, взрывать автомобили и т. д. Однако такие действия привлекают внимание властей и за главным героем начинают охотиться стражи правопорядка. Чем больше хаоса создаёт игрок, тем большие силы привлекаются для его сдерживания: небольшие проступки пытается уладить местная полиция, в то время как на более высоких уровнях разыскиваемости преступника встречают команды специального назначения и даже военные подразделения с поддержкой тяжёлой бронированной техники и воздушным сопровождением в виде истребителей и полицейских вертолётов.
Верхом на горном велосипеде, гора Чилиад.
Верхом на горном велосипеде, гора Чилиад.

Также игрок может исследовать возможности игры, находя секреты от разработчиков, играть в мини-игры и выполнять побочные миссии. Традиционные для серии несюжетные задания были включены и GTA: San Andreas — игрок может поработать таксистом, развозя пассажиров, стать пожарным и тушить горящие автомобили, доставлять пострадавших людей в больницу, а также сражаться с преступностью в роли борца за справедливость. Появились и новые миссии (среди которых профессии дальнобойщика и машиниста поезда, требующие от игрока доставки груза за ограниченное время), а также школы обучения вождению, пилотированию и управлению катерами, которые помогают игрокам обрести необходимые навыки для использования соответствующего транспорта.

В отличие от Vice City и GTA III, в которых при пересечении границ районов города появлялся загрузочный экран, Сан-Андреас представляет собой «бесшовный» мир, в котором игрок может путешествовать без пауз. Экран загрузки появляется в игре только перед внутриигровыми скриптовыми сценами и перед входом в здания. Этот факт был достаточно неожиданным для игроков, учитывая, что Сан-Андреас в четыре раза превышает размеры Вайс-Сити и в пять раз больше Либерти Сити. Другое заметное отличие между GTA: San Andreas и его предшественниками состоит в том, что в игре отсутствуют т. н. «спрятанные пакеты» (которые были заменены на граффити, подковы и раковины), а также миссии «Ярости» (англ. «Rampages»).


[править] Нововведения

В игру было включено большое количество новых возможностей. Появились новые средства передвижения, в том числе велосипеды (которые также принесли и новую систему управления), тягачи с отсоединяемыми трейлерами-прицепами, полицейские мотоциклы, эвакуаторы с управляемым краном, комбайны, квадроциклы, аэропланы, военный истребитель, реактивный ранец и поезда. Всего в игре присутствует около двухсот видов транспортных средств (например, в GTA Vice City всего 120 видов). Также впервые в серии главный герой может плавать и нырять и перелезать через ограждения. Для усиления огневой мощи игроки могут использовать два оружия одновременно, а также управлять автомобилем, в то время как члены своей банды будут вести огонь во время движения. Камера, боевая модель и система прицеливания были переработаны по примеру другой игры Rockstar, Manhunt. Сюда входят как изменение цвета маркера прицеливания с зелёного на красный в зависимости от уровня здоровья цели, так и различные элементы скрытного прохождения миссий. Также в игру была включена возможность установить маячок на карте местности, после чего на мини-карте данная точка отображалась специальным значком. Это позволяет быстрей найти дорогу к нужному месту, что было особенно актуально в динамичных миссиях в обширном мире Сан-Андреаса.

[править] Персонализация
Си-Джей в Лос-Сантосе.
Си-Джей в Лос-Сантосе.

Разработчиками была введена возможность изменять внешность главного героя. Одежда и аксессуары (которые игроки могут приобрести во множестве магазинов Сан-Андреаса), новые стрижки и татуировки — всё это может приобрести Си-Джей, и эти изменения вызывают более заметную реакцию у NPC, чем в GTA: Vice City. Также игрок должен следить за здоровьем Карла, регулярно питаясь в фаст-фуд закусочных (например, Cluckin' Bell), в столовых, барах и ночных клубах, или покупать еду у продавцов на улице. Поглощение пищи и физические упражнения влияют на мускулатуру и внешность главного героя. Если Карл съест слишком много за короткий промежуток времени, то почувствует недомогание и его стошнит, а если он переедает регулярно, то растолстеет и станет медленнее ходить. Если же главный герой долгое время не ест, он теряет мускулатуру, а позже начинает уменьшаться и здоровье. Также в игре отмечаются некоторые навыки Карла: вождение, стрельба, выносливость и объём лёгких, которые совершенствуются каждый раз, когда их использует игрок. Всё это представляет собой элементы ролевой игры в GTA: San Andreas.

Си-Джей может изучить три разных стиля безоружной борьбы в гимнастических залах в каждом их трёх городов игры. Также главный герой может разговаривать со многими прохожими, включая наркодилеров, проституток и членов его банды. Авторитет Карла среди членов банды «Grove Street Families» изменяется в зависимости от его внешности и действий, а также отношений с его девушками. Rockstar заявляли, что у Си-Джея в сумме около 4200 строчек в монологах и диалогах, которые он произносит на улицах.[7]

[править] Улучшенный искусственный интеллект

Другое улучшение в игре связано с искусственным интеллектом. Теперь игрок не может убить человека днём на оживлённой улице и не вызвать никакой реакции со стороны прохожих. Большинство свидетелей убегут или станут звать на помощь, а некоторые вооружённые граждане и члены вражеских группировок начнут атаковать Си-Джея, в то время как члены своей банды станут защищать его, стреляя в противников. Это усложняет нижеописанные ограбления домов, так как их жители будут сопротивляться, а в некоторых случаях и доставать оружие.

Однако, иногда встречаются недоработки: например, машины, едущие по шоссе, останавливаются и не объезжают стоящий автомобиль, что приводит к скоплению машин.

[править] Модификация автомобилей
Спортивный автомобиль с оксид-азотным ускорителем, Сан-Фиерро.
Спортивный автомобиль с оксид-азотным ускорителем, Сан-Фиерро.

«TransFender», «Wheel Arch Angels» и «Loco Low Co.» — вымышленные салоны по тюнингу автомобилей в Сан-Андреасе. Эти компании предоставляют широкие возможности для модификации — от установки нитро-ускорителя до встраивания пневмоподвески. Большинство модификаций предназначены для изменения внешнего вида автомобиля. Модифицировать можно многие, но не все транспортные средства. Изменять или устанавливать можно: азотные ускорители, гидроподвеску, покраску, колёсные диски, элементы кузова и стереосистему.

[править] Войны за территорию

После достижения определённого момента в сюжетной линии у игрока появляется возможность развязать войну среди уличных банд Лос-Сантоса. Цель каждой группировки при этом — захватить и удержать как можно больше территории города с целью получения прибыли с завоёванных районов. Чем больше территории у банды под контролем, тем больше денег зарабатывает главный герой. Сражение с вражеской группировкой можно начать (одному или при поддержке членов «Grove Street Families»), вторгшись на чужую территорию (разделённую на секции на карте по цветам владеющих ими банд) и убив 2-3 члена банды. Если игрок сможет выдержать несколько атак врагов, территория переходит к «Grove Street Families» и её члены начинают охранять улицы этого района. Аналогично, территория игрока может быть атакована вражеской группировкой, и для удержания района потребуется защитить его от нападающих.

[править] Ограбления

Другой криминальной составляющей игры является возможность грабить дома.[8] Угоняя грузовик для перевозки награбленного, Си-Джей может прокрадываться в жилые здания и выносить ценные вещи или вымогать деньги у жителей. Украденное игроком отвозится на грузовике в специальное место и обращается в наличные.

[править] Мини-игры
Карл в казино Лас-Вентураса.
Карл в казино Лас-Вентураса.

Разработчики включили в проект множество разнообразных мини-игр, таких как баскетбол, бильярд, ритмические игры в виде дискотек и «танцев» на автомобильной гидроподвеске, игровые автоматы с классическими аркадными развлечениями — Gyruss и Gradius (в игре соответственно They Have Crawled From Uranus и Go Go Space Monkey. Присутствует и вышеупомянутая возможность играть в азартные игры: блэкджек, покер, рулетка и другие игры, типичные для казино.

[править] Мультиплеер

Кооперативный режим для двух игроков присутствует в версиях игры для PlayStation 2 и Xbox. Маркеры, обозначающие режим для двух игроков, присутствуют в нескольких регионах Сан-Андреаса. Если один игрок подойдёт к маркеру, а второй нажмёт на своём контроллере любую кнопку, включится специальный режим игры, аналогичный «Миссиям ярости» в предыдущих частях серии. Два игрока могут использовать машину или путешествовать пешком. Оба управляемых персонажа видны на экране одновременно, из-за чего они не могут отходить далеко друг от друга. Также моддеры пытались сделать мод, который добавит этот скрипт и в ПК-версию. У них это отчасти получилось, но с управлением было не очень удобно, поскольку на ПК главное управление — клавиатура.

Для ПК-версии San Andreas было создано несколько неофициальных модификаций, которые позволяют играть по Интернет и локальной сети. На сегодняшний день известны следующие модификации: Multi Theft Auto, Tournament, Rumble и самый молодой на сегодняшний день San Andreas Multiplayer, пользующийся большой популярностью благодаря широким возможностям для создания игровых режимов.

В настоящее время команда MTA разрабатывает новый мультиплеер MTA:DM, в то время как команда SA:MP разрабатывает новую версию мультиплеера 0.3, в которой гораздо больше дополнений и возможностей, чем в текущей версии 0.2.2

[править] Оружие

Выбор оружия в GTA: San Andreas практически идентичен вооружению в Vice City, с несколькими дополнениями и изменениями. Также, как и в предыдущей части, оружие подразделяется на категории по типам, и у главного героя может быть только по одному оружию каждого типа.

* Тип 1: Ручное оружие: кулаки, кастет
* Тип 2: Холодное оружие: бейсбольная бита, лопата, бильярдный кий, катана, клюшка для гольфа, полицейская дубинка, нож, бензопила
* Тип 3: Пистолеты: 9 мм пистолет (Глок-17),[9] 9 мм пистолет с глушителем, Desert Eagle
* Тип 4: Дробовики: помповое ружьё, обрез, штурмовой дробовик SPAS-12
* Тип 5: Полуавтоматы: TEC-9,[9] микро-SMG (мини-Узи),[9] SMG (H&K MP5)
* Тип 6: Автоматы: автомат Калашникова АК-47, штурмовая винтовка Colt M4
* Тип 7: Винтовки: охотничье ружьё, снайперская винтовка
* Тип 8: Тяжёлое оружие: гранатомёт РПГ-7, огнемёт, ракетомёт с самонаводящимися ракетами, пулемёт Гатлинга
* Тип 9: Взрывное и воспламеняющее оружие: ручная граната, (смертельная) газовая граната, коктейль Молотова, радиоуправляемая взрывчатка
* Тип 10: Вещи: огнетушитель, баллончик с краской, фотоаппарат
* Тип 11: Подарки: букет цветов, трость, фаллоимитатор и вибратор, которые Си-Джей может подарить своим девушкам
* Тип 12: Специнвентарь: прибор ночного видения, парашют, тепловизор
* Тип 13: Дополнительно: детонатор

Присутствие в игре винтовки M4 не соответствует действительности: время действия GTA: San Andreas — около 1992 года, однако M4 была принята на вооружение только в 1994 году.

[править] Саундтрек

Основная статья: Саундтрек Grand Theft Auto: San Andreas

Как и в двух предыдущих частях серии, в San Andreas множество разнообразных музыкальных композиций, взятых из того периода времени, в котором проходит игра. Наиболее известными исполнителями, включёнными в саундтрек, стали: Faith No More, Depeche Mode, James Brown, Soundgarden, Rage Against the Machine, Cream, Alice in Chains, Guns N' Roses, Snoop Dogg, N.W.A., 2Pac, Ice Cube, Dr.Dre, Eazy-E, Stone Temple Pilots, Lynyrd Skynyrd и Ozzy Osbourne.

В San Andreas существует одиннадцать радиостанций: WCTR (разговоры), Master Sounds 98.3 (rare groove), K-Jah West (даб/регги), CSR (new jack swing), Radio X (альтернативный рок), Radio Los Santos (гангста рэп), SF-UR (хаус), Bounce FM (фанк), K-DST (рок), K-Rose (кантри) и Playback FM (хип-хоп).

Xbox и PC версии игры содержали дополнительную радиостанцию, на которой проигрывалась музыка, загруженная пользователем в формате MP3 в специальный каталог.

[править] Пересечения с играми серии

Множество персонажей, мест и вымышленных элементов из предыдущих частей серии Grand Theft Auto упоминаются в GTA: San Andreas. Большинство из них незначительно изменено вследствие времени, прошедшего с событий тех игр. Действие GTA: Vice City происходило до событий San Andreas и поэтому ссылки на эту игру встречаются чаще всего, однако многие моменты напоминают и о GTA III.

Так же в игре присутствует история знакомства Клода — главного героя GTA III с его любовницей Каталиной, которая предаёт его в начале GTA III (собственно из-за этого события и происходит действие GTA III). Кроме того в игре есть некоторые герои Vice City. Кен Розенберг (менеджер казино Калигулы) друг и адвокат Томми Версетти — главного героя GTA Vice City. Британский звукорежиссёр Кент Пол (знаток всех слухов Vice City) и его помощник Маккер,а также Леоне Сальвадоре — глава мафиозной семьи из GTA III.

[править] Разногласия

[править] Мод «Горячий кофе»
Скриншот из скандальной сцены.
Скриншот из скандальной сцены.

В середине июня 2005 года в Интернете появился файл, который впоследствии стал причиной серьёзных осложнений у Rockstar Games — модификация «Горячий кофе» (англ. «Hot Coffee»). Такое название мод получил за скрипт с помощью которого в игре открывалась ранее скрытая сексуальная сцена. В немодифицированной игре главный герой провожал свою подругу до двери её дома, после чего она спрашивала о том, не хочет ли Си-Джей зайти на чашку кофе. Если игрок соглашался, камера показывала здание снаружи и немного подрагивала, в то время как из дома доносились стоны.

После установки мода игроки могли зайти домой к девушке главного героя и совершить половой акт в виде мини-игры. Код, который отвечал за скрытую сцену, был найден и в версии игры для консолей. Жёсткая реакция общественности и высказывания некоторых высокопоставленных чиновников США, которые последовали вслед за выходом «Горячего Кофе», повлекли за собой временное прекращение продаж GTA: San Andreas, изменение рейтинга с «M» («От 17 лет») на «AO» («Только для взрослых»), внесение защиты от установки модификации в патч (v 1.01) (этому патчу Rockstar Games посвятили отдельный сайт[10] и последующее переиздание игры без скрытого содержимого.

[править] Мифы и пасхальные яйца

GTA: San Andreas отличается от двух предыдущих частей серии существованием большого количества мифов вокруг неё. Вскоре после выхода игры на многих форумах появились сообщения об открытых в Сан-Андреасе НЛО и снежном человеке с приведёнными скриншотами (которые позже были признаны поддельными). Одним из пасхальных яиц является табличка на верхнем пролёте западной опоры моста «Gant Bridge» с надписью «Здесь нет пасхальных яиц, уходи отсюда» (англ. «There are no easter eggs up here, go away»).

Во время миссии на «Area 69» в одной из лабораторий можно заметить на столе монтировку — явный намек на Half-Life.

[править] Дополнительные материалы

«Вступление» — видеоролик, созданный на движке игры, который вышел на DVD вместе с отдельно изданным саундтреком GTA: San Andreas. Фильм повествует о событиях до завязки игры и оканчивается телефонным звонком Карлу, когда брат сообщает ему о смерти матери.

[править] Примечания

1. ↑ Дуглас С. Перри, Объявлена дата выхода GTA 4(англ.), IGN, 30 октября 2003 года
2. ↑ Эд Льюис, Take-Two зарегистрировала GTA: Bogota(англ.), IGN, 12 января 2004 года
3. ↑ Стефан Коулмен, Grand Theft Auto: San Andreas(англ.), IGN, 1 марта 2004 года
4. ↑ Больше никакого «Hot Coffee»(англ.), Rockstar Games, 2005
5. ↑ Тим Сьюретт, GTA становится трилогией, San Andreas special edition(англ.), Gamespot, 23 сентября 2005
6. ↑ Достопримечательности Невады (стр. 1)(англ.)
7. ↑ Новости о Grand Theft Auto: San Andreas — разговоры на улицах(англ.), Gamespot, 23 октября, 2004
8. ↑ Грег Касавин, Новости о Grand Theft Auto: San Andreas Ограбление домов(англ.), Gamespot, 13 августа, 2004
9. ↑ 1 2 3 Возможность использования в обеих руках.
10. ↑ No More Hot Coffee — сайт Rockstar Games с патчем для защиты от установки модификации Hot Coffee(англ.)

[править] Ссылки

* Официальный сайт
* GTAgaming.com(англ.)
* GTA-SanAndreas.com(англ.) — фансайт
* Grand Theft Auto: San Andreas на сайте Absolute Games
* GTA.AG.ru
* GTA.ru
* GTA-star.3dn.ru

[скрыть]
п·о·р
Серия Grand Theft Auto
Игры Двухмерные: Grand Theft Auto (London 1969, London 1961) · Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto Advance
Трёхмерные: Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV · Grand Theft Auto: Chinatown Wars
Протагонисты Клод Спид · Клод · Томми Версетти · Карл «CJ» Джонсон · Майк · Тони Сиприани · Виктор Вэнс · Нико Беллик
Персонажи Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · GTA Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Локации Либерти-Сити · Вайс-Сити · Сан-Андреас (Лос-Сантос · Сан-Фиерро · Лас-Вентурас) · Карсер-Сити
Саундтреки Grand Theft Auto · Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Другое Multi Theft Auto · San Andreas Multiplayer

Эта статья входит в число хороших статей русского раздела Википедии.
Источник — «http://ru.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas»
Категории: Компьютерные игры по алфавиту | Википедия:Хорошие статьи о компьютерных играх | Grand Theft Auto: San Andreas | Grand Theft Auto | Игры 2004 года | Игры Rockstar North | Экшены | Игры для PC | Игры для PlayStation 2 | Игры для Xbox | Steam-игры

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
From the Simple English Wikipedia, the free encyclopedia that anyone can change
Jump to: navigation, search
This article's English may not be simple
The English used in this article or section may not be easy for everybody to understand.

You can help Wikipedia by making this page or section easier to read.
Grand Theft Auto: San Andreas
Developer(s) Rockstar North
Publisher(s) Rockstar Games
Distributor(s) Rockstar Games (retail)
JP Capcom (retail)
Valve Corporation (Download)
Engine RenderWare
Release date(s) PS2[1]
NA October 26, 2004
PAL October 29, 2004
Windows[2]
NA June 7, 2005
PAL June 10, 2005
Steam January 4, 2008[3]
Xbox[4]
NA June 7, 2005
PAL June 10, 2005
Genre(s) Action
Mode(s) Single player, multiplayer
Rating(s) BBFC: 18
ESRB:[5]

* Original: M
* Re-rating: AO
* Re-release: M

OFLC:

* Original: MA15+
* Updated rating: RC
* Re-release: MA15+

OFLC (NZ): R18[6]
PEGI: 18+
USK: 16 (cut)
CERO: Z
Platform(s) PlayStation 2, Windows, Xbox
Media DVD, download
System requirements PS2

* Memory card

Xbox

* Some free hard disk space

PC[7]

* 1 GHz Intel Pentium III or AMD Athlon CPU
* 256 MB RAM
* 8x DVD drive
* 3.6 GB hard disk space
* 64 MB DirectX 9.0-compatible graphics card
* DirectX 9.0-compatible sound card
* Windows 2000/XP/Vista

Input PS2 and Xbox: Gamepad
Windows: Keyboard, mouse, gamepad (optional)

Grand Theft Auto: San Andreas is one of the video games for the Grand Theft Auto game series. It was made by Rockstar Games. The game came out on the PlayStation 2 first and later on Xbox and PC. In the game, the player can do whatever they want, including hitting or killing people, damaging cars and properites and such violent things. That's one reason why the game is so famous. So in the U.S. and Canada it was rated mature (17+) by the ESRB.
Contents
[hide]

* 1 Gameplay
o 1.1 Driving
* 2 Music
* 3 Plot
* 4 References

[change] Gameplay

It is set in third-person which means the player can see the person (in this case it is CJ) on the screen. He is controlled using the left and right analog sticks on the PlayStation 2 controller. CJ, is the character who is used to play with and he can perform different moves. These are shooting, kicking/punching, jumping, and crouching. He can get into a nearby vehicle or steal one if it is being driven. There are many missions to be taken; the game as a whole has a plot, and the missions the player solves make the plot go on and help the player for his/her abilities (which are for example swimming, condition but also driving bycicles without falling from them and better shooting. Respect is also an important 'ability' players can earn, as they need it to go on in the plot of the game and take more missions).

[change] Driving

CJ can drive all sorts of vehicles. He can fly planes, sail boats and now a jet pack which was not in the previous games. In some vehicles that have hydraulics (where the car 'hops') the analog sticks can be used. If 'nitros' have been put on (by using a nearby garage) he can drive at incredible speeds which are a lot faster than normal driving. It is also possible to drive around with go-karts or tractors, which wasn't possible in the previous games; but these vehicles are quite slow and more for fun than for travelling around the map.

[change] Music

Main article: Grand Theft Auto: San Andreas Soundtrack

[change] Plot

[change] References

1. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas for PlayStation 2 – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. Retrieved on 3 February 2008.
2. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas for PC – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. Retrieved on 3 February 2008.
3. ↑ Twelker, Eric (2007-01-04). Rockstar Games Brings Full Line-up to Steam. Steam. Valve Corporation. Retrieved on 5 January 2007.
4. ↑ Grand Theft Auto: San Andreas for Xbox – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. Retrieved on 3 February 2008.
5. ↑ GTA San Andreas's Ratings Information. MobyGames.
6. ↑ OFLC (New Zealand) Rating. New Zealand Customs Service.
7. ↑ Windows System Requirements. Take-Two Interactive.

[hide]
v • d • e
Grand Theft Auto
Games Grand Theft Auto (London Mission Packs) · Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Protagonists Claude · Tommy Vercetti · Carl "CJ" Johnson · Mike · Toni Cipriani · Victor Vance · Niko Bellic
Characters Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Advance · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Locations Liberty City · Vice City · San Andreas
Soundtracks Grand Theft Auto ·Grand Theft Auto 2 · Grand Theft Auto III · Vice City · San Andreas · Liberty City Stories · Vice City Stories · Grand Theft Auto IV
Other Voice actors · Marketing for Grand Theft Auto IV · Grand Theft Auto IV controversies · List of gangs · Compilation packs · Multi Theft Auto · Hot Coffee controversy
Category
Retrieved from "http://simple.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas"
Categories: PlayStation 2 games | 2004 video games | Grand Theft Auto

Question Your Truths disse...

GTA San Andreas
Из Википедија
Скочи на: навигација, претрага

GTA San Andreas је наставак игре "Grand Theft Auto". Често је погрешно називан GTA IV ( N.B.: GTA IV је објављена крајем априла 2008. године), иако је, баш као и "Vice City" само још једна "допуна" (expansion pack) трећег наставка ове игре. Издавач је компанија "Rockstar Games", а игра је објављена 2004. године за конзоле, односно 2005. за PC.
Садржај
[сакриј]

* 1 Делови игре
o 1.1 Мапа
o 1.2 Снаге реда
o 1.3 Обични људи
o 1.4 Кланови
o 1.5 Превоз
o 1.6 Радио-станице
o 1.7 Смрт/хапшење
o 1.8 Укратко о радњи
* 2 Занимљивости/контроверзе

Делови игре [уреди]

Мапа [уреди]

Цела игра се састоји из једне велике мапе - Сан Андреаса, државе која је заправо пародија на америчку државу Калифорнија. У тој држави су и пародије на 3 калифорнијска града: главни, Лос Сантос (Лос Анђелес), Лас Вентурас (Лас Вегас) и Сан Фијеро (Сан Франциско). Такође, у њиховим предграђима су и три села: Ред Каунти, Боун Каунти и Флинт Каунти. Без шифара, играч на почетку може прелазити једино Лос Сантос и Ред Каунти, јер га у другим градовима јури полиција. Касније "откључава" и преостале локације.

Снаге реда [уреди]

Као и у претходним наставцима, играч осваја различити ниво тражености, како је његов злочин већи. Што је тај ниво већи, тако ће га јаче снаге тражити. У овом наставку постоји 6 звездица тражености, са једном, играча покушава да ухапси обичан позорник са пендреком, са шест, војска и маринци.

Обични људи [уреди]

Сви делови мапе, изузев неприступачних, су крцати ботовима обичних људи. Они се мењају зависно од типа локације, међутим, многи "споредни" ликови се приметно понављају.

Кланови [уреди]

Играч припада клану "Grove Street OG`s", који носе зелена обележја. Из тог клана се издвојио део људи, формирајући "Seville Boulevard Family", али су ипак главни непријатељи играчу најмногобројнији "Ballas"-и. Од осталих, треба издвојити латиноамеричке "Vagos"-e.

Превоз [уреди]

Сви типови превоза су доступни у игри: најмногобројнији су путнички аутомобили и мотоцикли, а ту су и скутери, трактори, теренска возила, камиони, цистерне, камиони за ђубре, авиони, хеликоптери, полицијска кола и тенк.

Радио-станице [уреди]

У колима, али и у гардероби, играч може да слуша следеће станице, са различитим садржајима: WCTR (разговор), Master Sounds 98.3 (ређи грув, фанк и соул), K-Jah West (реге и даб), CSR (свинг, модерни соул), Radio X (алтернативни рок и гранџ), Radio Los Santos (гангстерски реп), SF-UR (хаус), Bounce FM (фанк), K-DST (класични рок), K-Rose (кантри) and Playback FM (класични хип-хоп). Уколико укључи User Track Player, играч слуша радио станицу са повременим разговором и музиком коју сам убаци у компјутерски фолдер са игром.

Смрт/хапшење [уреди]

У игри се не може погинути. У случају да је играч смртно рањен (потпуни губитак енергије), буди се испред болнице, са пуном енергијом, али и нешто мање новца, без оружја и графита. У случају да је ухапшен, играча спроводе у полицијску станицу, где ће бити готово исто третиран као и у болници.

Укратко о радњи [уреди]

Прича је смештена у 1992. годину. Главни јунак игре је Карл Џонсон "Си-Џеј". Сазнавши да му је умрла мајка, након 5 година живота у Либерти Ситију се враћа у Лос Сантос и одлучује да ту остане за трајно. Међутим, полиција га напада већ на излазу са аеродрома: мали наговештај да није све у реду ни код куће. У међувремену, његов брат Свит, и пријатељи Рајдер и Биг Смоук су једини преостали чланови његовог некада великог клана. Он се укључује са намером да клану углед и чланове, али све време осећа да се нешто променило, што пријатељи одбијају да му кажу. Испоставиће се да Рајдер и Биг Смоук сарађују са полицијом, иза леђа Свиту, који у Карлу (играчу) проналази јединог савезника. Кроз главну и многе успутне мисије, Карл мора да савлада корумпираног инспектора Френка Тенпенија, непријатељске кланове, али и "бивше" савезнике Рајдера и Биг Смоука.

Занимљивости/контроверзе [уреди]

* Фронтмен и певач Guns and Rosesа, Аксел Роуз је позајмио глас водитељу на K-DST-у. Он се не подноси са водитељком са Radio X-a, која, иронично, често пушта песму "Welcome to the Jungle" "G`n`R"-a.

* Игра је најпре била намењена играчима изнад 15 година, али се испоставило да се у њеном самом коду налази тзв. "Hot Coffee minigame" , мисија у којој Карл треба да скупи 6 девојака. У овој мисији је заступљена експлицитнија еротика, па је игра преиначена у "игру за одрасле". Иако је ова апликација касније искључена, сам код је остао у изворном коду игре.

* Постоје митови, да се у игри могу видети и НЛО, дух Карлове мајке,... то је поткрепљено и фотографијама.

Добављено из "http://sr.wikipedia.org/wiki/GTA_San_Andreas"
Категорије страница: Рачунарске игре · Игре 2004.

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Grand Theft Auto: San Andreas
Originaltitel: Grand Theft Auto: San Andreas
Utvecklare: Rockstar Games
Genre: Actionäventyr


Plattformar: Playstation 2, Xbox, PC


Grand Theft Auto
Grand Theft Auto
Grand Theft Auto 2
Grand Theft Auto III
Grand Theft Auto: Vice City
Grand Theft Auto Advance
Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto: Liberty City Stories
Grand Theft Auto: Vice City Stories
Grand Theft Auto IV


Spelportalen

Grand Theft Auto: San Andreas är det sjätte spelet i spelserien Grand Theft Auto, tredje i Grand Theft Auto 3-serien, utvecklat av Rockstar North, utgivet av Rockstar Games. San Andreas är en stat med tre städer och landsbygd emellan, till skillnad mot föregångarna som bara utspelar sig i en stad. Spelet finns till Playstation 2 (släppt i oktober 2004), Xbox och PC (släppt i juni 2005).

Själva San Andreas är inspirerat av Kalifornien och Nevada och de tre städerna är inspirerade av Los Angeles (Los Santos), San Francisco (San Fierro) och Las Vegas (Las Venturas). I föregångaren Grand Theft Auto: Vice City är staden inspirerad av Miami, Florida, och i GTA 3 New York (i spelet kallat Liberty City).

Spelet använder en något uppgraderad grafikmotor jämfört med den i föregångaren.
Innehåll
[göm]

* 1 Handling
* 2 Karaktärer
* 3 Kunskaper
* 4 Musik
* 5 Röstskådespelare
* 6 Platser
o 6.1 De tre storstäderna
+ 6.1.1 Los Santos
+ 6.1.2 San Fierro
+ 6.1.3 Las Venturas
o 6.2 Övriga platser
* 7 Externa Länkar

Handling [redigera]

Referat av handlingen: Viktiga moment eller detaljer ur handlingen avslöjas nedan.

Spelets huvudperson heter Carl Johnson, kallad CJ, som för fem år sedan flyttade från staden Los Santos, en stad fylld med droger och gängproblem, till den "bättre" staden Liberty City (GTA 3).

Spelet utspelar sig 1992, då Carl Johnson tagit sig tillbaka till Los Santos igen. Det visar sig att hans mor Beverly mördats, hans familj splittrats, och att hans gamla ungdomsgäng hotas av drogproblem. Dessutom får han problem med de korrupta poliserna från polisens antigäng-enhet "C.R.A.S.H.".

Carl Johnson ska nu ta sig igenom olika uppdrag i hela delstaten San Andreas, för att rädda familjen och få ordning på livet i Los Santos och framförallt hämnas på mordet av sin mor.

När man har utfört ungefär en femtedel av storyns uppdrag visar sig Carls vara förrädare och i hemlighet ha gått över till fienden. De får understöd av C.R.A.S.H:s korrupte chef Officer Tenpenny och hans hantlangare Pulaski, vilket tvingar Carl bort från Los Santos och sätter Carls bror Sweet i fängelse. Med systern Kendl och hennes pojkvän Cesar slår sig Carl ner i grannstaden San Fierro och tar sig så småningom, med hjälp av nya inflytelserika kompanjoner, via spelstaden Las Venturas hem till Los Santos för att utkräva hämnd och återställa den naturliga gängordningen. I olika delar av spelet möter man också karaktärer från de andra spelen, däribland advokaten Ken Rosenberg från GTA: Vice City.

Fienderna i spelet varierar, som i alla GTA-spel, beroende på vems uppdrag man utför. I några uppdrag utför man jobb åt en maffiaboss i Las Venturas, och i några andra så ska man råna hans casino. Den som är fiende genom hela spelet är ändå Tenpenny, och även Big Smoke (Carls barndomsvän). Dock får man inte möjlighet att döda dem förrän i slutet, då Carl är som mäktigast och inte behöver lyda Tenpenny eller frukta Smoke längre.

Karaktärer [redigera]

* Carl "CJ" Johnson - Svart, farlig gängmedlem i Grove Street-gänget. Han är huvudkaraktären i spelet. Han är mycket smart, men upptäckte ändå inte förräderiet hos sina egna. Han kan köra vilken bil som helst och hantera alla vapen.
* Sean "Sweet" Johnson - CJs bror och ledare för Grove Street. Han vägrar handla med crack, varför han har många fiender, även bland sina egna.
* Melvin "Big Smoke" Harris - Överviktig och mäktig gängmedlem, förråder Sweet och CJ och blir crackkung i Los Santos. Dödas i slutet av CJ i sitt crackpalats.
* Lance "Ryder" Wilson - En av ledarna i CJs gäng och instabil, röker marijuana och sysslar med privat vapenstöld, med hjälp av CJ. En av förrädarna som satte dit Sweet för C.R.A.S.H. Dödas ungefär i mitten av spelet av CJ i San Fierros hamn.
* Kendl Johnson - CJ och Sweets lillasyster. Målmedveten och minst lika stursk som sina bröder.
* Cesar Vialpando - Kendls pojkvän och ledare för ett av de spansktalande gängen i Los Santos.
* Jeffrey "OG Loc" Cross - Nyligen utkommen från fängelset med ambition om att bli rappare, trots att han är usel och inte har några egna ideer.
* The Truth - Hippie som bor i vildmarken mellan Los Santos och San Fierro och har en marijuanaranch. Lojal vän till CJ, pratar dock svårbegripligt.
* Madd Dogg - Känd rappare i San Andreas. Får sitt nya album stulet av CJ och försöker en tid senare begå självmord. Räddas av CJ och gör som tack CJ till sin nye manager.
* Officer Frank Tenpenny - Huvudfienden i spelet och korrupt snut i C.R.A.S.H. Tvingar CJ att utföra uppdrag trots att CJ tydligt visar att han vill döda Tenpenny. Dödas sist av alla i spelet när han faller ner från en bro i en brandbil som jagades av Sweet och CJ.
* Officer Eddie Pulaski - Rå och ohyfsad hantlangare åt Tenpenny. Dödas efter en biljakt i ökenregionerna av CJ.
* Officer Jimmy Hernandez
* Catalina - Våldsam och smått galen skurk, fiende i GTA 3. Kusin till Cesar och blir kär i CJ. Dumpar CJ för Claude, huvudkaraktären i GTA 3, trots att CJ aldrig var kär i henne.
* Mike Toreno - Jobbar åt en statlig organisation, okänd vilken, och ordnar så att Sweet blir utsläppt ur fängelset efter att CJ utfört flera uppdrag åt honom.
* Kent Paul
* Maccer
* Wu Zi Mu "Woozie" - Blind ledare för en av triaderna i San Fierro, CJs vän och en av hans viktigaste allierade. Äger ett casino i Las Venturas.
* Ken "Rosie" Rosenberg - Deprimerad och nervös advokat som fungerar som mellanhand mellan de tre maffiafamiljerna som kontrollerar Caligulas casino i Las Venturas. Var med i GTA: Vice City.
* Salvatore Leone - Don över maffiafamiljen Leone i Liberty City. Kommer till Las Venturas för att se över situationen hos kasinot. Var med även i GTA 3.
* Jizzy B - Den största hallicken i San Fierro och medlem i brottsyndikatet Loco Syndicate. Dödad av CJ.
* Zero
* T-Bone Mendez - Ledare för Loco Syndicate och mycket mäktig. Dödad av CJ i samma uppdrag som Ryder dödas.
* Johnny Sindacco
* Maria
* Old Reece
* Mark "B-dup" Wayne
* Barry "Big Bear" Thorne
* Ran Fa Li "Farlie"
* Su Xi Mu "Suzie"
* Guppy
* Dwaine och Jethro
* Emmet

Flickvänner

* Denise Robinson
* Millie Perkins
* Michelle Cannes
* Helena Wankstein
* Barbara Schternvart
* Katie Zhan

Kunskaper [redigera]

Till skillnad mot de andra GTA-spelen i serien ökar Carl Johnsons kunskap inom olika områden då dessa tränas upp. Ju högre nivå, desto bättre hanterar Carl detta område. Exempel på vad spelaren blir bättre på vid utförande är:

* Bil, hantering av bilkörning.
* Motorcykel, hantering av motorcyklar.
* Flygning, kunskap inom att flyga flygplan.
* Cykling, kunskap på att cykla, bland annat att cykla snabbt och hoppa högt.
* Simning, kunskap i att simma, samt att dyka i vatten.
* Styrka, spelaren blir starkare genom träning.
* Kondition, få högre kondition.
* Kunskap i att hantera alla vapen.

Karaktärens utseende och folks respekt ändras också beroende på hur vältränad karaktären är. Går han på gym och äter rätt sorts mat vid rätt tillfälle kommer han bli vältränad och snygg. Hans respekt ökar och han har lättare att t.ex. skaffa flickvän. Om han struntar i att träna, äter fel mat, tar bilen till uppdrag i stället för att springa eller cykla, kommer han att bli fet och ful.

Man kan även köpa kläder, skor, smycken, klockor, klippa sig och skaffa tatueringar. Ju snyggare och dyrare kläder desto mer respekt.

Musik [redigera]

Likt föregångaren Vice City finns många stycken välkänd populärmusik i spelet, och San Andreas musiktema är tidigt 1990-tal på den amerikanska västkusten. Spelet har elva valbara radiokanaler med ungefär 10-20 låtar per kanal, samt radioprat och reklam. Radiokanalerna är:

* Master Sounds 98.3, spelar soul- och funkklassiker.
* Playback FM, spelar hip-hopmusik.
* Bounce FM, spelar funkmusik.
* K-DST, med DJ Tommy "The Nightmare" Smith (spelad av Axl Rose), spelar hårdrock och klassisk rock.
* K-JAH Radio West, spelar reggae, dancehall, och dub.
* CSR 103.2 (Contemporary Soul Radio), spelar soul och New Jack Swing.
* Radio X, spelar alternativ rock, heavy metal och grunge från 1990-talet.
* K-ROSE, spelar countrymusik.
* Radio Los Santos, spelar västkust-hiphop.
* SF-UR (San Fierro Underground Radio), spelar housemusik.
* WCTR (West Coast Talk Radio), kanal med endast tal med tillhörande radioprogram.

Röstskådespelare [redigera]

Nedan följer en lista på spelets röstskådespelare.

* Young Maylay - Carl "CJ" Johnson
* Faizon Love - Sean "Sweet" Johnson
* Yolanda Whittaker - Kendl Johnson
* Clifton Powell - Melvin "Big Smoke" Harris
* MC Eiht - Lance "Ryder" Wilson
* Jonathan Anderson - Jeffery "OG Loc" Cross
* The Game - Mark "B-Dup" Wayne
* Big Boy - Barry 'Big Bear' Thorne
* Eugene Jeter Jr. - Emmet
* Samuel L. Jackson - Officer Frank Tennpenny
* Chris Penn - Officer Eddie Pulaski
* Armando Riesco - Officer Jimmy Hernandez
* James Yaegashi - Wu Zi Mu "Woozie"
* Hunter Platin - Ran Fa Li
* Richard Chang - Su Xi Mu "Suzie"
* Clifton Collins Jr. - Cesar Vialpando
* Cynthia Farrell - Catalina
* Shaun Ryder - Maccer
* Oscar Joosetti - Kent Paul
* Bill Fichtner - Ken Rosenberg
* Frank Vincent - Salvatore Leone
* James Woods - Mike Toreno
* Kid Frost - T-Bone Mendez
* Charles Q. Murphy - Jizzy B
* Ice-T - Madd Dogg
* Peter Fonda - The Truth
* John Zurhellen - Jethro
* Navid Khonsari - Dwaine
* David Cross - Zero

Platser [redigera]

De flesta platser i San Andreas är på något sätt inspirerade av verkliga platser. Här är en lista över dem.

De tre storstäderna [redigera]

Los Santos [redigera]

Los Santos är en Los Angelesinspirerad stad med allt från en Hollywoodkopia, till Comptons("Ganton" i spelet) gängvåld. Senare i spelet bryter även ett stort upplopp ut, med klara likheter med upploppen i Los Angeles 1992.

San Fierro [redigera]

En San Franciscoinspirerad stad med bland annat ett Chinatown fullspäckat av triader och ett centrum med en Trans America-inspirerad byggnad (kallas i spelet Big Pointy Building).

Las Venturas [redigera]

Spelets Las Vegas, med kasinon och maffia.

Övriga platser [redigera]

* Vinewood = Hollywood
* Red County = Orange County
* Ganton = Compton
* Idlewood = Inglewood
* Windy, Windy, Windy Street = Lombard Street
* Mullholland = Beverly Hills
* Santa Maria Beach = Santa Monica Beach
* Rodeo = Santa Monica
* Esplanade East = Fishermans Wharf
* Cathy Theatre = Chinese Theatre
* Tierra Robada = Sierra Nevada
* Gant Bridge = Golden Gate Bridge
* Garver Bridge = Bay Bridge
* Sherman Dam = Hoover Dam
* Area 69 = Area 51
* Pier 69 = Pier 39

Externa Länkar [redigera]

* Officiell webbplats

Denna artikel om datorspel eller TV-spel är bara påbörjad. Hjälp till genom att fylla i mer!


Grand Theft Auto[ Dölj ]

Grand Theft Auto • Grand Theft Auto 2 • Grand Theft Auto III • Grand Theft Auto: San Andreas • Grand Theft Auto Advance • Grand Theft Auto: Liberty City Stories • Grand Theft Auto: Vice City Stories • Grand Theft Auto IV
Den här artikeln är hämtad från http://sv.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas
Kategorier: Datorspels- och TV-spelsstubbar | Playstation 2-spel | Datorspel 2005 | Xbox-spel

Question Your Truths disse...

แกรนด์เธฟต์ออโต: ซาน แอนเดรียส์
จากวิกิพีเดีย สารานุกรมเสรี
ไปที่: ป้ายบอกทาง, ค้นหา
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas
ผู้พัฒนา Rockstar North
ค่ายเกม Rockstar Games
ผู้ค้าส่ง Rockstar Games (retail)
JP Capcom (retail)
Valve Corporation (Download)
ซีรี่ส์ แกรนด์เธฟต์ออโต
เอนจิน RenderWare
เวอร์ชั่น 3.0
แพลตฟอล์ม PlayStation 2, Windows, Xbox
วันที่ออกจำหน่าย PS2[1]
NA 26 ตุลาคม พ.ศ. 2547
PAL 29 ตุลาคม พ.ศ. 2547

Windows[2]
NA 7 มิถุนายน พ.ศ. 2548
EU 10 มิถุนายน พ.ศ. 2548
Steam 4 มกราคม, พ.ศ. 2551[3]
Xbox[4]
NA 7 มิถุนายน พ.ศ. 2548
PAL 10 มิถุนายน พ.ศ. 2548
ชนิด แอ็กชัน
โมด เล่นคนเดียว, เล่นหลายคน
เรตติ้ง BBFC: 18
ESRB:[5]

* Original: M
* Re-rating: AO
* Re-release: M

OFLC:

* Original: MA15+
* Updated rating: RC
* Re-release: MA15+

OFLC (NZ): R18[6]
PEGI: 18+
มีเดีย DVD, download
ระบบที่ต้องการ PS2

* Memory card

Xbox

* Some free hard disk space

PC[7]

* 1 GHz Intel Pentium III or AMD Athlon CPU
* 256 MB RAM
* 8x DVD drive
* 3.6 GB hard disk space
* 64 MB DirectX 9.0-compatible graphics card
* DirectX 9.0-compatible sound card
* Windows 2000/XP.

วิธีการอินพุต PS2 and Xbox: เกมแพด
Windows: คีย์บอร์ด, เม้าส์, gamepad (optional)

แกรนด์เธฟต์ออโต: ซาน แอนเดรียส์ (อังกฤษ: Grand Theft Auto: San Andreas) เป็นวิดีโอเกมแนวแอ็กชันผจญภัยแบบนอนลีเนียร์ (Non-Linear gameplay) พัฒนาโดยร็อคสตาร์ นอร์ธ เป็นเกมแบบ 3 มิติตัวที่ 3 ของเกมชุด แกรนด์เธฟต์ออโต และเป็นเกมต้นฉบับตัวที่ 5 ของทั้งหมด เริ่มแรกวางจำหน่ายออกมาบนเพลย์สเตชัน 2 ในเดือนตุลาคม พ.ศ. 2547[1] ต่อมาได้เชื่อมต่อเข้ากับเครื่องเล่นเอ็กซ์บอกซ์ และคอมพิวเตอร์ และได้รับการสรรเสริญอย่างแพร่หลายและยอดขายที่สูง ซาน แอนเดรียส์ เป็นภาคต่อจาก แกรนด์เธฟต์ออโต: ไวซ์ซิตี และภาคที่ต่อจากภาคนี้คือ แกรนด์เธฟต์ออโต IV

ฉากของเกมอยู่ที่มลรัฐซาน แอนเดรียส์ ซึ่งประกอบด้วยเมืองหลวง 3 เมือง ช่วงเวลาของฉากคือในช่วงปลายปี พ.ศ. 2535[8] ซาน แอนเดรียส์มุ่งไปที่สมาชิกแก๊งอาชญากรรมคนหนึ่งที่ชื่อ คาร์ล ซีเจ จอห์นสัน กำลังกลับบ้านจากเมืองลิเบอร์ตี สู่ ลอสซานโตส หลังจากได้รู้ข่าวการตายของแม่ ซีเจได้พบกับครอบครัวและแก๊งเดิมของเขา ครอบครัวกรูฟสตรีท ด้วยความอลหม่าน บนเส้นทางการเดินเรื่องของเกม ซีเจค่อย ๆ แก้เรื่องราวยุ่ง ๆ หลังจากที่แม่ของเขาถูกฆาตกรรม เขาได้ตั้งกลุ่มแก๊งขึ้นใหม่และเสาะหาธุรกิจเสี่ยงภัยเป็นของตนเอง เช่นเดียวกับเกมอื่นในชุดนี้ ซาน แอนเดรียส์ประกอบด้วยองค์ประกอบต่าง ๆ เกี่ยวกับการขับรถ และยิงปืนในมุมมองบุคคลที่สาม คุณสมบัติของเกมแบบ "โลกเปิด (open-world)" ทำให้ผู้เล่นเล่นได้หลากหลายตามประสบการณ์ของพวกเขา ตัวเกมได้เพิ่มลักษณะพิเศษมากมาย เช่น สงครามแก๊งอาชญากรรม การปรับแต่งรถยนต์ และความเป็นส่วนตัวของตัวละคร

เช่นเดียวกับแกรนด์เธฟต์ออโตตัวก่อน ๆ การวิพากษ์วิจารณ์และความสำเร็จเชิงพาณิชย์ของซาน แอนเดรียส์หนีไม่พ้นการโต้เถียงอย่างรุนแรง การโต้เถียงที่สำคัญคือตัวมินิเกมในเกมนี้ที่ชื่อ ฮ็อท คอฟฟี่ (Hot Coffee) ซึ่งเกี่ยวกับเพศ ที่ถูกตัดออกไปแต่ได้ทิ้งไว้ในภายในรหัสของเกม ซึ่งต่อมารหัสนี้ถูกค้นพบและทำให้ซาน แอนเดรียส์ต้องจัดเรทใหม่ให้เป็นเกมที่เหมาะกับผู้ใหญ่เท่านั้นและถูกนำออกจากชั้นวางสินค้าในร้านขายปลีกต่าง ๆ

[แก้] อ้างอิง

1. ^ 1.0 1.1 Grand Theft Auto: San Andreas for PlayStation 2 – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. เรียกข้อมูลวันที่ 2008-02-03
2. ^ Grand Theft Auto: San Andreas for PC – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. เรียกข้อมูลวันที่ 2008-02-03
3. ^ Twelker, Eric (2007-01-04). Rockstar Games Brings Full Line-up to Steam. Steam. Valve Corporation. เรียกข้อมูลวันที่ 2007-01-05
4. ^ Grand Theft Auto: San Andreas for Xbox – Release Summary. GameSpot. CNET Networks. เรียกข้อมูลวันที่ 2008-02-03
5. ^ GTA San Andreas's Ratings Information. MobyGames.
6. ^ OFLC (New Zealand) Rating. New Zealand Customs Service.
7. ^ Windows System Requirements. Take-Two Interactive.
8. ^ Grand Theft Auto: San Andreas Game Script. เรียกข้อมูลวันที่ 2007-03-17

ดึงข้อมูลจาก "http://th.wikipedia.org/wiki/%E0%B9%81%E0%B8%81%E0%B8%A3%E0%B8%99%E0%B8%94%E0%B9%8C%E0%B9%80%E0%B8%98%E0%B8%9F%E0%B8%95%E0%B9%8C%E0%B8%AD%E0%B8%AD%E0%B9%82%E0%B8%95:_%E0%B8%8B%E0%B8%B2%E0%B8%99_%E0%B9%81%E0%B8%AD%E0%B8%99%E0%B9%80%E0%B8%94%E0%B8%A3%E0%B8%B5%E0%B8%A2%E0%B8%AA%E0%B9%8C".
หมวดหมู่: วิดีโอเกม

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
→ Başlığın diğer anlamları için San Andreas sayfasına bakınız.
Düzenle Bu madde, Vikipedi standartlarına uygun değildir ve bu nedenle düzenlenmesi gerekmektedir.
Maddeyi Vikipedi standartlarına uygun biçimde düzenleyip, geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
Bu madde Mart 2008 tarihinden beri, düzenleme isteğiyle etiketlidir.
Üslup Bu maddedeki üslubun, ansiklopedik bir yazıdan beklenen resmî ve ciddi üsluba uygun olmadığı düşünülmektedir.
Konuyla ilgili tartışma için maddenin tartışma sayfasına lütfen bakınız.
Maddeyi geliştirerek ya da konuyla ilgili tartışmaya katılarak Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
Grand Theft Auto: San Andreas
Geliştirici Rockstar North
Yayıncı Rockstar Games
Capcom (Japonya)
Seriler Grand Theft Auto
Oyun Motoru RenderWare
Çıkış tarihi
Tarz Aksiyon-Macera
Mod Tek Kişi
Multiplayer (PS2)(PC)
İncelemeler BBFC: 18
ESRB: M
OFLC (Australia): MA15+
Platform PlayStation 2
Windows
Xbox
Medya DVD

Grand Theft Auto: San Andreas, Rockstar North tarafından tasarlanan, Rockstar Games tarafından dağıtılan Grand Theft Auto serisinin bir parçasıdır.

Sony PlayStation 2 için 2004 tarihinde piyasaya çıkarılan oyun, 2005'de Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlar ve Microsoft Xbox platformu için uyarlanmıştır.
Konu başlıkları
[gizle]

* 1 Kurgu
* 2 Oynanış
* 3 Bölgeler
o 3.1 Los Santos
o 3.2 San Fierro
o 3.3 Las Venturas
* 4 Karakterler
* 5 Çeteler
* 6 Sesler ve Müzikler
* 7 Eleştiriler
* 8 Dış bağlantılar

Kurgu [değiştir]

Oyun, ana karakter Carl "CJ" Johnson'ın 1992 yılında annesinin cenazesine dönmek için San Andreas'a geri dönüşüyle başlamaktadır. Çetesi Grove Street Families'in dağıldığını öğrenen CJ, temelli dönmeye karar verir.

Oyunun en büyük farklarından biri eklenen karakter geliştirme özellikleri. Belirli yetenekleri geliştirebilmenin dışında karakterin görünüşünü de değiştirebiliyoruz.Ayrıca kas,saç,dövme değiştirebiliyoruz.--88.231.90.123 10:15, 21 Ağustos 2008 (UTC)

Oynanış [değiştir]
Mountain biking up Mount Chiliad, PC version.
Mountain biking up Mount Chiliad, PC version.

Los Santos'ta, az para ve düşük özelliklerle başladığımız oyunda, zaman ilerledikçe yeni dükkanlar açarak yeni kıyafetler, yeni şehirler açarak yeni yan görevler elde edebiliyoruz. Mesela San Fierro şehrini açtığımız zaman vale görevlerini de açabiliyoruz, gereken görevi yaptığımızda. Oyundaki araba çeşidi arttırılmış, ve bu sefer bölgelere göre arabalar görebiliyoruz. Mesela bir kasaba yöresinde limuzinler görmemizin imkanı yok, onun yerine dağ bisikletleri, kros motorsikletleri ve pikaplar gözümüze çarpıyor. Uçaklar ise geri dönmüş, ve havaalanlarından bir AT-400(Yolcu Uçağı) bile havalandırabiliyoruz. Silah çeşidinde Vice City'den pek bir değişiklik yapılmamış. Oynanıştaki bir diğer değişiklik ise kız arkadaş edinebilme. Bir kızı evinden alıp stadyuma, restorana, veya başka bir fantezisi varsa onu yerine getirmeye götürebiliyoruz.Bazen at nalı,sprey,kamyonculuk,inşaatcılıkda yapabiliyoruz.Oyunda okullarda var.Araba,uçak,motorsiklet ve bot okulu ne yazıkki bunları oyunun ilerki bölümlerde açılıyor.

Bölgeler [değiştir]

Ana madde: Grand Theft Auto: San Andreas'de yer alan bölgeler

Oyunda üç ana şehir(Los Santos,San Fierro,Las Venturas) ve üç farklı county(Red County,Flint County,Bone County) var.Şehirler arasından en büyük olanı Los Santos, ikinci en büyük olan Las Venturas ve en küçük şehir ise San Fierro.Bütün şehirlerin değişik özellikleri ve yerleri var.Örneğin Los Santos'ta Vinewood(Gerçek hayatta Hollywood)var.Ayrıca Elvis taklidinden fahişesine kadar bir sürü insan çeşidi var.County'lerde ise çok farklı şeyler var.Red County'de çok uzun ağaçlar,göller ve tepeler gini şeyler var.Flint County'nin en büyük özelliklerinden biri Mount Chilliad adlı yüksek bir dağ içermesi.Bone County ise,büyük,çöl bir alan.

Los Santos [değiştir]

Ana madde Los Santos
Los Santos şehrinin Idlewood Mahalesi.
Los Santos şehrinin Idlewood Mahalesi.

Oyuna başladığımız Los Santos'un üç ayrı ana bölgesi var. Orta-kuzeydeki zengin bölgeleri diyebileceğimiz Vinewood, şehir merkezi Downtown, kuzeydeki kasaba bölgeleri. Bu şehirde suç oranı acaip derecede yüksek. Buraya iki kere geliyoruz. Oyunun ilk geldiğimiz bölümünde açık dükkanlar Binco, Pro-Laps ve sub-urban, ikincisinde ise Didier Sachs açılıyor. Spor Salonu ise boks hareketleri öğretiyor. Los Santos Downtown'ın güneyinde kalan Ganton,Idlewood gibi çetelerin ve rapçilerin kol gezdiği arka mahallelerde yaşıyoruz.90'larda altın çağını yaşayan hiphop kültürünü yaşamak da oyuna ayrı bir zevk katmış.Gerçek hayattan bazı olaylarda vardır. Los Angeles baz alınmıştır.

San Fierro [değiştir]
Oyununda San Francisco şehrinden esinlendiği için Golden Gate Köprüsü`ünün taklidi yapılmıştır..
Oyununda San Francisco şehrinden esinlendiği için Golden Gate Köprüsü`ünün taklidi yapılmıştır..

İkinci şehrimiz San Fierro'nun iki ana bölgesi var, ana şehir, ve Mount Chiliad'ın çevresi. Ana şehir yokuşlara dolu ve tramvaylara dikkat etmek gerek. Burada açılan kıyafet dükkanı Zip'dir. Spor Salonu karete hareketleri öğretiyor.Şehirde Woozienin çetesi Triads var Da Dang Boys,San Fiero Rifo çeteleri var.San Andreasın en az görev aldığımız yer burası.San Fierro sakin,yokuşlu,araba modifiyenin fazla olduğu yer.San Francisco ve Kuzey Califonia baz alınmış.

Las Venturas [değiştir]
Las Venturas şehrindeki Kumarhane.
Las Venturas şehrindeki Kumarhane.

Üçüncü şehrimiz Las Venturas. Çölün ortasındaki vaha gibi olan kumarhane bölgesi dışında yaşanabilecek bir yer yok, ama yine de ilginç bir şeyler elbette bulunabilir. Mesela Area 69,Yasak Bölge (Restricted Area) veya hayalet kasabalar.Bu şehirin ise 4 bölgesi var. Bunlar; Batıdaki yarı zengin bölge, Kuzeydeki zengin bölge, ortadaki Strip bölgesi(Kumarhanelerin olduğu yer) ve Güneydeki Rock&Metal ağırlıklı bölge. Geri kalan Batı bölgelerine de "Bone Country" deniliyor. Bu şehirde Victim açılıyor, ve spor salonu sokak dövüşü öğretiyor. Las Vegas ve Nevada baz alınmış.

Karakterler [değiştir]

Ana madde: Grand Theft Auto: San Andreas'de yer alan karakterler

Çeteler [değiştir]

Ana madde: Grand Theft Auto: San Andreas'de yer alan çeteler

Sesler ve Müzikler [değiştir]

Oyunda 90'ların başında popüler olan bütün türlere özel radyolar mevcut. Oyuna şarkısını veren ünlü isimler arasında Rage Against the Machine, Snoop Dogg, Tupac Shakur, Ice T (seslendirme de yapmakta), Guns 'n' Roses, David Bowie, KISS, Lynyrd Skynyrd ve N.W.A. Oyundaki radyolar şöyle:

1. WCTR (Sohbet kanalı)
2. Master Sounds 98.3 (Rare groove)
3. K-Jah West (Reggae)
4. CSR (Soul)
5. K-DST (Klasik Rock)
6. Radio X (Alternative Metal, Hard Rock)
7. Radio Los Santos (West Coast HipHop)
8. Playback FM (Klasik HipHop)
9. K-Rose (Country)
10. Bounce FM (Funk)
11. SF-UR (House)

Bu radyolar, eski oyunların aksine, gerçekten haber verebiliyorlar. Bir spikerin yağmur yağacağını haber verdikten sonra gerçekten de yağmur yağdığına şahit oluyoruz. Veya yaptığımız büyük bir iş radyolarda yer bulabiliyor. Mesela Wu Zi Mu'nun kumarhanesinin açılışının haberini Radio X'teki DJ'in arada verdiğini duymanız, veya ünlü olmanıza yardım ettiğiniz OG Loc'un bir röpörtajını Radio Los Santos'ta duyabiliyoruz.

Oyunda çok ünlü oyuncuların seslendirmeleri mevcut. Örnekler Samuel L. Jackson, Chris Penn, James Woods ve Peter Fonda olarak sayılabilir.

Eleştiriler [değiştir]

PlayStation 2 sürümü olumlu eleştiriler almasına karşın, PC sürümü grafik kötülüğü ve çeşitli sorunlar nedeni ile eleştirilmiştir. IGN ve GameSpot 2004'ün en iyileri ödüllerinde, en iyi PlayStation 2 ve en iyi aksiyon oyunu konusunda birleşirken, IGN en iyi hikaye, GameSpot ise en iyi seslendirme ve en komik oyun ödüllerini de layık gördü. 2004 Spike TV Video Oyunları Ödülleri'nde ise San Andreas, en iyi aksiyon oyunu, en iyi karakter performansı (erkek), en iyi soundtrack ve yılın en iyi oyunu seçildi.

Dış bağlantılar [değiştir]

* Rockstar Games'in resmi Grand Theft Auto: San Andreas websitesi
* StrategyWiki, San Andreas tam çözümü

GTA Serileri

Grand Theft Auto | Grand Theft Auto 2 | Grand Theft Auto 3 | Grand Theft Auto: Vice City | Grand Theft Auto: San Andreas| Grand Theft Auto: Advance | Grand Theft Auto: Liberty City Stories | Grand Theft Auto: Vice City Stories | Grand Theft Auto IV
"http://tr.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas"'dan alındı
Sayfa kategorileri: Vikipedi düzenle Mart 2008 | Vikipedi üslubunu düzenle | GTA San Andreas

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Grand Theft Auto: San Andreas
Kehittäjä Rockstar North
Julkaisija Rockstar Games
Julkaistu syksy 2004
Lajityyppi toiminta, ajopeli
Pelimuoto yksinpeli, moninpeli
Ikäluokitus BBFC: 18
ESRB: M
PEGI: 18+
Alusta PC, PS2, Xbox
Tallennusväline DVD

Grand Theft Auto: San Andreas on Rockstar Gamesin kehittämä peli, joka on viides osa GTA-sarjasta. Peli piti julkaista alun perin vain PlayStation 2 -konsolille, mutta siitä tehtiin myös PC- ja Xbox-versiot. Pelissä suoritetaan erilaisia tehtäviä, yleensä enemmän tai vähemmän rikollisia, ja yritetään saada päähahmon - juuri Liberty Citystä palanneen CJ:n, eli Carl Johnsonin elämä kuntoon. Peli herätti runsaasti ennakkokohua pelialueen laajuudellaan ja simulaatiomaisuudellaan. Huomiota sai myös PC-versiolle tehty Hot Coffee -modi, jolla sai avattua pelissä olevan aikuisviihteellisen minipelin. Päähahmoa voi esimerkiksi muokata ulkonäön osalta käymällä punttisalilla, ostamalla uusia vaatteita, tatuointeja, koruja ja uusia kampauksia. Pelissä voit ajaa mitä erilaisemmilla kulkuneuvoilla junasta mikroautoon, polkupyörää ja ilmatyynyalusta unohtamatta. Pelissä on mukana myös hahmonkehitystoiminto, eli hahmo kehittyy pelaamisen myötä erilaisissa taidoissa mm. ampumisessa ja ajoneuvojen hallinnassa.

San Andreasissa on kolme isoa kaupunkia ja 12 pienempää kylää. Isot kaupungit ovat Los Santos (Los Angeles), San Fierro (San Francisco) ja Las Venturas (Las Vegas). Alueelta löytyy paljon mielenkiintoisia paikkoja, esimerkiksi No Fly Zone, joka pohjautuu Area 51:een. Pelissä on myös paljon yksityiskohtia, kuten ilotalot, virvoitusjuoma-automaatit, tienvarsibaarit jne.

San Andreasiin sijoitettiin myös paljon pelaajille suunnattuja yllätyksiä, niin sanottuja pääsiäismunia eli "Easter eggejä". Näistä esimerkiksi voisi nostaa niin sanottujen GTA-kloonien eli Grand Theft Auton formaattia hyödyntävien muiden pelien esilletuonti. True Crime -pelisarjaa pilkattiin kaupunkeihin sijoittuneilla mainoskylteillä, joista paistoi True Crime -sarjan logo, joka San Andreasissa muokattu muotoon "True Grime". Logon alapuolella oli vielä pelin osan nimi; "Street cleaners" eli katujen puhdistajat (True Crime -sarjan idea on vastakohta GTA-sarjalle, sillä siinä toimittiin poliisina ja torjuttiin rikollisuutta). Myös eräässä kohtauksessa tehtiin pilaa Driver -pelisarjan tuohon aikaan uusimmasta osasta DRIV3Ristä, jossa eräs pelin hahmoista pelaa kyseistä peliä ja haukkuu muun muassa päähahmon liikkumistyyliä. Myös DRIV3R pilkkaa GTA- sarjaa, sillä joka kentässä on kymmenen Timmy Vermicelli- nimistä hahmoa, jotka voi ampua. Hahmon nimi muistuttaa Grand Theft Auto: Vice Cityn päähenkilön, Tommy Vercettin nimeä. Lisäksi hahmolla on uimakellukkeet, joka pilkkaa Vercettin uimataidottomuutta. Kaikki nämä "pääsiäismunat" eivät olleet muita ilmiöitä halventavia, suuri osa oli pelialueelle sijoitettuja erikoisia kohteita (geysir, biojätekaivo, pyörätuoli), mutta yllätyksiä oli myös paljon toinen toistaan eriskummallisimpia.
Sisällysluettelo
[piilota]

* 1 Yleistä
o 1.1 Pelaaminen
o 1.2 Ympäristö
o 1.3 Myytit ja legendat
o 1.4 Modifikaatiot
o 1.5 Aseet
* 2 Hahmot
o 2.1 Carl Johnson
o 2.2 Sean "Sweet" Johnson
o 2.3 Melvin "Big Smoke" Harris
o 2.4 Lance "Ryder" Wilson
o 2.5 Cesar Vialpando
* 3 Ääninäyttelijät
* 4 Radiokanavat
o 4.1 Valikoidut radiokanavien kappaleet
* 5 Katso myös
* 6 Aiheesta muualla

[muokkaa] Yleistä

[muokkaa] Pelaaminen
Lentelyä Stuntplanella. Oikeassa yläkulmassa ilmoitetaan valittu ase, panosten määrä, kellonaika, luotiliivien kestävyys, jäljellä oleva energia sekä rahamäärä. Vasemmassa alakulmassa sijaitsee tutka eli kartta sekä lentokoneella lennettäessä korkeusmittari.
Lentelyä Stuntplanella. Oikeassa yläkulmassa ilmoitetaan valittu ase, panosten määrä, kellonaika, luotiliivien kestävyys, jäljellä oleva energia sekä rahamäärä. Vasemmassa alakulmassa sijaitsee tutka eli kartta sekä lentokoneella lennettäessä korkeusmittari.

Pelissä voi nyt aiempien ominaisuuksien lisäksi ajaa auton, veneen, helikopterin ja pienlentokoneiden lisäksi polkupyörillä, suurilla lentokoneilla ja junilla. Uudistuksia ja ominaisuuksia on useita, kuten:

* autojen virittäminen
* uiminen ja sukeltaminen
* laskuvarjohyppääminen (myös suoraan lentokoneesta)
* syöminen energian saamiseksi
* lihaskunnon, tappelutaidon, ajotaidon ja lentotaidon kehittäminen
* Jalankulkijoille puhuminen

* kasinoilla pelaaminen
* hiippaileminen
* aitojen yli ja joidenkin rakennusten katoille kiipeäminen
* Minipelit

Rajoittamaton pelialue luo pelaajalle mahdollisuuden tutkia ympäristöä ja valita kuinka pelata peliä. Pelaaja voi vaikkapa suorittaa sivutehtäviä, joista saa hieman rahaa käytettäväksi. Alueella voi myös alkaa mellakoida ja riehua ja luoda täydellisen kaaoksen. Mitä enemmän rikoksia pelaaja tekee, sitä enemmän poliisi on hänen perässään. Yhden tähden etsintäkuulutuksen voi karistaa kannoiltaan, kahdella tähdellä perässäsi ovat kaikki poliisit (konstaapelit, poliisiautot, poliisimoottoripyörät) jotka näkevät sinut. Kolmen tähden luokittelulla poliisit lähettävät helikoptereita jotka eivät ammu kovin aggressiivisesti ja neljällä tähdellä ajavat takaa myös SWAT-ryhmät ja helikopterit tiputtavat SWAT miehiä ja jos lähdet lentäen pakoon perässäsi ovat hävittäjät. Viidennellä tähdellä perässäsi on FBI. Kuudes tähti tarkoittaa sotatilaa, ja maan puolustusvoimat yrittävät pysäyttää sinut. Tähtiä voi kuitenkin vähentää pakenemalla maaseudulle, tallentamalla pelin, vaihtamalla autonsa väriä, vaihtamalla vaatteita, löytämällä tähtiä joiden avulla saat yhden tähden kerrallaan pois tai eksyttämällä heidät.

[muokkaa] Ympäristö

Pääartikkeli: San Andreas (Grand Theft Auto)

San Andreas on tähänastisista GTA-pelialueista suurin ja siihen kuuluu kolme kaupunkia; Los Santos, San Fierro ja Las Venturas. Lisäksi alueella on runsaasi maaseutua ja lukuisia muutaman korttelin kokoisia pikkukyliä. Edellisiin peleihin verrattuna San Andreasin ympäristö on monipuolisempi; alueelta löytyy niin havumetsää, aavikkoa, aurinkorantoja kuin korkeita kukkuloita ja vuoriakin.

Yleisten pelialueen kaupunkien lisäksi yhdessä tehtävässä voi vierailla GTA III:n Liberty Cityssä, jossa on talvi. Alueella voi kuitenkin pelata vain ravintola Marco's Bistron alueella, eikä sinne pääse uudelleen ilman tietokoneversion teleporttiohjelmia (lukuun ottamatta monimutkaista bugia).
Sub Urban-vaatekauppa ja Tattoo Shop (Tatuointiliike) San Fierrossa.
Sub Urban-vaatekauppa ja Tattoo Shop (Tatuointiliike) San Fierrossa.

[muokkaa] Myytit ja legendat

Huhutaan, että pelissä on olemassa erilaisia myyttejä. Näihin kuuluvat Bigfoot (Isojalka), jota voit etsiä Back o' Beyondista. Isojalka on todettu vääräksi, mutta Rockstar sanoi, että Back o' Beyondissa on jotain. Monet sanovat, että se on apina tai karhumainen olento. Leatherfacea (Moottorisahamurhaaja) voi nähdä Bloody Cabinsseilla (The Panopicitionin alueella) ja joidenkin tarinoiden mukaan jos tapat hänet Fisher's Lagoonilla - joka on toinen paikka missä hänen huhutaan olevan - hänen ruumiinsa löytyy puusta hirtettynä ja hänen haamunsa tappaa Carlin. Muita myyttejä ovat mm. UFOt (Unidentified Flying Object eli tunnistamaton lentävä esine), CJ's moms ghost (CJ:n äidin haamu), San Fierro zombies laboratory (San Fierron zombilaboratorio) jne. Yleensä kaikki myytit ovat pelaajien tekemiä modeja. Voit katsella videoita, joissa näitä myyttejä etsitään ja/tai esitellään YouTubessa tai Google Videossa.

[muokkaa] Modifikaatiot

Modifikaatioita kutsutaan yleensä modeiksi. Modeilla voi muokata pelissä esimerkiksi pelaajan hahmoa ja ihmisiä. Useat myytit ovat todellisuudessa pelaajien tekemiä modifikaatioita. Modeilla voit myös muokata peliä. Asentamalla modeja pelaajan päälle vain hänen ulkomuotonsa muuttuu, mutta pelaajan ääni ei muutu mitenkään.

[muokkaa] Aseet

* Tavarat: kamera, spraypullo, vaahtosammutin, yönäkölasit, lämpökiikarit
* Nyrkki: korvattavissa nyrkkiraudoilla
* Käsiaseet: pesäpallomaila, katana, puukko, lapio, golfmaila, kävelykeppi, biljardimaila, pamppu, moottorisaha, kukkakimppu, dildo
* Pistoolit: puoliautomaattinen pistooli, 9-millinen äänenvaimennettu, Desert Eagle
* Haulikot: pumppuhaulikko, katkaistu haulikko, rynnäkköhaulikko
* Konepistoolit: Intratec TEC-DC9, Micro SMG, MP5
* Rynnäkkökiväärit: AK-47, M4
* Kiväärit: metsästyskivääri, tarkkuuskivääri
* Raskaat aseet: raketinheitin, lämpöohjautuva raketinheitin, liekinheitin, minigun
* Heitettävät: kranaatti, kyynelkaasu, Polttopullo ( molotovin cocktaili) , manuaalisesti laukaistavat räjähteet.

[muokkaa] Hahmot

Pääartikkeli: luettelo henkilöistä Grand Theft Auto: San Andreasissa

[muokkaa] Carl Johnson

Carl Johnson eli CJ on Grand Theft Auto: San Andreasin päähenkilö. Hän palaa San Andreasiin asuttuaan viisi vuotta Liberty Cityssä. Hän palaa, koska hän saa soiton veljeltään Sean "Sweet" Johnsonilta, jossa Sweet kertoo heidän äitinsä kuolleen. Carl palaa San Andreasiin suojelemaan veljeään ja siskoaan sekä Grove Street Families-rikollisjengiä, jolla on ongelmia kilpailevan rikollisjengin Ballasien kanssa. Carl palaa Los Santosiin, mutta korruptoitunut poliisi Frank Tenpenny kuitenkin pidättää hänet ilman syytä, sekä varastaa häneltä rahaa. Hän kuitenkin heittää Carlin ulos autosta. Myöhemmin Carl surmaa kyseisen Frank Tenpennyn (pelin viimeisessä juonitehtävässä) ja koko C.R.A.S.H-joukon aloittaen konstaapeli Eddie Pulaskista. Tenpenny ehtii murhata monta ihmistä ennen kuolemaansa (jonka syy on hänen suistumisensa sillalta alas paloauton kyydissä). Heihin kuuluu myös Konstaapeli Hernandez jonka Pulaski ampuu.

[muokkaa] Sean "Sweet" Johnson

Sean "Sweet" Johnson on Carlin vanhempi veli ja Grove Street Familiesin uskollinen jäsen. Hän soitti Carlille heidän äitinsä kuolemasta. Sweet käyttää koko pelin ajan vihreää t-paitaa ja vihreää lippistä, jossa lukee LS, mikä on lyhenne Los Santos Saints baseball joukkueesta. Asuu Los Santosissa Gantonissa. Sweetillä on autona Greenwood.

[muokkaa] Melvin "Big Smoke" Harris

Big Smoke on Carlin nuoruuden ystävä ja jäsen Grove Street Familiesissa. Big Smoke on ylipainoinen ja hänellä on paksusankaiset silmälasit, harmaa knalli ja vihreä kauluspaita, jonka hihat on kääritty. Big Smoken ulkonäkö on lainattu edesmenneeltä räppäri Notorius B.I.G:ltä. Big Smoke omistaa auton Glendale. (Ensimmäisessä tehtävässä Big Smoke omistaa auton Perennial, jonka Ballasit räjäyttävät)

[muokkaa] Lance "Ryder" Wilson

Ryder on Carlin nuoruudenystävä ja Grove Street Familiesin jäsen. Ryder polttaa lähes koko ajan marihuanaa ja PCP:tä. Ryder on lyhytkokoinen ja hän käyttää mustaa lippistä, jossa lukee San Andreas, mustia aurinkolaseja ja vihreää baseballtakkia. Nimikkotehtävässään hän esiintyy myös ilman lippistä. Ryderin ulkonäkö on lähes samanlainen kuin edesmenneellä räppäri Eazy-E:llä.Ryder omistaa auton Picador. Ryderin ääninäyttelijä on Compton's Most Wantedista tunnetuksi tullut räppäri MC Eiht. Pelin radioasema "Radio Los Santos":lla soi Compton's Most Wantedin tekemä " Hood Took Me Under" biisi.

[muokkaa] Cesar Vialpando

Ensitapaaminen: "Cesar Vialpando"

Cesar Vialpando on Kendlin poikaystävä ja Varrios Los Aztecas-jengin johtaja. CJ on aluksi kylmä Cesaria kohtaan mutta myöhemmin he ystävystyvät. Cesar on intohimoinen autoharrastaja sekä taitava mekaanikko ja kuski.

Pelin alussa Sweet ilmaisee paheksuntansa Kendlin ja Cesarin suhteeseen ja lähettää Carlin seuraameen heitä. Carlin voitettua "lowrider" kilpailun Cesar ehdottaa ystävyyttä ja CJ alkaa lämmetä hänelle. Myöhemmin, Sweetin joutuessa Ballas-jengin väijytykseen ja heidän joutuessaan pakenemaan Los Santosista, CJ ja Cesar liittoutuvat lopullisesti. Myöhemmin Cesar lähettää Carlin tekemään yhteistyötä serkkunsa Catalinan kanssa.

Saavuttuaan San Fierroon, Cesar työskentelee CJ:n ja Kendlin kanssa autotallissa. CJ:n kanssa he suunnittelevat hyökkäyksen ihmisten kimppuun, jotka pettivät heidät. Wu Zi Mun avulla Carl ja Cesar tappavat Ryderin ja T-Bone Mendezin.

Jälkeenpäin Cesar avustaa Carlia yhdessä Mike Torenon tehtävässä, tämän jälkeen hän ilmestyy takaisin vasta kun ryhmä palaa Los Santosiin. CJ:n avulla hän kostaa Vagos-jengille ja myöhemmin pyytää CJ:n siunausta hänen ja Kendlin kihlautumiselle. Carl vastaa myöntävästi.Savanna on Cesarin auto koko pelin ajan.

[muokkaa] Ääninäyttelijät

* "Carl "CJ" Johnson" – Chris Bellard alias Young Maylay
* "Sean "Sweet" Johnson" – Faizon Love
* "Kendl Johnson" – Yo Yo
* "Melvin "Big Smoke" Harris" – Clifton Powell
* "Lance "Ryder" Wilson" – MC Eiht
* "Jeffrey "O.G. Loc" Martin" – Jonathan Anderson
* "Mark "B–Dup" Wayne" – The Game
* "Barry "Big Bear" Thorne" – Big Boy
* "Emmet" – Eugene Jeter Jr
* "Madd Dogg" – Ice–T
* "Cesar Vialpando" – Clifton Collins Jr
* "Officer Frank Tenpenny" – Samuel L. Jackson
* "Officer Eddie Pulaski" – Chris Penn
* "Officer Hernandez" – Armando Riesco
* "Catalina" – Cynthia Farrel
* "The Truth" – Peter Fonda
* "Jizzy B" – Charlie Murphy
* "T–Bone Mendez" – Kid Frost
* "Mike Toreno" – James Woods
* "Woozie" – James Yaegashi* "Su Xi Mu" – Richard Chang
* "Ran Fa Li" – Hunter Platin
* "Zero" – David Cross
* "Kent Paul" – Danny Dyer
* "Maccer" – Shaun Ryder
* "Ken Rosenberg" – William Fichtner
* "Salvatore Leone" – Frank Vincent
* "Maria La Torre" – Debi Mazar
* "Johnny Sindacco" – Casey Siemaszko
* "Jimmy Silverman" – Gary Yudman
* "Bettina" – Noelle Sadler
* "Jethro" – John Zurhellen
* "Dwaine" – Navid Khonsari
* "Millie Perkins" – Orfeh
* "Barbara Schternvart" – Danielle Lee Greaves
* "Denise Robinson" – Heather Alicia Simms
* "Michelle Cannes" – Vanessa Aspilaga
* "Helena Wankstein" – Bijou Phillips
* "Katie Zhan" – China Chow

[muokkaa] Radiokanavat

Yksi uuden ajan Grand Theft Autojen tavaramerkeistä ovat radiokanavat, jotka ovat kuunneltavissa miltei kaikissa siviiliajoneuvoissa koko pelisarjassa. GTA: San Andreasissa soivat seuraavat kuvitteelliset radiokanavat:

* Master Sounds 98.3, juontajana Johnny "The Love Giant" Parkinson, soittaa lähinnä klassikoita.
* Playback FM, juontajana Forth Right MC, kanava soittaa lähinnä hip-hopia.
* Bounce FM, juontajana The Funktipus, kanava soittaa lähinnä funkia.
* K-DST, juontajana Tommy "The Nightmare" Smith, kanava soittaa lähinnä klassista rockia.
* K-Jah Radio West, juontajina Marshall Peters & Johnny Lawton, kanava soittaa lähinnä dancea ja reggaea.
* CSR 103.9, juontajana Philip "PM" Michaels, kanava soittaa lähinnä soulia.
* Radio X, juontajana Sage, soittaa lähinnä modernia rockia.
* K-Rose, juontajana Mary-Beth Maybell, kanava soittaa lähinnä kantria ja lännenmusiikkia.
* Radio Los Santos, juontajana Julio G, kanava soittaa lähinna rappia.
* SF-UR, juontajana Hans Oberlander, kanava soittaa lähinnä housemusiikkia.
* WCTR, chattikanava. Juontajia useita. Ei soita musiikkia.

[muokkaa] Valikoidut radiokanavien kappaleet

Playback FM

* Kool G Rap & DJ Polo – "Road To The Riches"
* Big Daddy Kane – "Warm It Up Kane"
* Spoonie Gee – "The Godfather"
* Masta Ace – "Me & The Biz"
* Slick Rick – "Children's Story"
* Public Enemy – "Rebel Without A Pause"
* Eric B. & Rakim – "I Know You Got Soul"
* Rob Base & DJ Ez Rock – "It Takes Two"
* Gang Starr – "B.Y.S."
* Biz Markie – "The Vapors"
* Brand Nubian – "Brand Nubian"
* Ultramagnetic Mc's – "Critical Beatdown"

K-Rose

* Jerry Reed – "Amos Moses"
* Conway Twitty & Loretta Lynn – "Luisiana Women, Mississippi Man"
* Hank Williams – "Hey Good Lookin'"
* Juice Newton – "Queen Of Hearts"
* Statler Brothers – "New York City"
* Asleep At The Wheel – "The Letter That Johnny Walker Read"
* The Desert Rose Band – "One Step Forward"
* Willie Nelson – "Crazy"
* Patsy Cline – "Three Gigarettes In The Ashtray"
* Statler Brothers – "Bed of Roses"
* Mickey Gilley – "Make The World Go Away"
* Ed Bruce – "Mammas Don't Let Your Babies Grow Up To Be Cowboys"
* Merle Haggard – "Always Wanting You"
* Whitey Shafer – "My Exes Live In Texas"
* Eddie Rabbit – "I Love A Rainy Night"

K-Dst

* Foghat – "Slow Ride"
* Creedence Clearwater Revival (CCR) – "Green River"
* Heart – "Barracuda"
* Kiss – "Strutter"
* Toto – "Hold The Line"
* Rod Stewart – "Young Turks"
* Tom Petty – "Running Down The Dream"
* Joe Cocker – "Woman To Woman"
* Humble Pie – "Get Down To It"
* Grand Funk Railroad – "Some Kind Of Wonderful"
* Lynyrd Skynyrd – "Free Bird"
* America – "A Horse With No Name"
* The Who – "Eminence Front"
* Boston – "Smokin'"
* David Bowie – "Somebody Up There Likes Me"
* Billy Idol – "White Wedding"Bounce FM

* Zapp – "Can I Make You Dance"
* Kool & The Gang – "Hollywood Swingin'"
* Ohio Players – "Love Rollercoaster"
* Rick James – "Cold Blooded"
* Maze – "Twilight"
* Fatback – "Yum Yum"
* The Isley Brothers – "Between The Sheets"
* Ronnie Hudson – "West Coast Popclock"
* Lakeside – "Fantastic Voyage"
* George Clinton – "Loopzilla"
* Dazz Band – "Let It Whip"
* Cameo – "Candy"
* MFSB – "Love Is The Message"
* Ohio Players – "Funky Worm"
* Johnny Harris – "Odyssey"
* Roy Ayers – "Running Away"
* The Gap Band – "You Dropped A Bomb On Me"
* Eddie Money – "Two Tickets To Paradise"

Radio Los Santos

* 2Pac – "I Don't Give A Fuck"
* Compton's Most Wanted – "Hood Took Me Under"
* Dr. Dre – "Nuthin' But A "G" Thang"
* Too Short – "The Getto"
* NWA – "Alwayz Into Somethin"
* Ice Cube – "Check Yo Self (The message remix)"
* Kid Frost – "La Raza"
* Cypress Hill – "How I Could Just Kill A Man"
* Dr. Dre – "Fuck Wit Dre Day"
* The D.O.C. – "It's Funky Enough"
* NWA – "Express Yourself"
* Ice Cube – "It Was A Good Day"
* Eazy E – "Eazy-Er Daid Than Dunn"
* Above The Law – "Marder Rap"
* Dr. Dre – "Deep Cover"
* Da Lench Mob – "Guerillas In Tha Mist"

Radio X

* Helmet - "Unsung"
* Depeche Mode - "Personal Jesus"
* Faith No More - "Midlife Crisis"
* Danzig - "Mother"
* Living Colour - "Cult of Personality"
* Primal Scream - "Screamadelica|Movin' On Up"
* Guns N' Roses - "Welcome to the Jungle"
* L7 - "Pretend We're Dead"
* Ozzy Osbourne - "Hellraiser"
* Soundgarden - "Rusty Cage"
* Rage Against the Machine - "Killing in the Name"
* Jane's Addiction - "Been Caught Stealing"
* The Stone Roses - "Fools Gold"
* Alice in Chains - "Them Bones"
* Stone Temple Pilots - "Plush"

[muokkaa] Katso myös

* Englanninkielisessä Strategy-Wikissä lisää aiheesta GTA: San Andreas.

[muokkaa] Aiheesta muualla

* Rockstar Gamesin virallinen sivusto
* Grand Theft Auto Network
* Multi Theft Auto: San Andreas - Multiplayer
* San Andreas Multiplayer
* GTAForums.com
* GTAFin.Net sivusto
* WikiGTA, englanniksi.
* Game Cheats Code


Grand Theft Auto -pelisarja
Pelit
Ensimmäinen sukupolvi Grand Theft Auto · GTA: London 1969 · GTA: London 1961
Toinen sukupolvi Grand Theft Auto 2
Kolmas sukupolvi Grand Theft Auto III · GTA: Vice City · GTA: Double Pack · GTA: San Andreas · GTA Advance · GTA: Liberty City Stories · GTA: Vice City Stories
Neljäs sukupolvi Grand Theft Auto IV
Paikkakunnat Liberty City · Vice City · San Andreas · Lontoo
Muut Multi Theft Auto · Grand Theftendo · GTA-kloonit

Haettu osoitteesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas
Luokat: Grand Theft Auto -pelit | PlayStation 2 -pelit

Question Your Truths disse...

Grand Theft Auto: San Andreas
[taisītė]
Straipsnis ėš Vikipedėjės, encikluopedėjės žemaitėškā.
Paršuoktė i: navėgacėjė, paėiška

GTA San Andreas (Grand theft auto: San Andreas (GTA: SA)) – 2005 m. pasiruodēs GTA sėrijuos kuompiuterėnis žaidims.
Torėnīs
[kavuotė]

* 1 Siužets
* 2 Vietuovės
* 3 Veikėjē
* 4 Nūruodas

Siužets [taisītė]

Preiš 5 metus Karls Džuonsons, (pravardie CJ), pabiega no gīvenimo naštū Los Santos miestelīj, San Andrese. Miesto, kuriame karaliouje nusikaltėlių gaujas, narkuotikā ėr koropcėje, kur īžīmībės ėr milijuonierē dāra vėska, noriedami išvengtė narkuotikū prekiautuojū ėr nusikaltėliū.

Daba ankstėva dešėmts dešimtmetis (1992 m.). Karls grėžta namuo. Onuo motina nesene nožodėta, šeima krėtus, a vaikīstės draugā susiskolde ėr nėvienėngi.

Onam grėžtant namuo, keli korompouti puolėcėnėnkā neteisėtā apkoltina CJ žmogžudėste. CJ pradeda keliuone apkeliaudams cielā San Andreso valstėje tam, ka ėšsaugotū sava šeimā ėr Gėraities gatvės šeimuos (Grove Street Families) valdītū Los Santos miesta gatves.

Vietuovės [taisītė]

San Andreso veitos paremtuos Kalėfornėjos ėr Nevādas kvortālais. Viso San Andrese trės miestā: Los Santos, San Fierro ėr Las Venturas. Los Santos ir bedlendā atėtėnka Luos Anžėlā ėr Kalėfuornėjos bedlendus. Las Venturas su dīkumuomis atėtėnka Las Vėgasā īr Nevādos dīkumā. San Fierro miests atėtėnka San Froncėskā. San Andreso pluots īr maždaug 44 km² – 4 kartus didėsnis nei GTA: Vice City.

Veikėjē [taisītė]

1. Karls (CJ) Džonsons
2. Sean's (Sweet) Džonsons
3. Kēndel Džonson
4. Mėlvins (Big Smoke) Harėsas
5. Lonsas (Ryder) Vėlsons
6. Džėfris (OG LOC) Kruosas
7. Markas (B Dup) Vėins
8. Barry's (Big Bear) Thorne'as
9. Emets
10. Pamišęz Šuwa (Madd Dogg)
11. Cėzaris Vialpando
12. Parėigūns Frānks Tėnpenis
13. Pareigūns Ėdis Polāskis
14. Pareigūns Džėmis Hernandėzas
15. Katalina
16. Teisībė (The Truth)
17. Jizzy B
18. T-Bone Mendėzas
19. Maiks Torėns
20. Wu Zi Mu (Woozie)
21. Su Xi Mu (Suzie)
22. Ran Fa Li (Farlie)
23. Nolis (Zero)
24. Kents Pouls
25. Maccer
26. Kėns Rosenburgs
27. Salvatuors Leuonė
28. Marėje
29. Jonny Sindacco
30. Jethro
31. Dwaine
32. Denisė Robinson
33. Milė Perkins (Millie Perkins)
34. Barbara Schternvart
35. Michelle Cannes
36. Helena Wankstein
37. Katie Zahn
38. Didysis Tėtušis (Big Poppa )
39. Fredis (Freddy)

Nūruodas [taisītė]

* [1] – ofėcialos GTA: SA tėnklolapis
* GTAGame.net – infuormacėje apie vėsas „Grand Theft Auto“ serijuos dalis.
* [2]
* [3] Vėsos GTA: SA esančiuos transpuorta priemuonės.

Gaut ėš „http://bat-smg.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas“
Kateguorėjė: Kuompioterėnē žaidimā

®NeLlItOn® disse...

como faz estas montagens?

◄ André Felipe ► disse...

É no paint xD !
Num to zuando =|

Digita ctrl + A e depois vai em editar inverter\girar e inverta!